Surowe owoce i warzywa – dla zdrowia psychicznego

Surowe owoce i warzywa – dla zdrowia psychicznego

24 kwietnia 2018 Wyłączone przez redakcja
Naukowcy z Nowej Zelandii odkryli, że surowe owoce i warzywa są lepsze dla zdrowia psychicznego niż te gotowane, konserwowane czy przetwarzane w jakikolwiek inny sposób.

W tym celu naukowcy z jej zespołu przebadali ponad 400 młodych dorosłych z Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy mieli od 18 do 25 lat. „Tę grupę wybrano, ponieważ młodzi dorośli mają zwykle najniższe spożycie owoców i warzyw ze wszystkich grup wiekowych oraz mają wysokie ryzyko zaburzeń psychicznych” – wyjaśnia Conner.

W początkowym etapie eksperymentu określono średnie spożycie przez uczestników surowych, gotowanych i przetworzonych w inny sposób owoców oraz warzyw. Następnie dane te zestawiono z danymi nt. kondycji psychicznej badanych osób. Pod uwagę brano także inne czynniki, mogące mieć wpływ na wynik badania: styl życia, zmienne demograficzne, poziom aktywności fizycznej, dietę, choroby przewlekłe, status społeczno-ekonomiczny, pochodzenie etniczne i płeć.

Okazało się, że konsumpcja owoców i warzyw w stanie „niezmodyfikowanym” miała wyraźny związek z lepszym zdrowiem psychicznym, niż spożywanie ich po ugotowaniu, konserwowanych czy przetworzonych w jakikolwiek inny sposób.

Dr Conner uważa, że może tak być, ponieważ gotowanie i przetwarzanie owoców oraz warzyw ma potencjał obniżenia poziomu zawartych w nich składników odżywczych.

„Przetwarzanie ogranicza ilość składników odżywczych, jakie dostarczamy sobie jedząc warzywa i owoce, a które są niezbędne dla optymalnego funkcjonowania emocjonalnego” – tłumaczy autorka pracy.

„Po uwzględnieniu wszelkich czynników dodatkowych okazało się, że spożycie surowych owoców i warzyw wiąże się z niższymi poziomami występowania objawów depresyjnych. Odnotowaliśmy też silną korelację między jedzeniem surowizny a poprawą samopoczucia psychicznego: pozytywnym nastrojem, zadowoleniem z życia i poziomem energii. Wszystkie te korzyści były wyraźnie mniejsze w przypadku spożywania gotowanych, konserwowych oraz inaczej przetworzonych owoców i warzyw” – opowiada Conner.

I dodaje: „To ważne odkrycie, gdyż pokazuje, że drobna zmiana stylu życia, w tym wypadku diety, może być przystępną, bezpieczną i adjuwantową metodą poprawy zdrowia psychicznego”.

Badaczka przypomina też, że w pierwszej dziesiątce owoców i warzyw o najkorzystniejszym działaniu na zdrowie psychiczne są: marchew, banany, jabłka, ciemne warzywa liściaste, takie jak szpinak, grejpfrut i sałata, owoce cytrusowe, świeże jagody, ogórek oraz kiwi.

Wyniki swojej pracy opublikowali na łamach pisma „Frontiers in Psychology” (https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2018.00487/full).

(PAP)

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest