Przyrodnicy ostrzegają turystów: podczas wędrówek uważajcie na żmije

Przyrodnicy ostrzegają turystów: podczas wędrówek uważajcie na żmije

12 maja 2018 Wyłączone przez redakcja
Żmije zygzakowate coraz częściej można napotkać na szlakach w Beskidach. To okres lęgowy żmij, sprzyja im też ciepła pogoda – poinformował przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul. Zaapelował, by na szlaku turyści uważnie patrzyli pod nogi.

Przyrodnicy ostrzegają turystów: podczas wędrówek uważajcie na żmije

Archiwum PAP Darek Delmanowicz / Darek Delmanowicz

Lokalne media informują wręcz o „wysypie” żmij. Ratownicy GOPR i przyrodnicy uspokajają jednak i podkreślają: żmija nie zaatakuje człowieka, jeśli nie czuje się zagrożona.

Atak może nastąpić, gdy turysta niechcący nadepnie zwierzę. „To dlatego trzeba bardzo uważać idąc przykładowo przez łąkę. Dobrze mieć kij, którym odgarniemy trawę. Jeśli usłyszymy, że coś się w niej przesuwa, to najlepiej przejść obok” – dodał przyrodnik.

Zdaniem ratowników GOPR, jeśli żmija zaatakuje, to nie należy uciskać miejsca ukąszenia ani wysysać jadu. Najlepiej zabezpieczyć je bandażem i wezwać na pomoc goprowców. Nie wolno jednak lekceważyć ukąszenia. Pomoc w górach można wezwać pod bezpłatnym numerem 985 lub 601 100 300.

Maciej Mażul dodał, że w górach coraz częściej można napotkać żmiję. „Z roku na rok coraz częściej krzyżują się szlaki tych zwierząt i ludzi. Sprzyja temu m.in. spora ilość nieużytków. Na niekoszonej łące myszołowom trudno jest je wypatrzeć. Poprawia się też stan środowiska” – wyjaśnił.

W Beskidach żyje żmija zygzakowata. Może osiągnąć 90 cm długości. Najczęściej można ją spotkać na obrzeżach lasów i polanach leśnych. Poznać ją można po „sercowatej” głowie, wyraźnie wyodrębnionej od reszty sylwetki i charakterystycznym zygzaku wzdłuż ciała.

(PAP) autor: Marek Szafrański

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest