Tarnogórska kopalnia z listy UNESCO wciąż kryje wiele tajemnic

Tarnogórska kopalnia z listy UNESCO wciąż kryje wiele tajemnic

15 maja 2018 Wyłączono przez redakcja
Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wciąż kryje wiele tajemnic – przekonują członkowie zarządzającego nią Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Tarnogórska kopalnia z listy UNESCO wciąż kryje wiele tajemnic

PAP/Wideo

To 15. polski obiekt, wpisany na prestiżową listę najbardziej wyjątkowych zabytków na świecie – przypomniał minister kultury Piotr Gliński podczas niedawnego wręczenia oryginału certyfikatu wpisu. Po przyznaniu tytułu tylko w zeszłym roku obiekt odwiedziło o 12 tys. turystów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego.

Nie wszystkie miejsca są dostępne. „Podczas wypraw nie da się przecisnąć przez niektóre miejsca, niektóre dopiero się odsłaniają w trakcie, część jest zasypanych, próbujemy sobie pomóc z ciekawości, sprawdzamy, co jest za tym zasypiskiem i niekiedy otwieramy nowe komory, nowe wyrobiska” – zaznaczył prezes Kandzia.

 

W lipcu 2017 r. podczas odbywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa zabytki Tarnowskich Gór zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

We wniosku jego autorzy wymieniali 28 obiektów, nie tylko w Tarnowskich Górach, ale też w sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu. Są to pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku – kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego.

Przez kilka stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń; powstało tam ok. 20 tys. szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Częścią tego kompleksu są dwa najbardziej znane obiekty – Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. 600-metrowy fragment sztolni służącej kiedyś do odwadniania kopalni dziś turyści przepływają – pod ziemią – łodziami. To najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w ten sposób. Sztolnia została udostępniona turystom w 1957 roku.

Zabytkowa Kopalnia Srebra to jedyna w Polsce trasa turystyczna, wytyczona w podziemiach będących pozostałością po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku. Stanowi niewielki fragment dawnej kopalni Fryderyk. Do zwiedzania została udostępniona w 1976 r. Zarówno sztolnia, jak i kopalnia są od lat na prezydenckiej liście Pomników Historii. Ponadto od listopada 2014 r. kopalnia jest tzw. punktem kotwicznym sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), skupiającego ok. 200 zabytków techniki w Europie. Obiekty te należą też do Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. (PAP)

 

Autorka: Anna Gumułka

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest