Poeci opanowali Chorzów! Zakończył się 16. Port Poetycki.

Poeci opanowali Chorzów! Zakończył się 16. Port Poetycki.

17 czerwca 2018 Wyłączone przez redakcja

Ponad 100 poetów z całej Polski zjechało wczoraj Chorzowa, aby przez kilkanaście godzin czytać swoje wiersze. W mieście zakończył się właśnie 16. Port Poetycki. Pod względem frekwencji tegoroczna edycja festiwalu okazała się rekordowa!

Poeci opanowali Chorzów! Zakończył się 16. Port Poetycki.

Port Poetycki, fot. Paweł Dąbrowski, Port Poetycki,

Aż  12 godzin trwał w sobotę maraton czytania wierszy, w którym udział wzięło ponad 100 autorów z całej Polski. Chorzów przeżył właśnie najazd poetów. Wszystko za sprawą 16. edycji Portu Poetyckiego, który odbył się w mieście w piątek i sobotę. Wydarzenie, w tym roku przyciągnęło rekordową liczbę autorów.

To były bardzo intensywne dwa dni, wypełnione poezją, literaturą, sztuką i muzyką. W tym roku Chorzów odwiedzili zarówno autorzy ze Śląska, jak również bardzo liczna grupa autorów m.in. z Poznania, Warszawy, Łodzi, Krakowa czy Wrocławia. Możemy więc dziś śmiało mówić o tym, że Chorzów staje się nową stolicą polskiej poezji. Przynajmniej na dwa dni mówi Tomasz Pietrzak, rzecznik prasowy Portu Poetyckiego.

Poeci opanowali Chorzów! Zakończył się 16. Port Poetycki.

I faktycznie, magia Chorzowa przyciąga. Tegoroczny Port Poetycki rozpoczął się już w piątek serią spotkań autorskich. Najwięcej jednak poetów przyjechało do miasta w sobotę.  Drugi dzień festiwalu otworzyło spotkanie z gośćmi głównymi imprezy.

W tym gronie znaleźli się: Jacek Dehnel, Marcin Zegadło, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska oraz Katarzyna Zwolska-Płusa. Następnie ponad 50 poetów czytało swoje utwory w ramach tzw. „Magazynu Wierszy”. Festiwal zakończył „Hyde Park”, czyli spotkanie z poetami, którzy po raz pierwszy odwiedzili chorzowski festiwal.

Czytanie wierszy zaczęło się już o 11, kiedy to wystartowały warsztaty z Mirką Szychowiak i Jerzym Suchankiem, zakończyło się natomiast tuż przed północą. Był to prawdziwy maraton literacki wypełniony dobrą poezją, ale także opowiadaniami, piosenkami poetyckimi czy bajkami– mówi Pietrzak.

Rzeczywiście, nie tylko poezja w tym roku zagościła w Chorzowie. Portowi towarzyszył m.in. „Pojedynek na gitary” z udziałem Marioli Koniecznej i Omira Sochy, koncert piosenek Leonarda Cohena w wykonaniu Wojciecha Skibińskiego i Krzysztofa Traszki, aktorów Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, a także spotkanie z Agnieszką Czyżewską, malarką, której prace pojawiły się na wystawie towarzyszącej Portowi.

Ponadto przed festiwalem w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie rozstrzygnięto 2 konkursy – XII Ogólnopolski Konkurs Literacki „OKNO” oraz XXVI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marka Hłaski.

Jak co roku partnerem Portu było Miasto Chorzów, które od lat finansowo wspiera imprezę. Festiwalowi partneruje także kompleks „Sztygarka”. Port Poetycki to obecnie największe wydarzenie literackie na Śląsku. Impreza skupiająca na początku wyłącznie środowisko śląskich twórców w ostatnich latach urosła do rangi ogólnopolskiego festiwalu, przyciągając autorów z tak ważnych ośrodków poetyckich jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Łódź.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest