Zdrowy powrót do szkoły, czyli jak zadbać o właściwą postawę dziecka.

Zdrowy powrót do szkoły, czyli jak zadbać o właściwą postawę dziecka.

13 sierpnia 2018 Wyłączone przez redakcja

Zdrowy powrót do szkoły, czyli jak zadbać o właściwą postawę dziecka. Ciężki plecak i postawa siedząca są częstymi przyczynami wad kręgosłupa u dzieci w wieku szkolnym. Dobierając odpowiedni tornister, możemy w znaczącym  stopniu ograniczyć ryzyko ich występowania. W ramach najnowszej oferty E.Leclerc w sklepach marki pojawią się plecaki spełniające tę profilaktyczną funkcję.

Zdrowy powrót do szkoły, czyli jak zadbać o właściwą postawę dziecka.Wada postawy to inaczej nieprawidłowość w ułożeniu kręgosłupa. Normą w tym przypadku jest kręgosłup ustawiony idealnie pionowo, gdy patrzymy na sylwetkę od tyłu oraz symetrycznie esowaty, gdy spoglądamy z boku. Zaburzenia tej normy zwykle pojawiają się u dzieci, których  kręgosłupy są bardziej podatne na odkształcenia z powodu słabego układu mięśniowego.

Wady postawy powstają już w dzieciństwie. Jednym z głównych momentów odkształcania się kręgosłupa jest okres szkolny. Pozycja siedząca staje się znaczącą częścią życia młodego człowieka, a dodatkowo musi on codziennie dźwigać przeciążony plecak czy tornister – mówi fizjoterapeutka Jagoda Malik.

Zdrowy powrót do szkoły, czyli jak zadbać o właściwą postawę dziecka. Zdrowy powrót do szkoły, czyli jak zadbać o właściwą postawę dziecka.

Istnieje kilka podstawowych wad kręgosłupa, które najczęściej dotykają dzieci. Jedną z nich są tak zwane plecy okrągłe. W tym przypadku następuje nadmierne wygięcie kręgosłupa
w górnym odcinku. Plecy wklęsłe to z kolei nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku dolnym, czyli lędźwiowym. Wada ta powoduje wypięcie brzucha i uniesienie pośladków. Odkształcenie, które określa się jako plecy płaskie to natomiast spłaszczenie fizjologicznej esowatości kręgosłupa, towarzyszące zwykle osobom o wątłej budowie ciała. W końcu skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, jest wadą pociągającą za sobą szereg konsekwencji dla całego ciała, w tym m.in. różnice w długości kończyn.

Zanim dziecko wróci do szkoły po wakacyjnej przerwie, warto zwrócić szczególną uwagę na wybór plecaka, w którym będzie ono nosiło książki. O czym warto pamiętać? Radzi fizjoterapeutka Jagoda Malik:

 

  • Podstawa to miękkie usztywnienie!Zaopatrując dzieci w plecaki i tornistry, zwróćmy uwagę na to, aby miały one miękkie usztywnienie w miejscu przylegającym do pleców.
  • Plecak – tylko na plecach.Zarówno plecak jak i tornister powinien być noszony zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli na plecach (nigdy poniżej linii pleców lub na pośladkach). Należy więc starannie wyregulować szelki, które powinny być szerokie
    i miękkie.
  • Nie zapominaj o obu ramionach!Noszenie szkolnego ekwipunku na jednym ramieniu najprawdopodobniej doprowadzi do skoliozy, tak samo jak torba przewieszona przez ramię.
  • Zwróć uwagę na wielkość, ciężar i kształt plecaka, a także liczbę kieszonek!Wszystko po to, aby dziecku było wygodnie i lekko. Zbyt ciężki plecak może doprowadzić do pleców okrągłych. Pakując tornistry, uważajmy na to, by ciężar był rozłożony równo na prawą i lewą stronę.
  • Plecaki na kółkach.Jest to przydatna pomoc, gdy dziecko zmuszone jest zabrać ze sobą do szkoły więcej rzeczy niż zwykle. W tym przypadku koniecznie należy zwrócić uwagę, czy podczas noszenia kółka nie wbijają się w plecy lub pośladki ucznia.
  • Pamiętaj o odblaskach na plecaku!Dzięki nim dziecko jest bezpieczniejsze na drodze. To zalecenie dotyczy każdego.

 

Plecaki stworzone z myślą o zdrowiu dzieci znalazły się w najnowszej ofercie szkolnej E.Leclerc. Zostały one wyposażone w profilowane usztywnienie, regulowane, miękkie szelki, elementy odblaskowe i system wentylacyjny. Oferta szkolna obowiązuje
w sklepach E.Leclerc od początku sierpnia do 2 września. W tym okresie, oprócz plecaków dostępne w niej będą wszystkie niezbędne artykuły szkolne w promocyjnych cenach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest