Najlepsi drwale z Europy w Katowicach!

Najlepsi drwale z Europy w Katowicach!

5 października 2018 Wyłączono przez redakcja

Już w najbliższy weekend, 6 i 7 października, na terenie katowickiego Spodka odbędą się zawody ekstremalnych drwali, którzy zaprezentują swoje niecodzienne umiejętności w sportowym cięciu i rąbaniu drewna na czas. Na Śląsk przyjadą najlepsi zawodnicy z Europy, którzy zmierzą się ze sobą w ramach Stihl Timbersports®European Trophy.

Najlepsi drwale z Europy w Katowicach!

perform during the Stihl Timbersports Poland Championship in Koszecin, Poland on August 11, 2018.

Zmagania drwali ze Starego Kontynentu, którzy zademonstrują swoją siłę i sprawność w tych wyjątkowych zawodach, składają się z 4 konkurencji. Muszą one być ukończone jedna po drugiej, bez jakichkolwiek przerw. Ta wymagająca formuła zawodów (najbardziej ekstremalna ze wszystkich znanych w tej dyscyplinie sportu, która narodziła się w XIX wieku w Australii) sprawia, że rywalizacja staje się wyjątkowo emocjonująca. Najlepsi uczestnicy zakwalifikują się do światowego finału z cyklu Stihl Timbersports®Champions Trophy.

Widowiskowy sport ekstremalny

 

Najlepsi drwale z Europy w Katowicach!

perform during the Stihl Timbersports Poland Championship in Koszecin, Poland on August 11, 2018.

Dlaczego zawody w cięciu i rąbaniu drewna na czas zyskują coraz większą popularność? Przede wszystkim chodzi o ich widowiskowość. Sportowcy niezwykle fachowo i precyzyjnie posługują się ostrymi jak brzytwa siekierami, dwumetrowymi piłami ręcznymi i pilarkami. Podczas rywalizacji zawodnicy mają do dyspozycji specjalne, sprowadzane aż z Australii, siekiery wytwarzane na indywidualne zamówienie przez zaledwie dwóch producentów. Do rąbania drewna używa się drewna topolowego z plantacji w Holandii. W konkurencjach, w których pojawiają się pilarki ręczne, wykorzystywana jest sosna wejmutka. Po zawodach, pocięte i porąbane drewno zostaje przeznaczone na opał lub do wytwarzania różnego rodzaju biodegradowalnych produktów.Najlepsi drwale z Europy w Katowicach!

Zawodnicy

Na co dzień zawodnicy startujący w Polsce w zawodach Stihl Timbersports®, są strażakami ochotniczej straży pożarnej. Dzięki szlifowaniu swoich umiejętności posługiwania się ciężkim sprzętem na potrzeby rywalizacji sportowej, mogą w codziennej pracy lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach zagrożenia życia. Przed startem zawodnicy dbają o systematyczne doskonalenie techniki, jak również ćwiczenia wydolnościowe oraz trening na siłowni. Jak sami przyznają, w tym sporcie poza dynamiką i wydolnością organizmu kluczowa okazuje się precyzja i technika.

Wsród najlepszych zawodników z Europy zobaczymy dwóch Polaków: Michała Dubickiegoi Jacka Groenwalda.

Michał jest mieszkańcem wielkopolskich Konar. W tym roku zadebiutował w Marsylii, zajmując 5. miejsce na ogólnoświatowych zawodach Champions Trophy. W tegorocznych mistrzostwach Polski Stihl Timbersports®,w Koszęcinie zajął 3. miejsce. Michał jest strażakiem ochotniczej straży pożarnej.

Jacek pochodzi z Połczyna (woj. pomorskie). Jest srebrnym medalistą drużynowych mistrzostw świata w sportowym cięciu i rąbaniu drewna Stihl Timbersports®, (Lillehammer, 2017 r.), Mistrzem Polski z 2016 r., a także tegorocznym zwycięzcą zawodów Lion’s Trophy. Należy do niego również tytuł obecnego rekordzisty Polski w konkurencji Springboard. Jacek jest strażakiem ochotniczej straży pożarnej.

Zawody kobiet

Poza zmaganiami mężczyzn, w weekend w katowickim Spodku będzie można również śledzić rywalizację kobiet! W sobotę po raz pierwszy na terenie naszego kraju zostaną rozegrane zawody, w których do rywalizacji przystąpią najlepsze zawodniczki z Europy! Nas reprezentować będzie Julia Królik –pierwsza Polka profesjonalnie zajmująca się tym niezwykle wymagającym sportem ekstremalnym.

HARMONOGRAM ZAWODÓW STIHL, KATOWICE 2018

 Sobota, 6 października

Godz. 11.00–17.00

Zawody kobiet– 7 zawodniczek: z Niemiec, Belgii, ze Szwajcarii, z Holandii, Francji

oraz Polski (Julia Królik)

Poland Trophy– pokazowe rozgrywki polskich zawodników w formule Champions Trophy

 • 00 – otwarcie zawodów, przedstawienie zawodników
 • 15 – ROZPOCZĘCIE ZAWODÓW
 • 15–12.15 – runda wstępna (mężczyźni)
 • 15–12.45 – Stock Saw (kobiety)
 • 30–14.15 – ćwierćfinały (mężczyźni)
 • 15–14.45 – Underhand Chop (kobiety)
 • 00–15.30 – półfinały (mężczyźni)
 • 30–16.00 – Single Buck (kobiety)
 • 00–16.15 – mały finał (mężczyźni)
 • 30 – finał ( mężczyźni)

17.00 – dekoracja zwycięzców – mężczyźni oraz kobiety

 Niedziela, 7 października

Godz.11.00–17.15

European Trophy– najlepsi zawodnicy z Europy (Polacy: Michał Dubicki, Jacek Groenwald)

 • 00 – ROZPOCZĘCIE ZAWODÓW
 • 00–13.00 – runda wstępna
 • 30–14.30 – 1/8 finału
 • 15–15.45 – 1/4 finału
 • 15–16.30 – półfinał
 • 50–17.00 – mały finał
 • 00–FINAŁ
 • 15 – dekoracja zwycięzców

Miejsce zawodów: Spodek, MCK Katowice

* Historia zawodów

Zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna narodziły się w XIX wieku w Australii. Aby wyłonić najlepszego spośród siebie, drwale organizowali lokalne zawody.  Z biegiem czasu z lokalnych rozgrywek narodziła się idea organizacji profesjonalnych zawodów sportowych. W roku 1985 powołano do życia Stihl TIMBERSPORTS®jako serię zawodów o charakterze mistrzostw, organizowanych w Stanach Zjednoczonych. W roku 2001 zawody trafiły do Europy, a w 2003 do Polski. W Polsce są organizowane wspólnie z jednostkami ochotniczej straży pożarnej, a zwodnicy są członkami OSP. Corocznie odbywają się mistrzostwa krajowe, a ich zwycięzcy mierzą się w rozgrywanych na koniec sezonu mistrzostwach świata.

Stihl TIMBERSPORTS®jest zarejestrowaną marką ANDREAS STIHL AG & Co. KG.
Dalsze informacje znajdą Państwo na stronie: www.stihl-timbersports.pl

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest