Poznaliśmy najlepszych drwali w Europie!

8 października 2018 Wyłączone przez redakcja

W niedzielę 7 października w Katowicach odbyły się zawodyw sportowym cięciu i rąbaniu drewna Stihl Timbersports® European Trophy. Na Śląsk przyjechało dwudziestu najlepszych zawodników z całej Europy. Zwyciężył Martin Komarek z Czech. Polskę reprezentowało dwóch zawodników, Michał Dubicki (Konary, woj. wielkopolskie) zajął 8. miejsce, a Jacek Groenwald (Połczyno woj. pomorskie) zakończył rywalizację na 11. pozycji.

Najlepsi drwale ze Starego Kontynentu konkurowali ze sobą w najbardziej ekstremalnej odmianie zawodów w sportowym cięciu i rąbaniu drewna, składającej się z 4 konkurencji, z której każda musi być ukończona jedna po drugiej, bez jakichkolwiek przerw. Ta wymagająca formuła zawodów sprawia, że rywalizacja staje się wyjątkowo emocjonująca. Najlepsza szóstka z zakończonych w Katowicach zawodów zakwalifikowała się do światowego finału cyklu Stihl Timbersports® Champions Trophy, który odbędzie się w 2019 roku.

A jeszcze w tym miesiącu czeka nas kolejna wielka impreza w świecie timbersportu. Już 19-20 października w Liverpoolu nasi drwale będą bronić tytułu wicemistrzów świata. Zeszłoroczny wynik Polaków był wielkim sukcesem, zważywszy na to, że w naszym kraju ta dyscyplina sportu dopiero zyskuje na popularności. Zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna narodziły się w XIX wieku w Australii.Natomiast pierwsze Mistrzostwa Polski w tym ekstremalnym sporcie odbyły się w 2003 roku.

 

Wyjątkowe konkurencje, które porywają publiczność

Na zawody z serii Stihl TIMBERSPORTS® Champions Trophy składają się cztery konkurencje, z których jedna rozgrywana jest z użyciem pilarki, jedna z użyciem piły ręcznej, a dwie z użyciem siekiery. W centrum każdej konkurencji znajduje się zawodnik i jego umiejętności w posługiwaniu się sprzętem.

STIHL Stock Saw

W tej konkurencji wszyscy zawodnicy pracują takimi samymi pilarkami łańcuchowymi. Po rozgrzaniu silników pilarki zostają odłożone, a obydwie ręce zawodnika spoczywają na kłodzie drewna. Na dany sygnał zawodnik odcina od kłody o średnicy 40 cm dwa równoległe krążki drewna. Pierwsze cięcie odbywa się z góry na dół, drugie z dołu do góry. Zawodnik nie może podczas cięcia przekroczyć określonej grubości krążka.

Underhand Chop

Zawodnik stoi w rozkroku na leżącej kłodzie drewna o średnicy 32 cm i stara się w jak najkrótszym czasie przerąbać ją uderzeniami siekiery. Także w tej konkurencji o sukcesie decyduje obok dużej siły, odpowiednia technika. Po przerąbaniu kłody do połowy zawodnik obraca się, a obrót ten powinien nastąpić maksymalnie płynnie i być połączony z następnym uderzeniem siekiery.

Single Buck

Zawodnik odcina od kłody (o średnicy 46 cm) jeden krążek drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej. W tej dyscyplinie decydujące znaczenie ma odpowiednia dynamika i rytm pracy zawodnika. Aby ułatwić pracę dopuszczalne jest smarowanie piły w trakcie konkurencji oraz używanie klina umieszczanego pomiędzy kłodą a odcinanym krążkiem. Przy pracach tych asystują inni zawodnicy.

Standing Block Chop

Zawodnik przerąbuje siekierą pionowo stojącą kłodę drewna. Konkurencja ta wzorowana jest na tradycyjnej ścince drzewa przy użyciu siekiery. Kłoda drewna topolowego ma średnicę 30 cm, a zadaniem zawodnika jest jej przerąbanie w jak najkrótszym czasie. Uderzenia w odpowiednim miejscu, z odpowiednią siłą i pod właściwym kątem za pomocą siekiery są rozstrzygające dla osiągnięcia sukcesu w tej dyscyplinie. 

* Historia zawodów

Zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna narodziły się w XIX wieku w Australii. Aby wyłonić najlepszego spośród siebie, drwale organizowali lokalne zawody. Z biegiem czasu z lokalnych rozgrywek narodziła się idea organizacji profesjonalnych zawodów sportowych. W roku 1985 powołano do życia Stihl TIMBERSPORTS®jako serię zawodów o charakterze mistrzostw, organizowanych w Stanach Zjednoczonych. W roku 2001 zawody trafiły do Europy, a w 2003 do Polski. W Polsce są organizowane wspólnie z jednostkami ochotniczej straży pożarnej, a zwodnicy są członkami OSP. Corocznie odbywają się mistrzostwa krajowe, a ich zwycięzcy mierzą się w rozgrywanych na koniec sezonu mistrzostwach świata.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest