Sklejka dobra na wszystko

Sklejka dobra na wszystko

17 października 2018 Wyłączone przez redakcja

Mało jest tak uniwersalnych i pożytecznych materiałów jak sklejka. Lista jej zastosowań zdaje się nie mieć końca. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej zastosowaniu sklejki w jednej z najważniejszych gałęzi przemysłu – budownictwie.

Wiele warstw, wiele zalet

Sklejka jest klejona z krzyżujących się warstw drewna liściastego (brzoza, buk, topola) lub iglastego (sosna). Dzięki swej krzyżowej budowie jest wyjątkowo wytrzymała. Nie posiada wad drewna naturalnego, za to z powodzeniem zachowuje naturalny wygląd. Nic dziwnego, że jest stałym bywalcem placu budowy.

Sklejka szalunkowa

W domu, tak jak w życiu – ważne są solidne fundamenty. Sklejka to niezastąpiony element służący do szalowania, czyli nadawania kształtu mieszance betonowej. W tym celu wykorzystuje się szalunki, które spotkamy na każdej budowie, bez względu na jej wielkość i specyfikę projektu. Sklejka służy do podtrzymywania konstrukcji zbrojenia podczas betonowania i nie tylko. Używana jest również jako zabezpieczenie dziur i wykopów.

Do szalunków wykorzystywana jest sklejka wodoodporna, której powierzchnia pokryta jest filmem fenolowym. Dodatkowo, jej brzegi pokryto farbą akrylową. Charakteryzuje się podwyższoną odpornością na ścieranie, działanie wody i uszkodzenia mechaniczne.

Sklejka szalunkowa to materiał wielokrotnego użytku – gładka warstwa wierzchnia znacząco ułatwia późniejsze czyszczenie. Pamiętajmy, że od wytrzymałości i jakości płyt użytych do szalunku, zależy końcowa jakość betonowej powierzchni.– mówi Iza Jarosik, Specjalista z JAF Polska

Sklejka szalunkowa JAF Form

JAF Form to konkurencja dla tradycyjnej sklejki brzozowej szalunkowej. Sklejka ta wyprodukowana jest z drewna akacji, kauczukowca oraz eukaliptusa. Połączone warstwami tworzą płytę, która pod względem jakości i wytrzymałości znacząco przewyższa chińską sklejkę topolową. Sklejka szalunkowa JAF Form oferuje właściwości sklejki brzozowej za znacznie niższą cenę.

Sklejka szalunkowa SVEZA Deck 350

Deck 350 to wytrzymała sklejka szalunkowa z innowacyjnym nadrukiem rysunku siatki. Dzięki temu nie potrzebujesz zaznaczać linii cięcia, a metryczna miarka ułatwi rozmieszczenie prętów
zbrojeniowych. Sklejka z siatką usprawnia pracę, tym samym redukując koszty.

Zalety:

  • Łatwe cięcie i znakowanie
  • Łatwe układanie prętów
  • Powierzchnia odporna na zużycie
  • Krawędzie chronione przed wilgocią

Sklejka antypoślizgowa

Żeby wydajnie budować, wymagana jest swoboda i bezpieczeństwo przemieszczania się. Ruch na budowie odbywa się przy użyciu podestów i rusztowań. Najważniejsza jest waga podestów, a dokładniej rzecz ujmując – stosunek masy do wytrzymałości. Podesty powinny być lekkie i wytrzymałe. No i przede wszystkim – bezpieczne! Wodoodporna sklejka antypoślizgowa zapewnia znakomitą przyczepność do podłoża, dzięki wzorowi siatki wytłoczonemu na powierzchni płyt. Zapewnia niskie koszty eksploatacji, łatwy montaż i wygodne użytkowanie.

Wykończenie i wystrój wnętrz

Sklejka może pełnić funkcję zarówno elementu nośnego, jak i dekoracyjnego. To znakomity materiał do budowy szkieletowych ścian działowych oraz sufitów – atrakcyjna alternatywa dla ściany murowanej. Sklejka jest z powodzeniem stosowana jako okładziny ścian, podłóg, sufitów oraz elewacji. Płyty ze sklejki umożliwiają wydajne pokrywanie dużych płaszczyzn, przy minimalnej ilości podziałów. Sklejka nadaje wnętrzom oraz elewacjom ciepły i naturalny klimat. Jej wygląd łatwo odmienisz za pomocą bejcy. Do wyboru, do koloru.

Podsumowanie

Sklejka posiada ogromny potencjał w dziedzinie budownictwa oraz aranżacji wnętrz. Jest odporna na działanie wody oraz ciężkich warunków atmosferycznych. Ten uniwersalny materiał umożliwia wielokrotne użytkowanie oraz łatwe czyszczenie. To naturalny produkt, uzyskiwany z całkowicie odnawialnych surowców. Dlatego sklejka jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku materiałów dostępnych na rynku. Ładna, trwała i stabilna wymiarowo. Niezastąpiony element każdej budowy, który imponuje wytrzymałością oraz funkcjonalnością.

Atrakcyjna oferta sklejek JAF dostępna pod adresem:
https://www.jaf-polska.pl/shop/sklejki–osb–plyty/sklejki~c829308

Autor: JAF Polska Sp. z o.o. – www.jaf-polska.pl

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest