Wkrótce tylko e-ZLA

Wkrótce tylko e-ZLA

20 listopada 2018 Wyłączone przez redakcja

Już za kilkanaście dni, 1 grudnia, pacjenci nie otrzymają do ręki zwolnienia lekarskiego. Lekarz wyśle je elektronicznie do pracodawcy zaraz po wprowadzeniu danych do systemu. Wsparciem dla lekarzy będą asystenci medyczni. To dla nich chorzowski ZUS przygotował bezpłatne szkolenia.

e-ZLA, ZUS, informacjeElektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można wystawiać już od 1 stycznia 2016 roku. W minionym tygodniu ponad 46 procent zwolnień lekarskich w oddziale ZUS w Chorzowie wystawionych zostało w formie elektronicznej. Do chorzowskiego ZUS wpłynęło wówczas 11 871 zwolnienia lekarskie, z czego 5495 to e-zwolnienia.

Wygodnie i szybko

Zwolnienia na papierowym zielonym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze tylko do końca listopada 2018 roku. Od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. E-ZLA  mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane.

Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim lekarz nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii. Nie musi również pobierać w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA. Jeżeli lekarz wystawi e-ZLA, każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS, ma niemal natychmiastową informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Zaświadczenia lekarskie w formie dokumentów elektronicznych są przekazywane pracodawcom on-line, bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza.

Asystent pomoże

Istnieje możliwość wydrukowania wizualizacji elektronicznego zwolnienia lekarskiego z PUE, jednak taki wydruk ma charakter informacyjny i nie jest dokumentem.

Lekarze coraz chętniej wystawiają e-zwolnienia, ponieważ od 23 października 2018 roku mogą upoważnić tzw. asystentów medycznych do wystawania e-zwolnień w swoim imieniu. Nie oznacza to jednak, że asystent medyczny za lekarza będzie decydował, komu wypisać zwolnienie. – To lekarz decyduje o tym, na jakie schorzenie jest chory pacjent i na jak długo wystawione zostanie zwolnienie lekarskie. Natomiast upoważniony przez niego asystent medyczny będzie wykonywał tylko czynności techniczne, czyli będzie wprowadzał dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisywał – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Szkolenia dla asystenta

Oddział ZUS w Chorzowie zaprasza na bezpłatne szkolenia dla asystentów medycznych, które odbędą się 4, 11 i 18 grudnia, w godz. od 10.00 do 12.00 w budynku ZUS przy ul. Dąbrowskiego 45, w sali 100. Zapisy przyjmowane są na Stanowiskach Obsługi Klientów oraz pod numerami telefonów: 32 34 90 681; 32 34 90 519

Z korzyścią dla pacjenta

Warto podkreślić, że e-zwolnienia lekarskie są korzystne też dla pacjenta, który nie musi już w określonym czasie i pod groźbą kary (obniżenie kwoty zasiłku) dostarczyć wydruku. Jednak trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS, konieczne jest dostarczenie wniosków z grupy ZUS Z-3.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest