Nie żyje legendarny pięściarz Lucjan Trela

Nie żyje legendarny pięściarz Lucjan Trela

13 lutego 2019 Wyłączono przez redakcja

Bardzo smutna wiadomość. Wczoraj o godz. 19 zmarł w Stalowej Woli w wieku 77 lat Lucjan Trela, legenda polskiego boksu. Był pięciokrotnym mistrzem Polski w boksie. Polak zasłynął z walki ze słynnym Georgem Foremanem, pięciokrotny mistrz Polski w boksie. Trela miał nietypowe warunki fizyczne – mierzył zaledwie 172 cm wzrostu ważąc około 90 kg. W swojej karierze stoczył 275 walk, z czego 220 wygrał, 11 zremisował i 44 przegrał.

Newspix / Mieczyslaw Szymkowski / Na zdjęciu: Lucjan Trela

Trela był uczestnikiem IO w Meksyku w 1968 roku, gdzie stoczył niezwykle wyrównany bój z późniejszym zawodowym mistrzem świata w boksie, George’em Foremanem. Ostatecznie, Polak przegrał to starcie, ale jako jedyny nie uległ wówczas Amerykaninowi przed czasem.

Łącznie, w trakcie całej swojej kariery, Trela stoczył 275 walk, z których wygrał 220. Ponadto, legendarny bokser był pięciokrotnie mistrzem kraju, a w reprezentacji Polski wystąpił szesnastokrotnie. Dodatkowo, dwukrotnie udawało mu się dochodzić do ćwierćfinałów ME (1967 i 1973 rok). Lucjan Trela urodził się 25 czerwca 1942 roku w Turbi w powiecie stalowowolskim. Przez całą karierę był związany ze Stalą Stalowa Wola. Był mistrzem Polski w kategorii ciężkiej w latach 1966, 1967, 1968, 1970 i 1971.

W 1968 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Meksyku, gdzie przegrał niejednogłośnie (1:4) na punkty z późniejszym mistrzem olimpijskim, a w dalszych latach zawodowym mistrzem świata, Amerykaninem George’m Foremanem. Dla Foremana była to jedyna walka w turnieju, której nie wygrał przed czasem.

O śmierci Treli poinformowali m.in. dziennikarz Andrzej Kostyra oraz prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Bokserskiego, Zbigniew Szmigiel.

Lucjan Trela był zawodnikiem wagi ciężkiej, w 1968 roku wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, gdzie zmierzył się z legendarnym Georgem Foremanem. Trela przegrał w stosunku 4-1, jednak Amerykanin do dziś wspomina rywalizację z Polakiem. Był to jedyny pojedynek Foremana na tych Igrzyskach, którego nie zakończył przed czasem.

W czasie trwania kariery Trela zdobył pięć razy tytuł mistrza Polski, raz zajął drugie miejsce oraz czterokrotnie stawał na najniższym stopniu podium. Dwukrotnie startował na mistrzostwach Europy – w 1967 oraz 1973 roku.

Polski zawodnik słynął przede wszystkim z dość nietypowych warunków fizycznych. Lucjan Trela mierzył zaledwie 172 centymetry wzrostu ważąc około 90 kilogramów. W swojej karierze stoczył 275 walk, z czego 220 wygrał, 11 zremisował i 44 przegrał.

źródło internet, wp.pl, google

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest