Po szkolnym dzwonku: koncert zespołu Śląsk – 26.03

Po szkolnym dzwonku: koncert zespołu Śląsk – 26.03

25 marca 2019 Wyłączono przez redakcja

Po koncercie na Zaolziu, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przyjeżdża do Chorzowa. W taki sposób tancerze, muzycy i uczniowie szkół hadynowskich świętują 100. rocznicę urodzin legendarnego założyciela zespołu. 26 marca o godzinie 11:00 w SP nr 25 przy ul. Głównej 21 rozpocznie się koncert edukacyjny dla uczniów i mieszkańców Maciejkowic. Koncert potrwa do około 12:15. Serdecznie zapraszamy!

ROK STANISŁAWA HADYNY W DZIAŁALNOŚCI ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK”

Decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego ubiegłej kadencji (z dnia 13 listopada 2018 roku), 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny. Uroczyste obchody 100-lecia urodzin swojego założyciela Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainaugurował 4 stycznia, koncertem kolęd i pastorałek w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Wiśle. W wydarzeniu wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Przez cały rok Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaplanował różnorodne przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne, które będą formą uczczenia pamięci Stanisława Hadyny i oddania hołdu Jego wieloletniej pracy artystycznej. To także wyraz wielkiego uznania za całokształt twórczości, bezcenny wkład w utrwalanie i tworzenie wartości w kulturze polskiej i europejskiej w zakresie tradycyjnej muzyki ludowej. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdą się m.in. koncerty w całej Polsce, w tym edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze specjalnym programem nawiązującym do twórczości Stanisława Hadyny. W atrakcyjnej dla młodego widza, multimedialnej formie „lekcji hadynowskiej” artyści Zespołu „Śląsk” będą przypominać najmłodszej publiczności kim był i co po sobie zostawił założyciel Zespołu. Koncerty edukacyjne odbędą się m.in. w szkołach z tzw. Rodziny Szkół Hadynowskich w Chorzowie, Frydku, Piekarach Śląskich, Bystrzycy na Zaolziu i w Warszawie, od lat pielęgnujących pamięć o Profesorze pod egidą Zespołu „Śląsk”. Placówki te będą miały także we wrześniu swoje coroczne spotkanie w siedzibie Zespołu – Zlot Szkół Hadynowskich.

[themoneytizer id=”26206-19″]

 

Dla najmłodszych powstaje też specjalna książeczka – opowieść o Hadynie w formie przystępnej dla dzieci.

Twórczość patrona Zespołu zostanie mocno wyeksponowana podczas tegorocznej XXVI edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”. Zadaniem uczestników konkursowych zmagań będzie przygotowanie utworów Stanisława Hadyny oraz pieśni powstańczych, a to z kolei w związku z obchodzonym 100-leciem wybuchu Powstań Śląskich. Co roku w czerwcu, w ramach Święta Edukacji Regionalnej, „Śląsk” kładzie także szczególny nacisk na uwypuklanie regionalnych wartości w kształceniu młodego pokolenia. Odbywający się podczas tego przedsięwzięcia finał Konkursu „Edukacja Regionalna w Szkole” będzie poświęcony tematyce życia i twórczości Hadyny. Imprezę współorganizuje od lat Śląskie Kuratorium Oświaty, a w tym roku po raz pierwszy dołączą także instytucje województwa śląskiego, których celem jest upamiętnianie historii naszego regionu.

W Roku Stanisława Hadyny zaplanowano reedycję filmu biograficznego o Profesorze „W pogoni za wiosną” oraz wydanie płyty zawierającej jego najpopularniejsze kompozycje i opracowania muzyczne. Kolekcja przebojów, które nieprzerwanie od blisko 66 lat są w repertuarze Zespołu „Śląsk”, to wizytówka artystów z Koszęcina i część hadynowskiego dziedzictwa, które z taką pieczołowitością pielęgnują. Założyciel Zespołu będzie również bohaterem kilku wystaw, m.in. przygotowywanej przez sam Zespół mobilnej ekspozycji, która będzie prezentowana podczas koncertów i wydarzeń realizowanych przez instytucję. W ramach porozumienia z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Wiśle oraz tamtejszym Urzędem Miejskim w przygotowaniu jest wystawa zdjęć z życia i twórczości Hadyny, którą będzie można podziwiać na wiślańskim deptaku. W koszęcińskim pałacu na ukończeniu są prace nad Salą Pamięci Profesora, która wkrótce zostanie udostępniona zwiedzającym siedzibę Zespołu „Śląsk”.
Hadynie dedykowane będą także konferencje naukowe, realizowane zarówno w porozumieniu z podmiotami zewnętrznymi jak np. Wydziałem Artystycznym w Cieszynie oraz Instytutem Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak i organizowana przez sam Zespół „Śląsk” w swojej siedzibie, konferencja poświęcona stylowi hadynowskiemu w muzyce.

Z ważniejszych koncertów, których bohaterem szczególnym będzie Profesor, należy wymienić koncert w wiślańskim Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny (30 sierpnia) czy Trzyńcu na Zaolziu (25 maja) na festiwalu organizowanym przez Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie. Szczególnie ciekawie zapowiada się kameralny koncert z repertuarem wybranych pieśni Hadyny, w wykonaniu artystów Zespołu i zaproszonych gości (Koszęcin, 24 września) czy duże, galowe koncerty „Śląska” podczas Pikniku Leśno-Łowieckiego „Cietrzewisko”, „Święta Śląska” (28-30 czerwca), Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Koszęcinie (2-8 września) oraz w 100. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny podczas dnia jego pamięci (25 września).

Zachęcamy do śledzenia kalendarza imprez i koncertów dostępnego na stronie internetowej, gdzie na bieżąco będą aktualizowane wydarzenia związane z Rokiem Stanisława Hadyny.

Dabrowa Gornicza 11.11.2017
Zespol Piesni i Tanca Slask
Koncert Niepodleglosciowy
Palac Kultury Zaglebia
Fot. Irek Dorozanski

Program edukacyjny dla uczniów szkół rodziny hadynowskiej

Rok 2019 decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego został ogłoszony rokiem Stanisława Hadyny. W tym czasie świętujemy jubileusz 100-lecia urodzin twórcy światowej sławy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Podczas tych uroczystości nie zapominamy o naszych najmłodszych widzach, chcąc tym samym przybliżyć im postać wybitnego pisarza, dyrygenta, kompozytowa, erudyty jakim niewątpliwie był Stanisław Hadyna.

Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy program edukacyjny, którego odbiorcami będą dzieci i młodzież. Zawiera on autorskie utwory – kompozycje Mistrza. Zobaczymy przepiękne tańce regionalne (trojak, szot-madziar, chustkowy i inne), jak i tańce narodowe: polonez-mazur, kujawiak, oberek czy krakowiak, które przeplatane będą równie pięknymi i znanymi pieśniami w wykonaniu solistów chóru. Całość została wzbogacona ciekawymi opowieściami o Stanisławie Hadynie. Historii tych nie znajdziemy w żadnym wydawnictwie literackim czy internecie. Są to wspomnienia byłych i obecnych artystów, w których Stanisław Hadyna jawi się nie tylko jako dyrektor Zespołu i wybitny twórca, ale także wspaniały człowiek o niezwykłej osobowości. Nie zabraknie quizów i niespodzianek. W pewnym momencie pojawi się nawet na scenie duch Białej Damy – legendy koszęcińskiego pałacu. Z lekkim przymrużeniem oka pokażemy jaki miała wpływ na twórczości Jubilata…

Prezentowany program bez wątpienia wzbogaci wiedzę najmłodszych widzów. Przybliży im nie tylko osobowość Stanisława Hadyny,  ale również dostarczy informacji o kulturze ludowej, historii tańców, strojów, tradycji i folklorze. Program trwa ok. 1 godziny 15 minut, lecz czas spędzony z artystami Zespołu „Śląsk” mija niepostrzeżenie.

Program edukacyjny poświęcony Stanisławowi Hadynie będą mogli zobaczyć i wziąć w nim aktywny udział uczniowie wszystkich szkół współpracujących z Zespołem „Śląsk” w ramach wielkiej rodziny hadynowskiej. 19 marca o godzinie 11.00 będziemy świętować urodziny Mistrza wspólnie z nauczycielami i uczniami  Polskiej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy na Zaolziu, 25 marca o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku, 26 marca we Szkole podstawowej nr 25 im. Stanisława Hadyny w Chorzowie-Maciejkowicach, a 28 marca o godzinie 11.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 im. Jerzego Wójcika w Piekarach Śląskich – Dąbrówce Wielkiej.

Wydarzenia towarzyszące:

Konkurs – Edukacja regionalna w szkole

Regionalny Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza

źródło UM Chorzów, strona zespolslask.pl

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest