PODRÓŻ DO ŚWIATA AUTYZMU W GALERII KATOWICKIEJ

PODRÓŻ DO ŚWIATA AUTYZMU W GALERII KATOWICKIEJ

4 kwietnia 2019 Wyłączone przez redakcja

Niewiele wiemy o tym, jak osoby ze spektrum autyzmu odbierają świat, z jaką siłą docierają do nich bodźce i informacje z otoczenia. Takie osoby spotykamy na ulicy, w parku czy szkole, jednak rzadko w centrum handlowym. To dla nich trudna, problematyczna przestrzeń. I właśnie ta przestrzeń stanie się już niebawem miejscem, gdzie będzie można „dotknąć” świata autyzmu. 6 kwietnia, na Scenie w Galerii Katowickiej, po raz pierwszy w galerii handlowej zostanie wystawiony spektakl „Nieodkryty Świat”.

W 2018 roku Galeria Katowicka uruchomiła Pokój Wyciszenia, gdzie osoby ze spektrum autyzmu mogą odpocząć i na chwilę odciąć się od bodźców zewnętrznych. Również najemcy Centrum, pracownicy biura oraz ochrony zostali przeszkoleni pod kątem wsparcia osób ze spektrum. Te działania były pierwszym w historii centrum handlowego w Polsce krokiem do tego, by nieznana i pełna bodźców, problematyczna dla osób ze spektrum autyzmu przestrzeń galerii handlowej, stała się bardziej przyjazna. Teraz nadeszła pora na kontynuację działań.

Już 6 kwietniao godz. 11:00 na Scenie w Galerii Katowickiej można będzie obejrzeć spektakl „Nieodkryty świat”w reżyserii Macieja Cierzniaka, przygotowany przez Teatr Rozrywki z Chorzowa. Jest to podróż do nieodkrytego, obcego „przeciętnemu” człowiekowi, świata osób z spektrum autyzmu. Świata równie trudnego, co fascynującego. Będzie tu można zobaczyć codzienność, w której zwykłe, czasem błahe rzeczy urastają do wielkich problemów. To także świat ciekawy, niepowtarzalny, pełen pasji, z której zrodziło się wiele odkryć. Podróż do „Nieodkrytego Świata” pozwoli widzom zrozumieć funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu, a przez to – zaakceptować.

Spektakl skierowany jest do każdego. Rodzicom, nauczycielom i pedagogom pomoże lepiej zrozumieć dzieci i ich „trudne zachowania”. Rówieśników nauczy wsparcia i akceptacji dla kolegi czy koleżanki, zachowujących się czasem w sposób niezrozumiały dla otoczenia, zapobiegając tym samym agresji i piętnowaniu. Pokaże, że świat może być odbierany w różny sposób – nie lepszy, nie gorszy, ale po prostu inny. Tak jak inny jest każdy z nas.Spektakl powstał w ramach kampanii Autyzm. Codzienność…Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj.-mówi Katarzyna Niemotko z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metisw Katowicach.– Scenariusz spektaklu powstał między innymi w oparciu o moje wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Chcieliśmy pokazać, jak może odbierać, postrzegać i przeżywać codzienne sytuacje taka osoba. W scenariuszu zostały też wykorzystane prawdziwe historie, opowiedziane nam przez rodziców dzieci ze spektrum– dodaje Anita Wieloch, nauczyciel-konsultant z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metisw Katowicach.

Spektakl wystawiony zostanie na Scenie w Galerii Katowickiej na poziomie +2 o godz. 11:00. Wstęp jest bezpłatny. Przed spektaklem odbędzie się krótka prelekcja na temat funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu w przestrzeni publicznej.

Kilka dni wcześniej, 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, Galeria Katowicka podświetli się na niebiesko. Rozdawane będą materiały edukacyjno-informacyjnena temat spektrum autyzmu. Tego dnia będzie można odwiedzić Pokój Wyciszeniaznajdujący się na poziomie + 1 obiektu, przeznaczony dla osób z obniżoną sprawnością funkcjonowania społecznego i obniżoną tolerancją na bodźce wynikającą ze spektrum autyzmu. Przygotowano go zgodnie z wytycznymi i standardami Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metisw Katowicach, na co dzień zajmującego się doskonaleniem zawodowym nauczycieli, pedagogów i psychologów m.in. z zakresu pracy z dzieckiem ze spektrum  autyzmu. Specjaliści z ROM-E Metiswyjaśnią, dlaczego w pokoju dominują stonowane, jasnobeżowe barwy oraz proste, komfortowe i wygodne sprzęty. Opowiedzą również o praktycznych sposobach tworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej dla osób ze spektrum autyzmu, odpowiedzą na pytania dotyczące autyzmu, tego, czym jest, jak go zrozumieć i zaakceptować.

Serdecznie zapraszamy!

Galeria Katowickamieści się w ścisłym centrum Katowic i jest unikalnym kompleksem komunikacyjno-komercyjnym. Powierzchnia najmu wynosi 47,500 m2 i obejmuje ponad 200 lokali, restauracji i punktów handlowych, m.in. Peek & Cloppenburg, TK Maxx, Multikino, Zara, Pull & Bear, Bershka, C&A, Reserved, Euro RTV AGD, Douglas czy Flying Tiger Copenhagen. Posiada także 10 salowe Multikino z salą Xtreme – najnowocześniejszą w Polsce, wyposażoną w system dźwiękowy Dolby Atmos oraz projektor laserowy 4K. Centrum handlowe połączone jest bezpośrednio z dworcem kolejowym i podziemnym terminalem autobusowym komunikacji miejskiej. Galeria Katowickazostała otwarta 18 września 2013 r.

Więcej informacji na: www.galeriakatowicka.eu

Agnieszka Dźwigoń: agad@openmedia.pl; Tel. +48 698 618 575

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest