Będą nowi posłowie. Zajmą miejsca zwycięzców walki o PE

Będą nowi posłowie. Zajmą miejsca zwycięzców walki o PE

29 maja 2019 Wyłączono przez redakcja

Posłowie, którzy zwyciężyli w wyborach do PE zwolnią miejsca w krajowym parlamencie. Zgodnie z przepisami zajmą je osoby, które zajęły kolejne miejsca na listach partii podczas głosowania w 2015 r.

W wyborach do PE kandydowało aż 115 posłów na Sejm, ale sukces odniosło 19 z nich. To 16 posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz trzech z Platformy Obywatelskiej. W pierwszej kolejności propozycję objęcia mandatu w okręgu 31 otrzyma wieloletnia posłanka Maria Nowak, która w 2015 roku nie została wybrana do Sejmu.

W niedzielnych wyborach mandat europosła zdobył m.in. Grzegorz Tobiszowski. Wiceminister energii od 2015 roku jest też posłem. Zdobył mandat w okręgu nr 31 obejmującym m.in. Katowice, Chorzów czy Mysłowice. Z listy PiS z tego okręgu mandat zdobyli też Bożena Borys-Szopa, Michał Wójcik, Jerzy Polaczek i Andrzej Sośnierz.

W poprzednich wyborach parlamentarnych Marii Nowak brakło  ok. siedmiuset głosów do objęcia mandatu. Maria Nowak z zawodu jest nauczycielką. Przez wiele lat była radną chorzowskiej Rady Miasta a w latach 2001-2015 posłanką na Sejm z list PiS-u.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest