Samolot elektryczny Fortum odwiedził Górny Śląsk

10 czerwca 2019 Wyłączono przez redakcja

W niedzielny poranek na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego w niebo wzbił się pierwszy seryjnie produkowany samolot elektryczny. To kolejny etap zorganizowanego przez Fortum – lidera czystych technologii energetycznych – przelotu, który służy zebraniu przez spółkę potrzebnych doświadczeń i wiedzy na temat ładowania akumulatorów pracujących w takich maszynach.

Zebrane informacje chcemy wykorzystać w przyszłości w rozwoju i budowie infrastruktury lotniczej do ładowania samolotów. Jako Fortum jesteśmy pionierem rozwoju technologicznego sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych i liderem tego sektora w Europie – podkreśla Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum. Jak dodaje, samolot pojawia się w miejscach, z którymi związane jest Fortum w Polsce. – Nasza wizyta na Śląsku nie jest przypadkowa. To właśnie tu – w Zabrzu – działa nasza nowa, najnowocześniejsza w Polsce elektrociepłownia, która dostarcza prąd i ciepło mieszkańcom Zabrza i Bytomia. Ten lot to także świetna okazja do tego, by promować zrównoważony rozwój miast w oparciu o nowoczesne i innowacyjne rozwiązania energetyczne – dodaje Ławrecki.

Zrównoważony rozwój ośrodków miejskich może się odbywać tylko w oparciu o współprace miast i działających na ich terenie firm. Dla Fortum jej rozwój to jeden z priorytetów.

Funkcjonująca w Zabrzu elektrociepłownia Fortum jest efektem dobrej współpracy samorządu lokalnego z globalnym koncernem energetycznym. Rozwiązania technologiczne stosowane przez firmę Fortum zapewniają wysoką jakość produkcji ciepła i pozytywnie wpływają na środowisko naturalne – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która wzięła udział w pokazie samolotu na lotnisku w Gliwicach.

Pipistrel Alpha Electro to pierwszy seryjnie produkowany samolot elektryczny. Jednak na rynku wyraźnie widać zainteresowanie tego typu maszynami zarówno wśród klientów jak i inżynierów pracujących nad nowymi konstrukcjami. Elektryfikacja nieba wydaje się więc tylko kwestią czasu. Koncerny lotnicze prowadzą już zaawansowane badania nad stworzeniem pierwszego elektrycznego samolotu pasażerskiego mogącego transportować ponad 150 osób. Szacuje się, że pierwsze tego typu maszyny pojawią się na niebie w ciągu najbliższych 10 lat. Ważne będzie, by za rozwojem samych samolotów napędzanych prądem poszedł również rozwój infrastruktury potrzebnej do ich ładowania, stąd doświadczenia prowadzone przez Fortum w Polsce.

Zorganizowany przez Fortum przelot rozpoczął się 8 czerwca we Wrocławiu. Na lotnisko w Gliwicach Pipistrel Alpha Electro przyleciał z Wrocławia. Następnym etapem jest przelot do Częstochowy.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest