Chorzów coraz wyżej w rankingach

Chorzów coraz wyżej w rankingach

24 lipca 2019 Wyłączono przez redakcja

Tygodnik „Wspólnota” opublikował najnowszy raport „Bogactwa samorządów”, czyli kondycji  polskich gmin za 2018 rok. Zestawienie przedstawia dochody miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Wśród polskich miast na prawach powiatu (z wyłączeniem miast wojewódzkich) Chorzów zajął 20 miejsce. To duży skok w rankingu: w zeszłym roku miasto znalazło się na 28 pozycji.  Dla porównania: w 2010 roku Chorzów zajmował 35 pozycję.

Biorąc pod uwagę dochody w przeliczeniu na mieszkańca, w województwie Śląskim Chorzów wyprzedziły jedynie: Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza i Tychy. Za Chorzowem znalazły się m.in.: Zabrze, Bytom, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Mysłowice, Piekary Śląskie i Świętochłowice.

Metoda rankingu
Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat. Dochody każdego samorządu podzieliliśmy przez liczbę ludności. W dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność).

Link do rankingu: http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/07_2019/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2018-ok.pdf

źródło UM Chorzów

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest