Dramatyczna sytuacja onkologii dziecięcej. Nie ma lekarzy!

Dramatyczna sytuacja onkologii dziecięcej. Nie ma lekarzy!

2 lipca 2019 Wyłączono przez redakcja

Wniosek o zawieszenie pracy oddziału dla małych pacjentów brzmi jak wyrok, ale bez lekarzy trudno jest pomagać, bez pieniędzy też. Sytuacja hematologii i onkologii dziecięcej w Chorzowie jest fatalna. W Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie, w placówce brakuje lekarzy! Co dalej z chorymi dziećmi?

Polska cierpi na poważny deficyt lekarzy. Niestety nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych 2-3 latach sytuacja miała się w sposób jednoznaczny poprawić. Wręcz przeciwnie – coraz większa liczba lekarzy (oraz pielęgniarek) osiąga wiek emerytalny. Problemem nie jest już tylko emigracja medyków za granicę, lecz także ich dobrowolne odejścia z zawodu związane z przejściem na emeryturę.

Autor: Facebook.com/Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie

Niestety, szpital potwierdza, że lekarzy brakuje. – Jest to podyktowane sytuacją na rynku pracy i brakami kadrowymi, które powodują to, że działalność oddziału jest zagrożona. Niezwłocznie przystępujemy do konkursu, który ma wyłonić nowego ordynatora i lekarzy, co pozwoli nam kontynuować funkcjonowanie oddziału – informuje rzecznik Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie Kamil Nowak.

Szpital zwrócił się z prośbą o zaakceptowanie wniosku o czasowe zawieszenie działalności oddziału Hematologii i onkologii dziecięcej w okresie od 1 sierpnia do 31 października bieżącego roku do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Urzędu Wojewódzkiego.

Polska służba zdrowia jest targana wieloma problemami równocześnie. Brakuje lekarzy, za chwile zacznie brakować pielęgniarek i położnych, nie ma pieniędzy na pokrycie wszystkich bieżących potrzeb, co w konsekwencji generuje długi, za które trzeba płacić parabankom i firmom pożyczkowym spore odsetki. A to jest jak pętla, która zaciska się wokół szyi coraz mocniej. Dziś pierwszy dzień możliwości wnioskowania o 500+ na pierwsze dziecko. Słuszne to i chwalebne. Warto się jednak zastanowić, czy aby na pewno potrzebne? Wszak są inne palące potrzeby, na które można by wydać publiczne pieniądze.

 

 

 

 

 

 

  • Źródło: Oddział onkologii dziecięcej w Chorzowie zawiesza działalność (MojChorzow.pl)
  • Źródło: Wicemarszałek: Sytuacja jest tragiczna, bo lubelskie szpitale mają 750 mln zł długu (Prawo.pl)
  • Źródło: Kolejne oddziały szpitalne zawieszają swoją działalność. http://niewygodne.info.pl
  • Źródło: Chorzów: bez lekarzy oddziały hematologii i onkologii dziecięcej zawieszają pracę (http://www.tvn24.pl)
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest