ChTO w dzielnicach – rozmowa z Sergiuszem Brożkiem.

ChTO w dzielnicach – rozmowa z Sergiuszem Brożkiem.

16 sierpnia 2019 Wyłączono przez redakcja
18 sierpnia o 18:00 na scenie w MDK Batory Grażyna Bułka w spektaklu MIANUJOM MIE HANKA. Spotkanie ze śląskością w najlepszym możliwym wydaniu.

Sztajgerowy Cajtung: Na początek pytanie, które nasuwa się samo: czym dla Ciebie jest spektakl Mianujom mie Hanka? Co w nim najbardziej cenisz?

Sergiusz Brożek: To przejmujący tekst Alojzego Lyski, będący sumą tragicznych doświadczeń Górnoślązaków w XX wieku. Ten tekst jest przekazywany przez Grażynę Bułkę pozornie na biało, a jednak z najwyższym kunsztem aktorskim. Nie da się tego opowiedzieć, trzeba przeżyć i takie właśnie przeżycie chcemy zaoferować naszym Widzom.

Sz. C.: Spektakl Mianujom mie Hanka w Chorzowskim Teatrze Ogrodowym pojawia się już po raz trzeci, dlaczego?

  1. B.: Konsekwentnie prezentujemy ten ważny spektakl w różnych miejscach Chorzowa. W 2017 roku było to Chorzowskie Centrum Kultury, w 2018 Starochorzowski Dom Kultury. Po Chorzowie Starym w tym roku przychodzimy do Miejskiego Domu Kultury Batory i tak się ciekawie złożyło, że co roku tym właśnie spektaklem inaugurujemy nową scenę w nowej dzielnicy. Samo prezentowanie Mianujom mie Hanka w Chorzowie to działanie w ramach, choć może zabrzmi to górnolotnie, edukacji regionalnej, i to edukacji sztuką na najwyższym poziomie.

Sz. C.: Ale pomysł na wracanie do tego spektaklu w ramach ChTO narodził się wcześniej?

  1. B.: Pomysł pojawił się podczas rozmów z Włodarzami Chorzowa. Uznaliśmy, że należy zapewnić dostęp do tego przedstawienia mieszkańcom, którzy zwykle nie chodzą do teatrów, z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na wyprawę do Katowic. Tyjater kery godo w dzielnicach to próba dotarcia do tych odbiorców, którzy nawet nie rozważali opcji pójścia na Hankę. Teraz Hanka przychodzi do nich i być może sprawi, że zaangażują się w teatr i życie kulturalne regionu.

Sz. C.: Miejski Dom Kultury Batory to kolejna scena ChTO…

  1. B.: Tak, to szósta scena Chorzowskiego Teatru Ogrodowego i nie ostatnia! Ideą ChTO jest obecność we wszystkich dzielnicach Chorzowa. Dzięki współpracy z instytucjami Miasta Chorzów jest to możliwe. W MDK Batory odbędzie się jeszcze finał trzynastego sezonu ChTO z Jerzym Trelą: Wielki John Barrymore 30 sierpnia. Zanim to jednak nastąpi, zapraszam na Mianujom mie Hanka już w niedzielę, 18 sierpnia o 18:00.

tekst pochodzi z gazety festiwalowej Chorzowskiego Teatru Ogrodowego „Sztajgerowy Cajtung”

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest