Kanał National Geographic pokaże, jak zmienia się Śląsk

Kanał National Geographic pokaże, jak zmienia się Śląsk

24 września 2019 Wyłączono przez redakcja
Innowacje, projekty edukacyjne i kulturalne, rewitalizacja zaniedbanych miejsc – wszystkie te cele udaje się realizować dzięki Funduszom Europejskim, Funduszom norweskim i EOG czy programom Komisji Europejskiej. Kanał National Geographic wspólnie z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju przygotował cykl filmów „Polska się zmienia”, pokazujących jak polscy przedsiębiorcy i rodzime instytucje potrafią umiejętnie korzystać z funduszy. Śląsk będzie bohaterem trzeciego odcinka serii, który będzie miał premierę 14 października o godz. 21:55. Widzowie odwiedzą zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły na pograniczu Bytomia i Chorzowa oraz wezmą udział w lekcji Latającej Akademii Edukacji Cyfrowej dla seniorów.

„Polska się zmienia” – premiery w poniedziałki od 30 września o godz. 21:55 na kanale National Geographic

Seria „Polska się zmienia” to dziewięć krótkich filmów o osobach, firmach i instytucjach realizujących swoje cele i pasje z wykorzystaniem programów wsparcia finansowanych przez Unię Europejską oraz państwa EFTA:Islandię, Liechtenstein i Norwegię. W każdym przypadku zaczęło się od pomysłu, który połączony z konsekwencją, ciężką pracą i środkami na jego realizację zaowocował wyjątkowym – nie tylko w skali kraju – produktem, niecodzienną inicjatywą czy przełomową technologią.

Nikt nie ma wątpliwości, że na naszych oczach Polska ulega przemianom, choć często nie zdajemy sobie sprawy, jak przełomowe i wyjątkowe są to zmiany. W serii „Polska się zmienia” na antenie National Geographic prezentujemy osoby, instytucje i przedsiębiorstwa, które łączy jedno – nie boją się odważnie realizować swoich pasji i celów, czego efektem są unikatowe – również w skali światowej – wynalazki, technologie czy inicjatywy. Liczymy na to, że przedstawione historie będą źródłem inspiracji dla innych – mówi Edyta Pytlewska-Mele, Programming and Acquisition Director Central Europe w FOX Networks Group.

[themoneytizer id=”26206-1″]

 

Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju, dodaje: – Jesteśmy bardzo pomysłowym i przedsiębiorczym narodem. Wybrane pomysły, które prezentujemy w audycjach,  pokazują, jak bardzo wyjątkowe projekty powstają, gdy spotkają się świetny pomysł i fundusze na jego realizację.    
W każdym z dziewięciu odcinków prezentowane są po dwie wyjątkowe inicjatywy z dziedziny: infrastruktury, kultury, przemian na Śląsku, startupów, zdrowia, ochrony środowiska, elektromobilności, energetyki i innowacyjności.  Różnorodność projektów zaprezentowanych przez National Geographic doskonale pokazuje niezwykłe tempo, w jakim zmieniła się Polska od czasu akcesji do Unii Europejskiej 15 lat temu.

Więcej o poszczególnych odcinkach „Polska się zmienia”

Pierwszy odcinek miniserii (premiera 30 września o godz. 21:55, powtórka 5 października o godz. 17:55) poświęcony będzie infrastrukturze miejskiej. Dzięki krakowskiej firmie Seedia dowiemy się, jak dobrze zaprojektowane ławki czy wiaty przystankowe mogą pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne. Drugi pokazany w programie projekt to Pogotowie Konserwatorskie, czyli unikatowy pomysł warszawskiej ASP, który pozwala na szybką reakcję w sytuacjach, gdy zagrożone są zabytki i historyczne obiekty miejskie.
Drugi odcinek (premiera 7 października o godz. 21:55, powtórka 12 października o godz. 17:55) to podróż do stolicy, do dwóch niezwykle ważnych ośrodków kultury. Pierwszy zaprezentowany projekt: „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, przybliżający historię i kulturę polskich Żydów poprzez działania edukacyjne, zrealizowany został przez Muzeum POLIN, przy wsparciu  Funduszy norweskich i EOG. Drugi projekt zabierze widzów National Geographic za kulisy Teatru Wielkiego Opery Narodowej, gdzie poznają tajniki pracy jednej z największych teatralnych scen w Polsce i dowiedzą się jak Fundusze Europejskie wspierają rozwój teatru.
W trzecim odcinku (premiera 14 października o godz. 21:55, powtórka 19 października o godz. 17:55) widzowie trafią na Śląsk, by zweryfikować stereotypy o jednostajnym, przemysłowym krajobrazie regionu. Ten bowiem, na pograniczu Bytomia i Chorzowa, zaskakuje unikatowym ekosystemem, czyli zespołem przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły. Spotkamy tam nie tylko wiele gatunków ptaków, które odwiedzają pływające wyspy lęgowe, ale także 20 gatunków ssaków, 12 gatunków ślimaków czy 9 gatunków płazów. Po odwiedzinach w parku spotkamy się z harcmistrzem  ZHP Chorągwi Kieleckiej, który opowie o niezwykłym projekcie – Latającej Akademii Edukacji Cyfrowej. Ma ona na celu zwalczanie wykluczenia cyfrowego przez naukę osób dorosłych obsługi komputera na różnych poziomach zaawansowania.
Czwarty odcinek (premiera 21 października o godz. 21:55, powtórka 26 października o godz. 17:55) to prezentacja  dwóch niezwykle ciekawych start-upów. Widzowie przeniosą się do świata tropikalnych lasów oraz egzotycznych zwierząt, dzięki firmie Rainforrest, której projekt pozwala pasjonatom terrarystyki odwzorowywać w czasie rzeczywistym warunki pogodowe panujące w miejscu występowania hodowanych przez nich zwierząt oraz roślin. Drugi projekt, realizowany przez firmę Invis, pozwala natomiast przekształcić tradycyjny zegarek w nowoczesny smartwatch.
Tematem piątego odcinka (premiera 28 października o godz. 21:55, powtórka 2 listopada o godz. 17:55) jest zdrowie. Dzięki Funduszom Europejskim lubelska firma SDS Optic rozwija urządzenie InProbe, które pomaga w szybkiej diagnostyce nowotworów piersi. Pozwala ono na niemal natychmiastowe rozpoznanie nowotworu. Kolejnym ciekawym projektem, tym razem realizowanym przez firmę Simpro, jest opracowanie nowoczesnego symulatora katastrof zbiorowych, który pozwala na szkolenie strażaków i ratowników medycznych do działań w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach.
Ochrona środowiska to temat szóstego odcinka miniserii (premiera 4 listopada o godz. 21:55, powtórka 9 listopada o godz. 17:55). Najpierw widzowie odwiedzą Puszczę Augustowską, gdzie dzięki wsparciu Funduszy norweskich i EOG, trwa proces odradzania się populacji dzikich pszczół, co przyczynia się także do rozwoju tradycyjnych metod bartnictwa. Po podróży do lasu akcja odcinka przenosi się do Łodzi. Tam naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego zrekultywowali obszar rekreacyjno-wypoczynkowy Arturówek. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wsparcie z programu Komisji Europejskiej LIFE.
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest