Rządowa mapa pokaże jak inwestują gminy

Rządowa mapa pokaże jak inwestują gminy

21 września 2019 Wyłączono przez redakcja
Premier Mateusz Morawiecki i minister cyfryzacji zaprezentowali w piątek stworzoną w Ministerstwie Cyfryzacji interaktywną Mapę Inwestycji. To nowoczesne narzędzie, dzięki któremu każdy może sprawdzić, jakie działania na ich terenie zrealizowano z pieniędzy publicznych.

Stworzona w Ministerstwie Cyfryzacji Mapa Inwestycji (https://www.gov.pl/web/mapa-inwestycji) prezentuje projekty, programy i inwestycje realizowane po 16 listopada 2015 r. – rozpoczętych lub kontynuowanych po tej dacie. Dane przedstawiają środki wydatkowane z budżetu państwa, funduszy celowych i funduszy europejskich z wyłączeniem środków wydatkowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.
„Ogólna wartość prezentowanych na Mapie inwestycji to prawie 561 miliardów złotych. Wartość dofinansowania z budżetu państwa to ponad 453, 5 miliarda – powiedział Premier Mateusz Morawiecki. – Od chwili przejęcia władzy przez obecny rząd z funduszy rządowych zrealizowaliśmy 40,8 tysięcy inwestycji gminnych, 4,4 tysięcy – powiatowych, ponad 2 tysiące inwestycji wojewódzkich i 2,8 tysięcy – ogólnopolskich. Wszystkie z nich można sprawdzić na mapie” – dodał szef rządu.
Osoba, która wchodzi na mapę, może śledzić inwestycje począwszy od poziomu ogólnopolskiego, przez wojewódzki, powiatowy, aż do poziomu pojedynczej gminy. Przy czym inwestycje można obserwować zarówno na mapie, jak i w układzie tabelarycznym. Dla ułatwienia można skorzystać  z wyszukiwarki lub wybrać odpowiednie kategorie.

„Nasza interaktywna Mapa Inwestycji poza rolą informacyjną spełnia także inną – to element kontroli obywatelskiej. Dzięki niej każdy Polak może sprawdzić jak jego miejscowość wypada na tle innych pod względem inwestycji. Warto prześledzić mapę właśnie z perspektywy swojej lokalnej społeczności.  Mapa pozwala także sprawdzić i – w razie potrzeby – rozliczyć lokalne władze z umiejętności planowania rozwoju gmin” – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

„Prezentowane dane są aktualizowane na podstawie przekazywanych przez poszczególne ministerstwa raportów, które są tworzone na podstawie rozliczenia etapów poszczególnych inwestycji” – dodał szef MC.

Mapa Inwestycji to element portalu Gov.pl, który powstał po to, by obywatele mieli łatwiejszy dostęp do informacji o tym, co dzieje się w poszczególnych instytucjach. „Mapa Inwestycji doskonale realizuje ten cel. Dzięki niej nowoczesna Polska dociera nawet do najmniejszych miejscowości” – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.źródło PAP samorząd
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest