Europoseł Łukasz Kohut chce Zielonego Ładu na Śląsku

Europoseł Łukasz Kohut chce Zielonego Ładu na Śląsku

12 grudnia 2019 Wyłączono przez redakcja

Komisja Europejska przedstawiła dziś plan Nowego Zielonego Ładu dla Europy, czyli planu polityki klimatycznej na najbliższe lata. Polityka w obszarze klimatu ma olbrzymi wpływ na kwestie gospodarcze, stąd jest żywo dyskutowana we wszystkich państwach członkowskich, w tym w Polsce. Dla naszego kraju szczególne znaczenie ma kwestia obszarów górniczych, takich jak Śląsk oraz kwestie związane z przemysłem ciężkim, wysokoemisyjnym.

Podczas gdy większość polskich eurodeputowanych, niezależnie od opcji politycznej, uparcie broni węgla, pokolenie młodej, progresywnej lewicy mówi głośno o konieczności odejścia od węgla i przeprowadzeniu wielu radykalnych działań proklimatycznych.

Takim europosłem jest Lukasz Kohut, wybrany na Śląsku. Do wyborów szedł właśnie z hasłami konieczności transformacji energetycznej i odejścia od węgla – którego pokłady zresztą się kończą. Ale transformacji przeprowadzonej mądrze, zabezpieczając przyszłość mieszkańców regionu, związanych dotychczas w górnictwem. W swoim wystąpieniu plenarnym Ł. Kohut napisał dziś:

„Szanowna Komisjo! Dziękuję bardzo za przedstawienie propozycji Nowego Zielonego Ładu dla Europy. Niewątpliwie, to już najwyższy czas, abyśmy kwestie zmian klimatycznych potraktowali nie tylko jak sprawę pilną , ale jako stan najwyższej konieczności. Jest to nasze najważniejsze działania w tej kadencji Parlamentu Europejskiego, tego chcą od nas młodzi ludzie, biorący udział w strajkach klimatycznych. To właśnie im i przyszłym pokoleniom musimy zapewnić świat możliwy do życia.

I musimy to zrobić mądrze. Transformacja energetyczna jest koniecznością, i koniecznością jest przeprowadzenie jej jak najszybciej. Koniecznością jest również przeprowadzenie jej w sposób bezpieczny społecznie i kulturowo. Szczególnie regiony górnicze, takie jak Śląsk, stoją przed ogromnym wyzwaniem i wszystkie mechanizmy transformacji na poziomie UE i poziomie krajowym muszą im pozwolić temu wyzwaniu sprostać. Potrzebujemy mądrych decyzji, pieniędzy, działań osłonowych, i – przede wszystkim – wytłumaczenia konieczności zmian naszym obywatelom, tak, by to oni czuli się autorami sukcesu transformacji.

To z Europy pochodzić powinno najlepsze prawodawstwo oraz technologie, które wspólnie pozwolą na osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do roku 2050 – możliwości wynikające z transformacji ekologicznej przyniosą największe korzyści tym, którzy działają najwcześniej i najszybciej.

Jako europoseł ze Śląska, regionu górniczego w procesie transformacji, będę bardzo aktywnie pracował nad wdrażaniem Nowego Zielonego Ładu dla Europy.”

Konkretne działania w ramach Nowego Zielonego Ładu dla Europy poznamy już za kilka tygodni. Już teraz wiemy jednak o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który mógłby pomóc w transformacji na Górnym Śląsku. W tej sprawie Ł. Kohut spotykał się z Wiceprzewodniczącym F. Timmermansem, który będzie odpowiadał za Nowy Zielony Ład.

źródło: Biuro Europosła Łukasza Kohut

asystentka Inga Rudecka

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest