Ofiary obozu zostaną upamiętnione – 27 stycznia 2020 godz. 11:00

Ofiary obozu zostaną upamiętnione – 27 stycznia 2020 godz. 11:00

27 stycznia 2020 Wyłączono przez redakcja

W maju odsłonięcie pomnika, ale wcześniej uroczystość ekumeniczna i złożenie pod fundamentem pomnika kapsuły z ziemią pochodzącą z terenu innych byłych obozów śmierci. W taki sposób Chorzów upamiętni ofiary byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. W tym te z podobozu w Chorzowie Batorym.

Już dzisiaj 27 stycznia o godzinie 11:00 przy ul. Jubileuszowej, na terenie gdzie kiedyś znajdował się podobóz Bismarckhuette – filia KL Auschwitz, zostanie złożona kapsuła z ziemią udostępnioną z terenów byłych obozów w Grossrosen, Dachau Mathausen i Ravensbrueck. Uroczystości towarzyszyć będzie złożenie kwiatów i  modlitwa ekumeniczna. W taki sposób chorzowianie oddają hołd wszystkim ofiarom obozów,  równo w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

W tym samym miejscu 25 maja odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ofiary, które zginęły w obozach zagłady. Monument nawiązujący kształtem do uwięzionej za drutem ręki stanie w miejscu, w którym w czasie wojny działał podobóz Auschwitz. W kilku barakach więziono tutaj kilkaset osób. Głównie pochodzenia żydowskiego z terenów Austrii, Niemiec, Francji, Czechosłowacji i Polski.  Przymusowo pracowali w Hucie Batory, która wtedy nazywała się „Bismarckhuette”.

To historia, o której wciąż mało się mówi, stąd inicjatywa Grzegorza Rosengartena. Dzięki współpracy z Miastem Chorzów i Instytutem Pamięci Narodowej pomnik od maja będzie przypominał tamte tragiczne wydarzenia.

Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. Uroczystość odbędzie się 27 stycznia o godzinie 11:00 na skwerze przy skrzyżowaniu ulicy Batorego i Jubileuszowej.

źródło UM Chorzów

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest