Światowy Dzień Walki z Rakiem!

Światowy Dzień Walki z Rakiem!

31 stycznia 2020 Wyłączono przez redakcja

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach organizuje Białą Sobotę – akcję bezpłatnych badań dla kobiet i mężczyzn. To zachęta do odpowiedniej profilaktyki i regularnych wizyt u urologa, dzięki którym można wyeliminować chorobę już na wczesnym etapie.

Najczęściej występującym nowotworem w obrębie układu moczowo-płciowego jest w Polsce rak pęcherzamoczowego. Każdego roku notuje się ponad 6 tys. nowych zachorowań. To czwarty co do częstości występowania nowotwór złośliwy u mężczyzn i ósmy wśród kobiet. Najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia.

Urolodzy ze Szpitala Specjalistycznego im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach zachęcają do przeprowadzenia badań diagnostycznych. 1 lutego w godzinach 9:00-12:00 w placówce odbędzie się Biała Sobota. W ramach akcji profilaktycznej, mężczyźni i kobiety będą mogli skorzystać z badań zupełnie za darmo.

Oprócz konsultacji urologicznej i badania USG układu moczowego, które przewidziano dla obu płci, kobietom zostanie zmierzone ciśnienie i tętno, a mężczyznom pobrana krew do badań PSA, czyli swoistego antygenu gruczołu krokowego. Każdego roku bowiem raka prostaty diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn.

***

Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego to jeden z wiodących ośrodków urologicznych na Śląsku. Każdego dnia przeprowadzanych jest tu ponad 20 operacji otwartych, laparoskopowych i endoskopowych na 7 salach operacyjnych. Rocznie to ponad 5 tys. operacji narządów układu moczowego, z czego ponad 3,5 tys. wykonywanych jest endoskopowo, czyli małoinwazyjnie. W przyszpitalnej przychodni urologicznej każdego roku leczonych jest ponad 50 tysięcy pacjentów. Szpital dysponuje także całodobową Izbą Przyjęć pracującą w systemie ostrego dyżuru. Codziennie Izba przyjmuje około 40 pacjentów, rocznie w sytuacji zagrożenia życia operowanych jest na ostro blisko 1000 chorych. Ośrodek posiada Akredytację Ministerstwa Zdrowia (CMJ w Krakowie) oraz certyfikaty jakości ISO.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest