Nominowany do Oscara dokument „The Cave: szpital w ogniu” już w najbliższą niedzielę na kanale National Geographic

Nominowany do Oscara dokument „The Cave: szpital w ogniu” już w najbliższą niedzielę na kanale National Geographic

13 lutego 2020 Wyłączono przez redakcja
The Cave: szpital w ogniu – premiera w niedzielę 16 lutego o godz. 21:00 na kanale National Geographic w sieci graficom.pl – Poruszający dokument “The Cave: szpital w ogniu”, który był w tym roku nominowany do Oscara za najlepszy film dokumentalny, już w najbliższą niedzielę będzie miał swoją polską premierę telewizyjną.

Szpital w ogniuReżyserem filmu jest dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej reżyser Feras Fayyad („Ostatni w Aleppo”). Jego najnowsza produkcja jest przejmującym studium kobiecej odwagi, wytrwałości i solidarności. Tytułowa jaskinia (The Cave) to nazwa nadana przez okolicznych mieszkańców podziemnemu szpitalowi w Ghucie, w którym ludność cywilna z ogarniętej wojną Syrii znajduje nadzieję i bezpieczne schronienie.  Kierująca nim lekarz pediatra dr Amani Ballour oraz jej współpracownice Samaher i dr Alaa pracują ramię w ramię z mężczyznami, ratując ludzkie życie. Nie byłoby to możliwe w opresyjnej, patriarchalnej kulturze, jaką syryjski reżim narzucił na powierzchni ziemi.

Ekipa filmowa towarzyszyła kobietom podczas codziennych nalotów, zmagań z chronicznym brakiem podstawowego zaopatrzenia i ryzykiem kolejnego chemicznego ataku, podobnego do tego, który miał miejsce w Ghucie w 2013 roku. Efektem ich pracy jest przejmujący obraz wojny w Syrii i jej kilku bohaterek.

Jestem syryjskim filmowcem i uznałem, że jest moim obowiązkiem pokazać światu Syryjczyków oraz zbrodnie, które są w dalszym ciągu popełniane w moim kraju. Zobaczyłem w dr Amani nadzieję, bo jest osobą, która nie tylko otacza opieką pacjentów w niewyobrażalnie trudnych warunkach, ale także podważa zakorzenione w naszym społeczeństwie stereotypy i uprzedzenia. Czułem wewnętrzną potrzebę opowiedzenia jej historii i jestem bardzo wdzięczny stacji National Geographic, która zdecydowała się pokazać ją widzom na całym świecie.

– powiedział reżyser Feras Fayyad

Po premierze dokumentu “The Cave: szpital w ogniu” podczas Festiwalu Filmowego w Toronto historia dr Amani i członków jej zespołu stała się źródłem inspiracji dla krytyków i widzów, który doceniają niezwykłą odwagę bohaterów filmu, ich współczucie i siłę w obliczu niewyobrażalnego zagrożenia. Naszym wyróżnikiem są niezwykłe, uniwersalne historie i właśnie dlatego bardzo się cieszymy, że możemy przedstawić międzynarodowej widowni stacji National Geographic dokument THE CAVE: SZPITAL W OGNIU z nadzieją, że zwróci on uwagę ludzi na całym świecie na trwający w Syrii kryzys humanitarny.

–  podkreśla Carolyn Bernstein, wiceprezes i dyrektor ds. opracowania i produkcji programów fabularnych i dokumentalnych National Geographic

Film rozbudza na całym świecie liczne dyskusje. W chwili obecnej ponad 6 tys. ludzi wyraziło już swoje poparcie dla inicjatywy #StandWithDrAmani i zobaczyło dokument podczas około stu projekcji zorganizowanych w szkołach, bibliotekach i ośrodkach kultury w przeszło 60 miastach. Dostępne są także wytyczne ułatwiające moderowanie dyskusji po pokazie filmu i dodatkowe materiały, które pomogą organizatorom spotkań zainicjować dialog z ludźmi poruszonymi historią dr Amani. Materiały w języku angielskim oraz lista proponowanych inicjatyw są dostępne na stronie StandwithDrAmani.com.
Dokument “The Cave: szpital w ogniu” miał swoją światową prapremierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, na którym zdobył przyznawaną przez publiczność nagrodę Grolscha. Był pokazywany na ponad 30 festiwalach filmowych na całym świecie, w tym m.in. na Londyńskim Festiwalu Filmowym BFI, Festiwalu Filmowym Mill Valley, Festiwalu Filmowym Savannah oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Dokument został wyróżniony wieloma branżowymi nagrodami, w tym nagrodą Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmów Dokumentalnych za najlepszy scenariusz, nagrodą Cinema Eye za wybitne osiągnięcia w dziedzinie produkcji, otrzymał nominację do nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych, Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych i nagrody Golden Reel Stowarzyszenia Montażystów Dźwięku.
Film został wyprodukowany przez prowadzoną wyłącznie przez kobiety spółkę Danish Documentary Films. Kirstine Barfod i Sigrid Dyekjær pełnią obowiązki producentek, a Eva Mulvad, Pernille Rose Grønkjær i Mikala Krogh producentek wykonawczych. Producentami wykonawczymi ze strony National Geographic Documentary Films są Carolyn Bernstein i Ryan Harrington. Matt Renner był odpowiedzialny za produkcję ze strony kanału National Geographic.
Facebooktwitterinstagram
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest