Rząd Polski nie godzi się na neutralność klimatyczną w 2050 r.

Rząd Polski nie godzi się na neutralność klimatyczną w 2050 r.

18 lutego 2020 Wyłączono przez redakcja

Polska twardo obstawała przy tym, że potrzebuje więcej konkretów ws. finansowania kosztów transformacji energetycznej. Choć argument w tej sprawie zyskał zrozumienie Komisji Europejskiej, postanowiła ona, że nie będzie opóźniała swoich działań dotyczących neutralności klimatycznej. Państwa UE zgodziły się na neutralność klimatyczną do 2050 r. Wszystkie oprócz Polski. Na spotkaniu Rady Europejskiej 20 lutego odbędzie się dyskusja nad kwestią podziału środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Przyjęcie zapisów dotyczących Polski wywołało wiele kontrowersji i pytań. Decyzje szczytu UE przyjmowane są zazwyczaj jednomyślnie i dotyczą wszystkich państw członkowskich. Kraje, które nie przyjęły celu neutralności klimatycznej do 2050 r., dostaną o 50 proc. mniej środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – ogłosiła Rada Europejska. Niestety tym krajem jest tylko POLSKA – Polska zamiast 2 mld euro otrzyma tylko miliard. Czy premier Mateusz Morawiecki oszukał Polaków? (link

Polska mówi „nie”, KE nie zbacza z kursu

Polska nie uniknie kosztów związanych z trwaniem przy energetyce węglowej, nawet jeśli zablokuje unijną koncepcję Zielonego Ładu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Według gazety, w przyszłości Polska słono zapłaci za pozwolenia na emisję dwutlenku węgla, które znacząco podrożeją. W raporcie Greenpeace można wyczytać, które kraje płacą za brudne powietrze najwięcej. W czołówce znajdują się najwięksi paliwowi potentaci, ale w Polsce te koszty wynoszą od 21 do 38 miliardów dolarów, czyli średnio 29 mld dol. rocznie i ok. 79 milionów dolarów (w złotówkach to ok. 310 mln) dziennie.

Dostaniemy miliard euro mniej z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Cięcia dotkną tylko Polskę.

Budżet Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma wynieść 7,5 mld euro. To pieniądze kierowane do regionów górniczych na pomoc w uniezależnieniu się od węgla i transformację. Z powodu wdychania spalin tracimy pieniądze, zdrowie i życie – głosi najnowszy raport Greenpeace. Organizacja wskazuje, że za masowy mord na ludzkości i rosnące wydatki odpowiadają przede wszystkim koncerny paliwowe, emitujące trujące toksyny. Dlatego tak ważne jest, by rządy jak najszybciej zamknęły kopalnie i przeszły na energię odnawialną.

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest