Śląskie. Stan pacjenta z koronawirusem dobry

Śląskie. Stan pacjenta z koronawirusem dobry

9 marca 2020 Wyłączono przez redakcja

(PAP) Wszyscy podróżujący z zakażonym koronawirusem z Lombardii zostali objęci kwarantanną. Nie występują u nich żadne objawy chorobowe – poinformowała w niedzielę Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Urszula Mendera-Bożek. Jak podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, stan zakażonego pacjenta z Raciborza jest dobry.

Resort zdrowia poinformował w niedzielę, że wykryto dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Potwierdzone wyniki dotyczą mężczyzny z woj. śląskiego oraz kobiety z woj. mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Warszawie i w Raciborzu. Łącznie w Polsce wirusa potwierdzono dotąd u ośmiu osób.

„Objęci kwarantanną domową”

– Pacjent, mężczyzna w sile wieku, przebywa w tej chwili na oddziale zakaźnym w szpitalu w Raciborzu. Jego stan jest dobry – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek na konferencji w Chorzowie.

Jak dodał, pacjent wrócił z północnych Włoch, transportem zorganizowanym, czyli autokarem.

– Na pokładzie tego autokaru znajdowało się 33 pasażerów plus trzy osoby z obsługi: dwóch kierowców i pilot. Wszystkie te osoby, które podróżowały z pacjentem, u którego zdiagnozowano koronawirusa, zostały już zlokalizowane oraz wszystkie osoby są objęte tak zwaną kwarantanną domową – przekazał wojewoda.

Współpasażerowie z czterech województw

Jak podała Urszula Mendera-Bożek podczas niedzielnej konferencji prasowej w Chorzowie, „na terenie woj. śląskiego funkcjonuje 20 stacji sanitarno-epidemiologicznych”. Wyjaśniła, że w procesie potwierdzania obecności koronawirusa u mężczyzny wracającego z Włoch uczestniczyli inspektorzy sanitarni z Gliwic, Chorzowa, Rybnika, Tychów, Bytomia i Jaworzna.

Śląska inspektor podała, że oprócz osób z województwa śląskiego w autokarze przewożącym podróżnych z Lombardii z zarażonym mężczyzną jechały również osoby z województw: mazowieckiego, lubuskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

– Osoby te są na bieżąco monitorowane, wiedzą, jak mają się zachować w trakcie kwarantanny i czują się dobrze – nie występują u nich na tę chwilę żadne objawy chorobowe – podkreśliła Mendera-Bożek.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest