20 kwietnia 2020 Wyłączono przez redakcja

Blisko 6,5 mln zł wpłynęło w poniedziałek na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego. – Następne wypłaty środków w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będą realizowane w kolejnych dniach – zapowiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Pierwsze świadczenia postojowe zostały wypłacone 15 kwietnia. Dotyczyło to ponad 86 tys. osób, na których konta trafiło łącznie ponad 172 mln złotych. W województwie śląskim w ubiegłą środę pieniądze trafiły do blisko 9,5 tys. samozatrudnionych. Łączna kwota wypłaty „postojowego” dla śląskich biznesmenów przekroczyła 19 mln zł. Wypłaty postojowego są realizowane na bieżąco. Codziennie kolejni przedsiębiorcy i zleceniobiorcy będą otrzymywać środki z ZUS. – Staramy się, aby wnioski o tzw. tarczę były realizowane jak najszybciej. Zdajemy sobie sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na taką pomoc. W poniedziałek, 20 kwietnia, wypłacono 6,5 mln złotych dla 3220 osób w kraju. Na Śląsku otrzyma je blisko tysiąc trzysta osób. Suma wypłaconych świadczeń, która trafi na konta śląskich przedsiębiorców, jak i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych, przekroczy 2,5 mln zł – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zachęca do tego, aby składać wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej drogą elektroniczną. To znacząco zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy.

W sobotę, 18 kwietnia weszły w życie przepisy rozszerzające tarczę antykryzysową, w tym zasady dotyczące zwolnienia ze składek i świadczenia postojowego. Nowa odsłona tarczy antykryzysowej umożliwia ponowną wypłatę postojowego, ale nie więcej niż trzy razy. Warunkiem będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie będzie obowiązywał warunek granicznej kwoty przychodu.

– Ze świadczenia postojowego mogą teraz skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub marcu. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego. Data ta pozostaje bez zmian dla samozatrudnionych – dodaje rzeczniczka.

Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Beata Kopczyńska

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa śląskiego

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest