MZ: Jeśli ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to powinien ją nosić; można też nosić szalik

MZ: Jeśli ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to powinien ją nosić; można też nosić szalik

6 kwietnia 2020 Wyłączono przez redakcja

Jeśli ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to powinien ją nosić. Można też zabezpieczyć się szalikiem – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nie wykluczył, że rząd wyda zalecenie noszenia maseczek. Zapewnił, że obecnie Polska stara się kupić ich maksymalnie dużo.

Rzecznik resortu zdrowia był pytany w czwartek na konferencji prasowej o celowość noszenia maseczek w okresie epidemii koronawirusa.

„Wszystko się zmienia. Etap epidemii, na którym jesteśmy jest innym etapem niż tydzień temu. Tydzień temu nikt nie mówił o tym, że w sklepach powinniśmy używać rękawiczek ochronnych. To nie jest tak, że kolejne decyzje są zaprzeczeniem poprzednich. Wchodzimy w nowe etapy rozwoju koronawirusa, w Polsce i w Europie. Kraje, które do niedawna nie zalecały noszenia maseczek, dziś to zalecają. Nie jesteśmy w stanie wykluczyć, że takie zalecenie może się pojawić i u nas” – odpowiedział.

Wyjaśnił, że resort w tym zakresie reaguje na wskazania ekspertów. „Najważniejsze, żeby eksperci stwierdzili, czy to jest ten moment, żebyśmy wszyscy zaczęli nosić maseczki” – podkreślił.

Poinformował, że obecnie maseczki dostarczane są głównie do szpitali zakaźnych wraz z innym sprzętem ochrony osobistej. Są też dostarczane do pozostałych szpitali. „Niedługo trafią do szpitali onkologicznych” – przyznał.

„Kontraktujemy kolejne partie milionów maseczek, które trafią do Polski. „Czynimy ze swojej strony wszystko, żeby maseczki w dużej liczbie trafiły do Polski” – zapewnił zapytany, czy obywatele będą mieli możliwość zakupu maseczek sprowadzanych do Polski.

„Jeśli dziś ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to oczywiście powinien ją nosić” – powiedział rzecznik. Dodał, że jeżeli obecnie maseczki są niedostępne, to „można się zabezpieczać sposobami, które pozwalają nam na samodzielne stworzenie czegoś na wzór maseczki”.

„Wystarczy czasem zabezpieczyć się szalikiem, a dziś mamy taką pogodę, że szalik nie będzie nam doskwierał” – dodał Andrusiewicz.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest