Gdzie i za ile Polacy mogą polecieć na wakacje w czasie pandemii?

Gdzie i za ile Polacy mogą polecieć na wakacje w czasie pandemii?

16 czerwca 2020 Wyłączono przez redakcja

Coraz więcej państw otwiera swoje granice, coraz więcej połączeń lotniczych zostaje odmrożonych. Wygląda na to, że jednak latem tego roku podróże zagraniczne będą możliwe. Sprawdzamy, dokąd i za ile mogą polecieć Polacy po otwarciu międzynarodowego ruchu lotniczego.

Po kraju Polacy mogą latać od początku miesiąca, a od 16 czerwca odmrożono dla nas także loty zagraniczne. 13 czerwca otwarto granice naszego kraju dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Także od tego dnia naszych rodaków po powrocie do kraju nie obowiązuje już kwarantanna. W związku z tym linie lotnicze ruszyły ze sprzedażą biletów, a eksperci rankomat.pl przeanalizowali oferty Ryanair i WizzAir pod kątem oferowanych połączeń oraz cen.

Do jakich krajów mogą podróżować Polacy?

Swoje granice już 28 maja dla obywateli Unii Europejskiej otworzyła Chorwacja. Od początku czerwca można podróżować także do Bułgarii oraz Włoch. Polacy będą mogli podróżować również na Litwę oraz  Słowenię (wymagane jest zaświadczenie rezerwacji noclegu), a także na Cypr, o ile posiada się aktualne badanie potwierdzające, że nie jest się zakażonym koronawirusem.

Grecja otworzyła swoje granice od 15 czerwca, podobnie jak Czechy (ograniczenia będą dotyczyć jedynie mieszkańców województwa śląskiego uznanego za czerwoną strefę, będą mogli oni wjechać do Czech pod warunkiem okazania aktualnego, negatywnego testu na koronawirusa). Od tego dnia możemy także wybrać się do Francji i Belgii, a od 13 czerwca możemy podróżować do Niemiec.

Do Hiszpanii, Portugalii i krajów nadbałtyckich będzie można przyjeżdżać od 1 lipca. Poniższa mapa prezentuje, gdzie już mogą lub lada chwila będą mogli podróżować Polacy:

Loty z WizzAirem po Europie od 200 zł

WizzAir oferuje połączenia z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Analizując loty dostępne w sprzedaż tych linii lotniczych wzięliśmy pod uwagę te kraje, do których już mogą lub w najbliższym czasie będą mogli podróżować Polacy.

Chorwacja
Z Katowic oraz Warszawy można polecieć na Chorwację, do Splitu. Pierwsze loty oferowane są od 20 czerwca. Koszt podróży w obie strony to 618 zł. Lot potrwa około 1 h 30 minut z Pyrzowic, a około 1h 50 minut z lotniska Chopina w stolicy.

 

Bułgaria
Z WizzAirem można polecieć także do Bułgarii. Połączenia oferowane są z Warszawy oraz Katowic. Pierwsze loty do Burgas leżącego nad Morzem Czarnym zaplanowano na 17 czerwca. Koszt biletu w obie strony to 618 zł. Podróż potrwa około 2 godzin – zarówno ze stolicy, jak i z lotniska w Pyrzowicach.

Grecja
Z Warszawy można polecieć też na Korfu. Będzie to możliwe od 4 lipca. Bilet w obie strony można zakupić już od 568 zł. Lot z lotniska Chopina na Okęciu potrwa około 2 h 20 minut.

Do Grecji można wybrać się także z Katowic. WizzAir oferuje połączenia z lotniska w Pyrzowicach do Aten. Pierwsze loty w tym kierunku zostały zaplanowane na 2 lipca. Cena biletu w obie strony wynosi zaledwie 348 zł. Podróż z Katowic do Aten potrwa około 2 h 20 min.

Hiszpania
WizzAir oferuje też połączenia do Hiszpanii (która otwiera granice od 1 lipca). Do różnych zakątków tego kraju można będzie polecieć z Gdańska, Katowic, Krakowa oraz Warszawy.

W ofercie znajdują się połączenia do Barcelony (od 268 zł w obie strony), na Castellon de la Plana (lot
w obie strony od 308 zł), Wyspy Kanaryjskie (od 878 zł w obie strony), na Majorkę (bilety dostępne są od 438 zł w obie strony), Teneryfę (618 zł w obie strony) czy do Madrytu (od 328 zł w obie strony) i Alicante (bilet od 500 zł w jedną stronę).

 

Włochy
WizzAir oferuje też szeroką ofertę do Włoch, które otwarły swoje granice między innymi dla Polaków od 3 czerwca.

Do Italii można dostać się z Gdańska (do Bari i Mediolanu, ceny zaczynają się od 218 zł), Katowic (oferowane są loty na Sardynię, Sycylię, do Mediolanu i Rzymu, bilet można zakupić już od niespełna 300 zł), Krakowa (do Bari, Mediolanu, Rzymu i na Sycylię można polecieć od 300 zł wzwyż), Warszawy (polecieć można do Bari, Bolonii, Mediolanu, Neapolu, Rzymu, na Sycylię i Sardynię, ceny wahają się od 218 zł do nawet 900 zł) i Wrocławia (lot do Bari dostępny jest od 288 zł).

Cypr
Od 9 czerwca możliwe jest także podróżowanie na Cypr, o ile posiada się aktualne badania potwierdzające, że nie jest się zarażonym koronawirusem. WizzAir oferuje loty do Larnaki z Katowic, Krakowa, Warszawy oraz Wrocławia. Z tych trzech pierwszych lotnisk na wyspę Afrodyty będzie można podróżować już od 1 lipca, natomiast loty z Wrocławia wystartują 10 lipca.

Z Krakowa na Cypr można polecieć już od 598 zł w obie strony. Bilet z Katowic można zakupić już od 328 zł, a lot Warszawa-Cypr to wydatek nieco ponad 300 zł. Z Wrocławia na wyspę Afrodyty można polecieć już za 308 zł.

Loty po Europie z Ryanairem od 230 zł

Ryanair oferuje połączenia głównie na południe Europy. W Polsce tymi liniami można latać z lotnisk
w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie-Modlinie oraz Wrocławiu.

Bułgaria
Z Gdańska, Katowic, Krakowa oraz podwarszawskiego Modlina można polecieć do Bułgarii. Pierwsze loty na tych trasach odbędą się 1 lipca. Ryanair oferuje połączenia do Burgas leżącego nad Morzem Czarnym od 344 zł.

Chorwacja
Linie Ryanair oferują także loty do Chorwacji. Do Zadaru można podróżować z Poznania. Pierwszy lot odbędzie się 5 lipca. Bilet w obie strony kosztuje od 293 zł. Podróż potrwa około 1 h 40 minut.

Grecja
Irlandzki przewoźnik umożliwia także zakup biletów na loty do Grecji. Z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia można polecieć do Aten (ceny biletów wahają się od 363 zł do 547 zł w obie strony). Ryanairem można dostać się także na Kretę (z Krakowa, Warszawy i Wrocławia), Korfu
(z Poznania i Warszawy), do Kalamaty (z Gdańska i Warszawy) oraz do Salonik (z Krakowa i Warszawy).

Hiszpania
Ryanairem można polecieć także do Hiszpanii, która dla turystów otworzy swoje granice z początkiem lipca. Do Alicante można polecieć z Gdańska (774 zł/lot w obie strony), Krakowa (1079 zł/lot w obie strony), Poznania (712 zł/lot w obie strony), Warszawy (735 zł/lot w obie strony) i Wrocławia (585 zł/lot w  obie strony).

Dostępne są także loty do Barcelony (z Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia – ceny wahają się od 206 zł do 696 zł), Madrytu (z Krakowa, Warszawy i Wrocławia – od 313 zł) oraz Sewilli (z Krakowa – od 820 zł i Warszawy – od 671 zł). Z Krakowa, Wrocławia i Warszawy można polecieć też do Malagi, Walencji oraz na Majorkę. Od 570 zł oferowane są loty na Teneryfę (tylko z Warszawy i Wrocławia).

Portugalia
Można zakupić loty także do sąsiadującej z Hiszpanią Portugalii. Obsługiwane są one przez lotniska w Krakowie oraz w Warszawie. Z podkrakowskich Balic można podróżować do Lizbony, pierwszy lot zaplanowano na 1 lipca. Bilet będzie kosztował od 884 zł w obie strony. Od 3 lipca będą możliwe także loty z Krakowa do Porto, za bilet w obie strony trzeba zapłacić od 697 zł.

Z podwarszawskiego Modlina również można polecieć do Faro (loty wystartują 2 lipca, koszt biletu
w obie strony to 794 zł), Lizbony (od 2 lipca, od 539 zł w obie strony) oraz Porto (start lotów od 4 lipca, bilety w obie strony od 462 zł).

Włochy
W dobrych cenach i atrakcyjnych połączeniach można dostać się liniami Ryanair do Włoch. Przewoźnik przygotował trasy do Mediolanu (z Gdańska, Krakowa i Warszawy), Pizy (z Gdańska i Warszawy), Alghero (z Katowic), Katanii (z Katowic i Krakowa), Bari (z Krakowa), Caligari (z Krakowa, Warszawy i Wrocławia), Neapolu (z Krakowa i Warszawy), na Sycylię (z Krakowa i Wrocławia), do Rzymu (z Krakowa, Poznania
i Warszawy) i Bolonii (z Warszawy).

Ceny lotów do Włoch wahają się od 145 zł (połączenie Warszawa-Mediolan) do 734 zł (lot z Krakowa do Palermo na Sycylii).

Cypr
Wakacje można zaplanować też na Cyprze – Ryanair oferuje loty na Pafos. Pierwsze samoloty w kierunku wyspy Afrodyty odlecą z Katowic, Krakowa, Poznania i Warszawy. Najtańszy bilet można zakupić na połączenie z Poznania (zaledwie 230 zł w obie strony).

Bezpieczeństwo na pokładzie – jak podróżować w nowych warunkach sanitarnych?

Pasażerowie planujący wakacyjne podróże samolotem muszą liczyć się z ostrzeżeniami wprowadzonymi tak na lotniskach, jak i na pokładach samolotów. Przede wszystkim zarówno pasażerów, jak i personel obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust, np. za pomocą maseczek.

Wymagane będzie także zachowanie dystansu społecznego. Linie lotnicze zobowiązane są do dezynfekcji samolotów, a zarządcy lotnisk dbają o dezynfekcję hal przylotów i odlotów. WizzAir informuje o tym, że na pokładzie będą dostępne środki do mycia rąk, niemniej jednak zaleca się zabranie własnych płynów dezynfekujących i chusteczek.

Przed lotem należy odprawić się online, a przed wyjściem z domu zmierzyć temperaturę. Zalecane są płatności zbliżeniowe – tak na lotnisko, jak i już w samolocie.

Rezerwacja lotu w dobie pandemii

Ryanair, ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną i brak jasnych decyzji co do wznowienia międzynarodowego ruchu lotniczego, oferuje bezkosztową zmianę terminu na dowolny aż do 31 grudnia 2020 roku w razie odwołania zakupionego lotu. Zmiana ta musi jednak dotyczyć tej samej trasy, a podróż musi zostać zakończona w 2020 roku.

Z kolei w WizzAir od kwietnia 2020 obowiązuje automatyczny zwrot środków za odwołany lot.

Jak ubezpieczyć się na wakacje po koronawirusie?

Tuż po wybuchu epidemii SARS-CoV-2 w Chinach wielu ubezpieczycieli zmieniało ogólne warunki ubezpieczenia, informujące że nie gwarantuje ochrony w razie zachorowania na nowego wirusa.

Po kilku miesiącach sytuacjach się nieco ustabilizowała i część towarzystw zapewnia pokrycie kosztów leczenia i powrotu do kraju na skutek zachorowania na Covid – 19.

Aktualne dane na temat stanowisk ubezpieczycieli prezentujemy  poniższej tabeli:

Czy ubezpieczenie chroni przed koronawirusem?

Allianz NIE
Axa TAK
Axa Assistance TAK
Aviva NIE
Generali TAK
Europa Ubezpieczenia NIE
ERGO Ubezpieczenia Podróży NIE
Nationale-Nederlanden NIE
Proama TAK
PZU NIE
Signal Iduna TAK
Wiener TAK, poza miejscami ogłoszenia stanu wyjątkowego
Warta TAK

Źródło: opracowanie rankomat.pl na podstawie OWU towarzystw                           

Ile kosztuje ubezpieczenie na wakacje 2020?

Sytuacja na świecie nie wpłynęła w znaczący sposób na ceny ubezpieczeń turystycznych. Ochronę na czas odpoczynku i zwiedzania można mieć już od 3,4 zł dziennie. Oprócz tego, by polisa gwarantowała koszty leczenia w razie zachorowania na koronawirusa, warto zadbać też o nie mniej ważne elementy, jak wysokość sumy gwarantowanej tych kosztów (na terenie Europy to minimum 30 000 euro), NNW, OC w życiu prywatnym, ochrona bagażu czy odszkodowanie w razie opóźnienia lub anulacji lotu – wyjaśnia Magdalena Kajzer, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl.

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest