Jaką będziesz miał emeryturę – sprawdź sam lub zapytaj w ZUS

Jaką będziesz miał emeryturę – sprawdź sam lub zapytaj w ZUS

7 czerwca 2020 Wyłączono przez redakcja

Osoby, które są już blisko wieku emerytalnego, często zadają sobie pytania jaką otrzymają emerytury, czy to wystarczy na codzienne zakupy, opłaty? Czy może lepiej popracować jeszcze kilka miesięcy, albo lat, by dostawać wyższe świadczenie? Przejście na emeryturę to jedna z ważniejszych decyzji w życiu, dlatego warto wcześniej sprawdzić jaka ona będzie.   

 – Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, porozmawiać z naszym doradcą lub przeczytać list, który Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do nas co roku informując o stanie konta emerytalnego. W liście jest wyliczona kwota naszej przyszłej emerytury – mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. W informacji o stanie konta jest symulacja emerytury zarówno na moment osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat u mężczyzn, jak i jest podana kwota emerytury, która dostaniemy, gdy popracujemy rok lub dwa dłużej. Osoby, które mają założone swoje indywidualne konto emerytalne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – informację o stanie konta mają na swoim profilu PUE, czyli nie jest do nich wysyłany list pocztą tradycyjną.

Doradca pomoże

Kwotę przybliżonej emerytury może nam wyliczyć doradca emerytalny w ZUS. Na podstawie informacji zawartych na koncie emerytalnym może zrobić symulację i wyliczyć świadczenie w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, ale też na nieco dłuższy staż pracy, np. po roku, czy po dwóch od osiągnięcia wieku emerytalnego. – Takie wyliczenie może nam nieco rozwiać wątpliwości, co do naszej przyszłości emerytalnej. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy chcemy jeszcze trochę pozostać aktywnym zawodowo, czy też będziemy korzystać z emerytury w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Dodam tylko, że każdy dodatkowy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego podnosi średnią wysokość emerytury o 8-10 proc. – dodaje rzeczniczka.

System emerytalny w naszym kraju opiera się na prostej zasadzie: im dłużej pracujemy, tym wyższa będzie emerytura. Dzięki dłuższej pracy gromadzimy, bowiem więcej środków na indywidualnym koncie emerytalnym i krótsza jest prognozowana średnia naszego życia, która jest brana pod uwagę, gdy już zdecydujemy się przejść na emeryturę. To ważne gdyż emeryturę liczymy, dzieląc zebrane składki przez statystyczną średnią dalszą długość życia.

Zrób to sam

Kwotę prognozowanej przyszłej emerytura można obliczyć sobie samemu poprzez kalkulator emerytalny dostępny na PUE ZUS . Osoby, które mają swój profil PUE mogą skorzystać z tego narzędzia samodzielnie, na własnym komputerze, siedząc w domu, wchodząc w zakładkę „panel ubezpieczonego” i zaznaczając „kalkulator emerytalny”. Część danych jest „zaciągnięta’ z systemu, niektóre należy uzupełnić. Kalkulator emerytalny wyliczy prognozowaną wysokość emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Będzie to emerytura przyznawana na ogólnych zasadach. Kwota emerytury wyliczana za pomocą kalkulatora to tylko prognoza i zależy m.in. od przyjętych założeń makroekonomicznych i wpisanych danych oraz parametrów. – Ponadto jest to kwota brutto. Od niej musimy odjąć zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Co ważne prognozowana wysokość emerytury z kalkulatora może się różnić się od wysokości hipotetycznej emerytury z „Informacji o stanie konta ubezpieczonego”, a wynika to z różnych sposobów obliczania oraz pobieranych i uzupełnianych przez nas samych danych – wyjaśnia rzeczniczka.

Prawo do emerytury a prawo do wypłaty

Jeżeli ktoś już zbliżył się do wieku emerytalnego może złożyć wniosek o emeryturę. ZUS emeryturę obliczy i przyzna, jednak nie rozpocznie jej wypłacania, jeśli nie rozwiążemy wszystkich umów o pracę.  Prawo do emerytury bowiem, to nie to samo, co prawo do jej wypłaty, ponieważ można złożyć wniosek o przyznanie emerytury i dalej pracować. ZUS nam emeryturę naliczy i wyda decyzję o jej przyznaniu, ale bez wypłaty świadczenia, jeśli nadal pracujemy. – Po wydaniu decyzji o przyznaniu emerytury zyskujemy „status” emeryta, czyli dostajemy legitymację emerytalną i możemy korzystać np. z przysługujących seniorom zniżek – wyjaśnia rzeczniczka.

W 2020 roku średnia dalsza długość życia liczona w miesiącach wynosi 261,5 dla kobiet (60 lat) i  217,6 dla mężczyzn (65 lat). Przeciętna emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2019 r. wynosiła: 2236,84 zł. brutto. Obecnie Polacy są wśród pracujących najkrócej w Europie, a pobierają świadczenia coraz dłużej gdyż żyjemy coraz dłużej.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest