WYJĄTKOWY KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY PODCZAS 10. TRANSATLANTYK FESTIVAL 

WYJĄTKOWY KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY PODCZAS 10. TRANSATLANTYK FESTIVAL 

15 sierpnia 2020 Wyłączono przez redakcja

Świetne pomysły reżyserskie, łatwość celnego i niebanalnego portretowania postaci, przemyślane budowanie dramaturgii i umiejętność otwierania pola do dyskusji z publicznością. Najciekawsze polskie filmy krótkometrażowe pokaże jesienią w Katowicach Festiwal Transatlantyk. 

Między 1 a 8 października odbędzie się 10. Festiwal Transatlantyk, który od zawsze łączył najciekawsze kino i najlepszą muzykę, będąc przestrzenią artystycznej wymiany. Na wyjątkowość jubileuszowej edycji składa się wiele czynników, m.in. odpowiadająca na pandemiczną rzeczywistość nowa formuła (pokazy i wydarzenia festiwalowe odbywać się będę zarówno online, jak i w katowickich kinach), zupełnie nowa lokalizacja – Transatlantyk odbędzie się po raz pierwszy na Śląsku, w Katowicach – oraz gość specjalny, którym będzie wybitny reżyser światowego kina – Ken Loach. Wyjątkowa będzie także tegoroczna edycja organizowanego w ramach Festiwalu Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych, na który napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Tak komentuje to Bartek Pulcyn, programer Festiwalu Transatlantyk:  cieszy nas, że mimo tak wielkiego utrudnienia w produkcji filmów, jakim dla twórców okazała się pandemia, polscy młodzi reżyserzy i reżyserki zgłosili do konkursu blisko 200 krótkich metraży. Selekcja była dla nas w tym roku naprawdę ekscytującym zadaniem! Polskie kino krótkometrażowe jest w znakomitej formie.  Na festiwalowych widzów czeka prawdziwa, filmowa uczta skomponowana z najlepszych “shortów” ostatniego roku.

Przypomnijmy, że zeszłego roku podczas Festiwalu Transatlantyk międzynarodowe jury nagrodziło film animowany “Deszcz” (“Rain”) w reż. Piotra Milczarka, który następnie szturmem zdobył festiwale na całym świecie, otrzymując chociażby Nagrodę Główną na Chester Animation Festival czy Nagrodę Główną Jury Dziennikarzy Zagranicznych na Zubroffka Short Film Festival 2019.

Podczas tegorocznej edycji Konkursu Polskich Krótkich Metraży zaprezentujemy 30 najciekawszych polskich filmów krótkometrażowych: 2 eksperymentalne, 7 animacji, 9 dokumentów i 12 fabuł zrealizowanych przez 16 reżyserek i 16 reżyserów (w tym dwa duety twórcze).

Zobaczymy m.in. nowe produkcje Julii Orlik – zdobywczyni Nagrody Głównej w Konkursie Krótkometrażowym na Festiwalu Transatlantyk w 2017 roku za film ”Bankiet”, Piotra Dumały, Ryszarda Lenczewskiego, Tomasza Wolskiego, Bartosza Paducha, Damiana Kocura czy Darii Kasperek, a także pierwszy “short” wyreżyserowany przez Olgę Bołądź. Publiczność będzie miałą okazje podziwiać “Własne śmieci” (“Your Own Bullshit”) Darii Kopiec, nagrodzone Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego filmu animowanego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a takżę “Dziwora” (“Weirdy”) – to prawdziwa gratka dla mieszkańców Śląska! – niezwykły portret znakomitego reżysera, operatora i fotografa związanego z katowicką szkołą filmową, Bogdana Dziworskiego, zrealizowany przez innego cenionego operatora, Pawła Dyllusa. Twórcy filmów krótkometrażowych zaprosili do współpracy wielu znakomitych aktorów. Na ekranie pojawią się m.in. Joanna Brodzik. Anna Dymna, Agnieszka Grochowska, Katarzyna Herman, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Karolina Porcari, Witold Dębicki, Jan Peszek, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek czy Tomasz Włosok.

W ramach Konkursu przyznana zostanie Nagroda Główna dla reżysera w wysokości 7000 zł oraz wyróżnienie (3000 zł).

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Polskich Krótkich Metraży:

“Alicja i żabka” / “Alice and the Frog”, reż. Olga Bołądź, Polska 2020, 29’

“Ballast”, reż. Daniel Howlid, Polska 2020, 18’

“Dad You’ve Never Had”, reż. Dominika Łapka, Polska 2020, 29’

“Dziwor” / “Weirdy”, reż. Paweł Dyllus, Polska 2019, 29’

“Efekt halo” / “Halo effect”, reż. Patrycja Polkowska, Polska 2019, 14’

“Egzamin” / “The Exam”, reż. Bartosz Paduch, Polska 2019, 26’

“Fikołek” / “The Tumble”, reż. Milena Dutkowska, Polska 2019, 29’

“Hi, How are you”, reż. Michał Chmielewski, Polska 2019, 23’

“Historia krótkiego trwania” / “Story of short duration”, reż. Michał Ciechomski, Polska 2019, 13’

“I coś jeszcze” / “And something else”, reż. Olga Kłyszewicz, Polska 2020, 6’

“Jak w bajce” / “Like a Fairytale”, reż. Mikołaj Piszczan, Polska 2019, 12’

Jestem tutaj / Look at me, reż. Agata Minowska, Polska 2019, 24’

Jestem tutaj / I’m Here, reż. Julia Orlik, Polska 2020, 15’

“Jeszcze porozmawiamy” / “We will talk again”, reż. Mateusz Buława, Polska 2019, 21’

“Kamień” / “The Stone”, reż. Bartosz Kozera, Polska 2020, 26’

“Latawce” / “Kites”, reż. Franciszek Dźwierżyński, Łukasz Stryjewski, Polska 2020, 5’

“Moja bezsenna ciemność” / “My Sleepless Night”, reż. Ryszard Lenczewski, Polska 2019, 8’

“Moje serce” / “My Heart”, reż. Damian Kocur, Polska 2019, 30’

“Na krańcu miasta” / “The Edge of Town”, reż. Daria Kasperek, Polska 2019, 14’

“Na strajk!” / “On Strike!”, reż. Stanisław Horodecki, Polska 2019, 24’

“Okna tego domku” / “The Windows of that House”, reż. Urszula Domańska, Polska 2019, 7’

“Ostatnia Wieczerza” / “Last Supper”, reż. Piotr Dumała, Polska 2019, 13’

“Pod niebem” / “Under the sky”, reż. Marta Skiba, Polska 2019, 13’

“Problem”, reż. Tomasz Wolski, Polska 2020, 15’

“Słuchaj” / “Now Listen”, reż. Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski, Polska 2020, 4’

“Synchronizacja” / “Synchronization”, reż. Anna Kasińska, Polska 2019, 20’

“Ukąszenie” / “Bitten”, reż. Helena Oborska, Polska 2019, 24’

“We Have One Heart”, reż. Katarzyna Warzecha, Polska 2020, 11’

“Wina” / “Guilt”, reż. Marcjanna Urbańska, Polska 2019, 6’

“Własne śmieci” / “Your Own Bullshit”, reż. Daria Kopiec, Polska 2020, 6’

  1. Transatlantyk Festival odbędzie się w dniach 1-8 października na Śląsku, w Katowicach. Festiwal Transatlantyk jest artystycznym pomostem pomiędzy dwiema dziedzinami sztuki: filmem i muzyką. Wytwarza niepowtarzalną przestrzeń kreatywnego współdziałania na styku tych dwóch światów.

Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Głównym Festiwalu jest Województwo Śląskie. Współorganizatorami są Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris oraz Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach. Partnerami Festiwalu są m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, ASP w Katowicach i Rondo Sztuki oraz British Council.

Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest