81. rocznica wybuchu II wojny światowej, największej wojny światowej.

81. rocznica wybuchu II wojny światowej, największej wojny światowej.

1 września 2020 Wyłączono przez redakcja

1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej, największej wojny światowej zapisanej na kartach historii.

Do wybuchu II wojny światowej przyczyniła się rządza ekspansji terytorialnych oraz rozszerzenia własnych wpływów, a także poglądy nazistowskie, głównie ze strony Niemców, samozwańczej rasy panów pod przywództwem Adolfa Hitlera, niezadowolonych z postanowień traktatu wersalskiego, który ustalał nowy ład polityczny po I wojnie światowej i jednocześnie osłabiał państwo niemieckie. Innymi agresorami były faszystowskie Włochy, z Benito Mussolinim na czele, oraz Japonia. Jednocześnie brakowało stanowczego sprzeciwu państw zachodnich, które uważały, że ustępstwa względem Hitlera i Mussoliniego, uspokoją burzliwą atmosferę na arenie międzynarodowej.

II wojna światowa wybuchła w 1939 roku wraz z atakiem nazistowskich Niemiec na Polskę. Jedne z pierwszych strzałów padły z morza, 1 września o 4:45, wystrzelone przez pancernik Schleswig-Holstein na Westerplatte. Polacy, pomimo nierównych sił, odpierali natarcie przez 7 dni, czyli znacznie dłużej niż początkowo planowano, zanim mieli otrzymać wsparcie. Po honorowej kapitulacji w geście uznania, przywódca niemieckich żołnierzy pozwolił polskiemu dowódcy zachować oficerską szablę. Obrona Westerplatte to jeden z symboli bohaterstwa polskiego żołnierza. 3 września Anglia, a następnie Francja, na których wsparcie liczyli Polacy, wypowiedziały wojnę III Rzeszy, ale nie podjęły one żadnych zdecydowanych działań wojennych. Przyczyn biernej postawy można upatrywać w braku odpowiedniego przygotowania militarnego, a także w rosnącemu przekonaniu o nieuchronnej klęsce Polski.

III Rzesza przed atakiem na Polskę jasno określiła swój plan, który nie polegał tylko na podbiciu wschodniego sąsiada, ale przede wszystkim na zniszczeniu m.in narodu polskiego, z czym wiązało się bezwzględne okrucieństwo. Jednym z przykładów takiej polityki pychy i nienawiści były niemieckie obozy śmierci, w której samozwańcza rasa panów eksterminowała na masową skalę podbitą ludność z różnych regionów Europy i Świata, w tym szczególnie żydowską i romską

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest