Od Stadt Königshütte do Królewskiej Huty – premiera najnowszej książki o Chorzowie

Od Stadt Königshütte do Królewskiej Huty – premiera najnowszej książki o Chorzowie

7 września 2020 Wyłączono przez redakcja

 Najnowszy, trzeci tom monografii obejmuje lata 1868–1922 i zatytułowany został „Od Stadt Königshütte do Królewskiej Huty (1868–1922)”. Jego autorzy omawiają zarówno historię Królewskiej Huty jak i miejscowości, które na przestrzeni lat wchodziły w jej obręb. 7 września w Urzędzie Miasta odbyła się premiera monografii z udziałem jej autorów.

Książka jest nie tylko syntezą dotychczasowej wiedzy na temat dziejów dzisiejszego Chorzowa, ale także w wielu miejscach udaną próbą jej poszerzenia. W książce pojawia się wiele niepublikowanych lub bardzo rzadkich zdjęć, a także wykonanych specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa.
Opracowując ten nadzwyczaj interesujący okres historii Chorzowa, podjęto kwestie polityczne, samorządowe, narodowościowe, wyznaniowe, ekonomiczne i gospodarcze, nie zapomniano o edukacji, obyczajowości, prasie, architekturze i sztuce.


Wszystko układa się w polifoniczną opowieść o mieście, które narodziło się z huty i dzięki hucie, a w omawianym okresie dynamicznie się rozwijało i o jego mieszkańcach, którzy kształtowali wówczas na wielu poziomach swoją tożsamość.
Redaktorami naukowymi tomu są: Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk, dr Jacek Kurek oraz mgr Przemysław Nadolski reprezentujący Muzeum w Chorzowie.
Od 8 września książkę będzie można zakupić w Muzeum w Chorzowie (ul. Powstańców 25).

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest