Bezpłatne badania w Chorzowie z okazji Światowego Dnia Wzroku

Bezpłatne badania w Chorzowie z okazji Światowego Dnia Wzroku

5 października 2020 Wyłączono przez redakcja

Od 5 do 8 października w chorzowskim salonie Vision Express można wykonać bezpłatne badanie wzroku. To element ogólnopolskiej akcji, z której skorzystać może ponad 3,5 tys. osób. W ten sposób Vision Express włącza się w obchody przypadającego 8 października Światowego Dnia Wzroku – międzynarodowej inicjatywy, której celem jest przeciwdziałanie ślepocie i upośledzeniu widzenia. Jak wynika z raportu WHO[1], na całym świecie prawie miliard osób potrzebuje pomocy okulistycznej i optycznej w związku z problemami ze wzrokiem.

Kluczowa rola badań

Dla większość osób wzrok jest zdecydowanie najważniejszym ze zmysłów. Codzienne funkcjonowanie jest więc ciągłym wyzwaniem dla naszych oczu, narażonych na szereg szkodliwych czynników. Ich wpływ w ogromnym zakresie można niwelować, konieczna jest jednak odpowiednia profilaktyka.

Badanie wzroku u specjalisty pozwala już na wczesnym etapie wykryć nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku. Tylko w ten sposób można te nieprawidłowości skutecznie ustalić i właściwie korygować. Dlatego właśnie regularne badanie refrakcyjne jest tak ważne i nie można go zastąpić np. poglądowym testem w internecie czy lekturą porad na mniej lub bardziej fachowym blogu – przypomina dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Mając to wszystko na uwadze, z okazji Światowego Dnia Wzroku Vision Express po raz kolejny rusza z ogólnopolską akcją bezpłatnych badań pozwalających odpowiednio dobrać okulary lub soczewki kontaktowe. Dzięki niej ponad 3,5 tys. osób, w tym także mieszkańcy Chorzowa, może skorzystać z wizyty u specjalisty, który sprawdzi jakość widzenia, a w razie potrzeby przekaże zalecenia do odpowiedniej korekcji.

Statystyki z Polski i ze świata

Poprzez swoją akcję Vision Express stara się skłonić Polaków do lepszej profilaktyki wad wzroku. Z tym jest bowiem ciągle kiepsko: prawie 30% z nas ostatni raz na badaniu wzroku było ponad trzy lata temu, a 15%[2] nie było nigdy. Tymczasem wady wzroku to narastający problem.

– Obrazowo mówimy już o epidemii krótkowzroczności, która jest zdecydowanie najczęściej diagnozowaną wadą – w naszym badaniu wskazało ją aż 55% Polek i Polaków. Jest to zresztą element globalnego problemu: według szacunków WHO z powodu wad wzroku na całym świecie cierpi co najmniej 2,2 miliarda ludzi – zwraca uwagę dr Grabowski.

Rosnąca średnia wieku społeczeństwa, czynniki cywilizacyjne i związane z nimi zmiany w stylu życia nie nastrajają pozytywnie. Według prognoz WHO w 2030 roku liczba osób dotkniętych krótkowzrocznością może wynieść już ponad 3,3 mld.

Nadzieja w zasięgu wzroku

W bardzo wielu przypadkach można zapobiec pogorszeniu lub utracie wzroku, potrzebne są jednak systemowe działania na rzecz dostępności odpowiednich usług okulistycznych czy optometrycznych. Wypracowaniu i promowaniu tych działań służy Światowy Dzień Wzroku, zainicjowany przez międzynarodową koalicję VISION 2020 i obchodzony w drugi czwartek października. Hasło tegorocznej edycji – Hope in sight (Nadzieja w zasięgu wzroku) – ma utwierdzić w przekonaniu, że jesteśmy w stanie podołać rosnącym wyzwaniom w zakresie ochrony wzroku.

W ramach Światowego Dnia Wzroku na całym świecie podejmowane są inicjatywy, które mają upowszechniać wiedzę na temat wad i schorzeń oczu oraz ich właściwej profilaktyki.

W skali globalnej największym wyzwaniem pozostaje dostępność odpowiednich świadczeń. W Polsce mamy relatywnie dobre możliwości, aby zadbać o wzrok, ale problemem pozostaje niedostateczna świadomość Pacjentów. Staramy się to zmienić, zwłaszcza przy okazji Światowego Dnia Wzroku – wyjaśnia dr Robert Grabowski.

Bezpłatne badanie refrakcyjne można wykonać w Chorzowie w dniach 5–8.10 od otwarcia do godz. 12.00. Obowiązują zapisy, których można dokonać osobiście, telefonicznie lub poprzez stronę internetową. Adresy salonu:

Chorzów Galeria AKSul. Parkowa 20
(32) 411 12 38
 

Szczegóły akcji, regulamin i lista pozostałych salonów dostępne na www.visionexpress.pl

***

Vision Express jest liderem branży optycznej w Polsce, zapewniającym profesjonalne usługi medyczne, wysokiej klasy okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne oraz soczewki kontaktowe.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest