Ratusz w Batorym zyska nowy dach.

Ratusz w Batorym zyska nowy dach.

23 marca 2021 Wyłączono przez redakcja

Przy dawnym ratuszu Wielkich Hajduk już za kilka dni pojawi się rusztowanie. Zabytkowy budynek będzie miał nowy dach. Prace za niemal 900 tysięcy złotych mają zabezpieczyć budynek i powstrzymać go od dalszego niszczenia.

Przez ponad 100 lat gmach w Chorzowie Batorym miał wielu właścicieli i spełniał różne funkcje. Był ratuszem, siedzibą milicji i policji. Należał do Solidarności i do prywatnych właścicieli. W 2018 roku zniszczony zabytek przejęło miasto.

Dla mieszkańców, szczególnie Chorzowa Batorego, to bardzo ważny zabytek. Wymiana dachu to konieczność, aby nie dopuścić do dalszej degradacji obiektu. Wciąż staramy się znaleźć dla niego inwestora, prowadzimy rozmowy z przedsiębiorcami. Jesteśmy otwarci na współpracę i mamy nadzieję, że poprawa stanu technicznego zwiększy  atrakcyjność obiektu – tłumaczy Marcin Michalik, Wiceprezydent Chorzowa.

Zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym wrócił do Miasta.Ratusz w Batorym zyska nowy dach. Koszt wymiany dachu wynosi ponad 893 tysiące złotych.

Zadania podejmie się, wyłoniona w przetargu firma, Midpol-Investment z Krakowa. Rusztowanie wokół budynku pojawi się w czwartek, a prace mają rozpocząć się w poniedziałek 29 marca.

W ostatnim dziesięcioleciu ratusz w Chorzowie Batorym z roku na rok popadał w coraz większą ruinę. Na przełomie 2011 i 2012 roku, ze środków budżetu miasta, również przeprowadzono remont dachu, który miał zapobiec niszczeniu budynku. Inwestycja pochłonęła ponad 100 tys. zł. Obecnie po prawie 10 latach obiekt doczeka się całkowicie nowego dachu. Obiekt nadal jest jednak w fatalnym stanie. Na przestrzeni ostatnich lat nieruchomość przechodziła z rąk do rąk, ale żaden z właścicieli nie kwapił się do przeprowadzenia rewitalizacji zabytku z własnej kieszeni. Będziemy obserwować zapowiadany remont i informować naszych czytelników o jego postępach.

Wielokrotnie wzywano właścicieli hajduckiego ratusza do dokonania niezbędnych napraw. Sytuacją w jakiej znalazł się zabytek, na wniosek miejskiego konserwatora zabytków, zainteresowała się również ówcześnie prokuratura, lecz bez spektakularnych efektów.

Budynek utrzymany w stylistyce neobarokowej

został zaprojektowany przez Dominika Dreschera i wybudowany przez Arthura Niestroja z Bismarckhütte w 1911 r. Początkowo pełnił funkcję ratusza Hajduk Wielkich. Po II wojnie światowej, aż do 1990 r, mieścił się w nim Posterunek Milicji Obywatelskiej, a następnie Komisariat Policji – do 1998 r.

Przez ostatnie 17 lat zabytek był w posiadaniu kilku właścicieli, m.in. śląsko-dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, który nie posiadał wystarczających funduszy by o niego zadbać i zdecydował się wymienić nieruchomość na działkę w Bytomiu. Kolejni właściciele zapowiadali, że zagospodarują obiekt m.in. do celów biurowych lub utworzą w nim salon fitness, jednak żadna z koncepcji nie doczekała się realizacji.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest