Trwają zapisy na IV Bieg Kolorowej Skarpety

Trwają zapisy na IV Bieg Kolorowej Skarpety

11 marca 2021 Wyłączono przez redakcja

W Katowicach pobiegną na rzecz dzieci z zespołem Downa. Już 20 marca odbędzie się IV Bieg Kolorowej Skarpety. Ideą wydarzenia, którego organizatorem jest FundacjaArka Noego, która w Katowicach prowadzi Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową,  jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy i akceptacji osób z zespołem Downa. Całe przedsięwzięcie odbędzie się z z zachowaniem reżimu sanitarnego i zasad bezpieczeństwa. Trwają zapisy.

Bieg odbędzie leśnymi ścieżkami katowickich Panewnik i Ligoty. Wydarzenie odbywa się z okazji przypadającego pierwszego dnia wiosny Światowego Dnia Zespołu Downa. Data i dystans biegu, czyli 3,21 km, nie jest przypadkowy. Zespół Downa to inaczej trisomia 21 pary chromosomów. Chorzy w swoim kodzie genetycznym posiadają dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze.

– Ten dodatkowy chromosom jest nazywany chromosomem miłości, ponieważ osoby nim

obdarzone podchodzą do wszystkich z ogromnym zaufaniem, oddaniem i radością – mówi Magdalena Skorupa-Grajner, prezes Fundacji Arka Noego.

Bieg rozpocznie się w sobotę, 20 marca, o godz. 10.00. Wcześniej zaplanowano konkursy i rozgrzewkę. Uczestnicy ruszą sprzed NSSP Arka Noego i leśnymi ścieżkami pobiegną do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Start i meta zlokalizowane przy NSSP Arka Noego. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób dorosłych (za bezpieczeństwo dzieci w czasie biegu odpowiadają opiekunowie). Podczas „Biegu Kolorowej Skarpety” odbędzie się kiermasz świąteczny z pracami uczniów NSPP Arka Noego.

Trasę biegu można pokonać biegiem, marszem lub spacerem. Całe przedsięwzięcie odbędzie się z z zachowaniem reżimu sanitarnego i zasad bezpieczeństwa.

Zgłoszenia przyjmowane są elektronicznie, poprzez wysłanie maila na adres: promocja@fundacjaarkanoego.pl. W tytule maila należy wpisać „Bieg Kolorowej Skarpety”, a w treści: imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy uczestnika (w przypadku braku otrzymania zwrotnego maila z potwierdzeniem rejestracji organizatorzy poproszą o ponowne wysłanie maila zgłoszeniowego). Pakiety startowe w cenie 50 zł będą wydawane w dniu biegu po okazaniu dowodu wpłaty darowizny na konto. Jeden pakiet przewidziany jest dla jednego biegacza. Konto, na które należy kierować opłatę za udział w biegu, to ING Bank Śląski: 59 1050 1243 1000 0090 3022 4373.

Istnieje możliwości kupno pakietu w dniu startu w biurze zawodów, które będzie działać od godz. 9.00.

– Ideą Biegu Kolorowej Skarpety jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy i akceptacji osób z zespołem Downa,zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z Zespołem Downa oraz integracja z nimi, a co za tym idzie zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych intelektualnie  – podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner.

Światowy Dzień Zespołu Downa zostało ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku. W 2012 roku patronat nad świętem objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Dodatkowe informacje:

Jakub Marcjasz
Relacje z mediami
T: 600 114 162
E: j.marcjasz@kobold.pr

___________________________________________________________________________

Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa „Arka Noego” w Katowicach powstała w 2014 roku z inicjatywy Tymoteusza i Magdaleny Grajner. Placówka jest bezpłatna. Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły. Córka Państwa Grajner, Gosia, urodziła się z Trisomią 21, czyli zespołem Downa. Po zapoznaniu się z ofertą edukacyjną dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Katowicach, doszli oni do wniosku, że nie ma takiej placówki, która spełniałaby ich oczekiwania. Wówczas postanowili założyć własną szkołę. – Zależało nam na tym, by Gosia faktycznie uczyła się i zdobywała konkretne umiejętności w pełnej akceptacji atmosferze, otoczona przyjaciółmi i profesjonalistami, którzy są nauczycielami z powołania. Ważne dla nas było także, aby nasi podopieczni mieli w szkole zagwarantowany dostęp do wszystkiego, co na danym etapie rozwoju jest im potrzebne. Mam na myśli blok dydaktyczny, a także rewalidację i terapię – opowiada Magdalena Skorupa-Grajner. – Postanowiliśmy z żoną, że nasza szkoła będzie dostępna dla każdego. Z tego powodu nie pobieramy czesnego i jakichkolwiek opłat za edukację. Rodzice płacą jedynie za obiady, choć jeśli uda nam się pozyskać sponsora, posiłki także będą bezpłatne –  tłumaczy Tymoteusz Grajner.

Pomieszczenia i pomoce dydaktyczne są dopasowane do potrzeb uczniów. Szkolne sale są wyposażone m.in. w tablice multimedialne, a budynek został dostosowany do poruszania się także dla osób z niepełnosprawnością ruchową – jest jednokondygnacyjny. Jednak największa zaletą „Arki Noego, według Magdaleny Skorupy – Grajner, jest obecność wszystkich specjalistów bezpośrednio w szkole. – Z własnego doświadczenia wiem, jak dużo czasu rodzice poświęcają na dowożenie dzieci na kolejne zajęcia usprawniające, co męczy obie strony, a dodatkowo obciąża finansowo. Dlatego w szkole mamy wszystkie niezbędne terapie, łącznie z dogoterapią i hipoterapią. Dziecko po zajęciach około godziny 16:00 wraca do domu, do rodziny i do zabawy, a nie na kolejne zajęcia wyjaśnia pomysłodawczyni założenia „Arki Noego”.

Państwo Grajnerowie podkreślają, że szkoła z założenia ma nie tylko bawić, ale przede wszystkim uczyć. Dlatego „Arka Noego” organizuje dla swoich podopiecznych olimpiadę matematyczną, w planach jest również olimpiada polonistyczna. Nauczyciele zauważają, że nauka bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dzieci – wzmacnia ich intelekt, kreatywność i pewność siebie. – Dzieci zdobywają konkretne umiejętności, potrafią czytać, pisać, coraz lepiej liczą. Obserwujemy największe skoki rozwoju intelektualnego, one pokonują wtedy jakby ogromny mur, którym jest ich niepełnosprawność. Są dowartościowane i chętniej angażują się w dodatkowe aktywności – wychodzą na scenę, komponują piosenki, mimo wcześniejszego oporu i nadwrażliwości słuchowej, tańczą. To wspaniałe, jak nauka pomaga im się rozwijać –  opisuje Magdalena Skorupa-Grajner.

Więcej informacji na stronie www.fundacjaarkanoego.pl.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest