Dziś święto polskiej flagi.

Dziś święto polskiej flagi.

2 maja 2021 Wyłącz przez redakcja

2 maja to stosunkowo nowe święto – uchwalono je podczas posiedzenia Sejmu 20 lutego 2004 roku. Staje się jednak coraz bardziej popularne, a w polskich miastach i wsiach widać coraz większe przywiązanie i dumę z barw narodowych. Nie tylko w postaci wywieszonych na domach flag, ale także w formie opasek na ramiona czy  kotylionów.

Polska flaga zawieszona w podbitym Berlinie 2 maja 1945 r.

Dlaczego 2 maja obchodzimy Dzień Flagi?

Dniem Flagi ogłoszono 2 maja ze względu na sąsiedztwo dwóch innych ważnych świąt. 1 maja obchodzimy Dzień Pracy, zaś 3 maja rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Dlatego naturalny wydawał się wybór dnia przypadającego między dwoma świętami państwowymi i dniami wolnymi od pracy. Dodatkowo 2 maja przypada Światowy Dzień Polonii. 2 maja to także wyjątkowa data w historii polskiej flagi. Tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze zawiesili ją na Kolumnie Zwycięstwa i Reichstagu w Berlinie. Uczczenie w taki sposób tego dnia ma także istotne znaczenie ze względu na praktykę stosowaną w PRL. 3 maja nie był świętowany w czasach Polski Ludowej, więc w przeddzień zniesionego święta polskie flagi zdejmowano z urzędów.

Analogiczne święto celebruje się również w innych państwach świata, choć w odmiennych terminach. W Stanach Zjednoczonych Święto Flagi obchodzi się 14 czerwca, w Meksyku 24 lutego, w Finlandii 6 czerwca, na Ukrainie zaś 23 sierpnia.

Święto Flagi zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia dla pomysłu wprowadzenia święta były praktyki z okresu PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, natomiast konsekwentnie pomijano obchody 3 maja. Z tego powodu po 1 maja flaga państwowa błyskawicznie znikała z ulic i bezwzględnie nie wolno było jej pokazywać w następnych dniach, co miało wymazać pamięć o Konstytucji 3 maja.

Oficjalny wygląd polskiej flagi został ustalony podczas Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku, w prawie państwowym zatwierdzono go zaś w 1919 roku. Polska flaga składa się z dwóch pasów: białego i czerwonego, opcjonalnie z godłem Polski umieszczonym pośrodku. Górny pas (biały) reprezentuje Orła Białego, dolny (czerwony) tło herbu. Biel to oczywiście symbol czystości, czerwień oznacza z kolei odwagę i przelaną krew.

Dzień Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i został wprowadzony w celu propagowania wartości patriotycznych. Z okazji Dnia Flagi w Polsce organizowane są różnego rodzaju akcje, happeningi i demonstracje uczuć narodowych. Ponadto od czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego utrwalił się zwyczaj noszenia biało-czerwonej kokardy przy ubraniu. Symbol ten znany jest polskiej kulturze od czasów uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1792 roku. Szczególne znaczenie miał w okresie powstań narodowych, zwłaszcza w czasie powstania listopadowego i styczniowego oraz manifestacji narodowych w XIX i na początku XX wieku.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest