Trzeba będzie podać kod zawodu w dokumentach zgłoszeniowych w ZUS

Trzeba będzie podać kod zawodu w dokumentach zgłoszeniowych w ZUS

9 maja 2021 Wyłączono przez redakcja

W dokumentach zgłoszeniowych ZUS trzeba będzie podać wykonywany zawód od 16 maja zmienią się wzory formularzy zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA. Trzeba będzie w nich podawać  kod wykonywanego zawodu przez ubezpieczonego. 

 Od tej daty w formularzach zgłoszeniowych ZUS ZUA  („Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej”) i ZUS ZZA („Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych”) dojdzie kolejna rubryka, w której trzeba będzie przekazać informacje o wykonywanym zawodzie. Podawany w formularzach kod wykonywanego zawodu powinien być zgodny z klasyfikacją zawodów, która  określona jest przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r.

– Obowiązek podawania kodu wykonywanego zawodu w dokumentach zgłoszeniowych do ZUS będzie dotyczył tylko tych formularzy składanych od 16 maja 2021 r. To od tej daty nie będzie już można wykorzystywać dotychczasowych wzorów dokumentów ZUS ZUA i ZUS ZZA – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostosuje program Płatnik oraz aplikację ePłatnik do tych zmian. Odpowiedni kod zawodu będzie można wybrać z podpowiadanej w programach listy.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest