Jan Peszek w krynolinie i inne atrakcje – Chorzowski Teatr Ogrodowy

Jan Peszek w krynolinie i inne atrakcje – Chorzowski Teatr Ogrodowy

17 sierpnia 2021 Wyłączono przez redakcja
Jan Peszek w krynolinie i inne atrakcje – Chorzowski Teatr Ogrodowy, Nadchodzący weekend to trzy kolejne wydarzenia Chorzowskiego Teatru Ogrodowego.

20 sierpnia, w piątek o 19:00 w Chorzowskim Centrum Kultury BIESIADA U HRABINY KOTŁUBAJ z Janem Peszkiem (w tytułowej roli), Jackiem Fedorowiczem (w roli Starej Markizy), Jerzym Schejbalem, Tomaszem Jachimkiem i innymi. Tekst na podstawie opowiadań Witolda Gombrowicza – Jan Bończa-Szabłowski, reżyseria Magdalena Piekorz. Po raz pierwszy (premierowo!) w pełnej wersji. Bilety w kasie ChCK. 21 sierpnia, w sobotę o 15:00 w Skansenie Teatr Trip i biblioteczno-detektywistyczna bajka dla dzieci. Wstęp wolny dla wszystkich, także na godzinę przed spektaklem do Skansenu. 22 sierpnia, w niedzielę o 19:00 w Sztygarce Teatr Bez Sceny ze swoją ostatnią komedią: spektakl „Szczęście”, za który Anna Kadulska otrzymała nominację do Złotej Maski. Bilety w recepcji Sztygarki.

na scenie: Jan Peszek (Hrabina Kotłubaj), Jacek Fedorowicz (Stara Markiza), Jerzy Schejbal (Baron de Apfelbaum), Tomasz Jachimek (Kucharz Filip), Marcin Zdunik (muzyk), Krzysztof Szczepaniak (Gombrowicz), Łukasz Stawowczyk (AT), Szczepan Kajfasz (AT)

Warto mieć szalone marzenia. Młodzieńcze opowiadanie Gombrowicza jest opowieścią przewrotną i zadziwiającą, z pewnym dreszczykiem emocji. Odczytywane bywa jako głos sprzeciwu wobec podziałów społecznych, satyra na arystokratów i plebejuszy, czy wreszcie jak mawiał prof. Jerzy Jarzębski, rozprawa ze snobizmem w stylu Prousta. Fundacja Republika Marzeń postanowiła, że, korzystając ze słów głównej bohaterki, stworzy spektakl, który byłby „rodzajem święta i odlotu”.

A taką formę przybrał wieczór z udziałem wybitnych przedstawicieli świata teatru, kabaretu, muzyki, nauki i gastronomii. Nieprzestrzegąjąc zasad parytetu, zdecydowaliśmy się na całkowicie męską obsadę. Dla Jana Peszka hrabina Kotłubaj będzie kolejnym etapem jego wieloletniej aktorskiej i reżyserskiej przygody z Gombrowiczem. Stara Markiza, arystokratka dość kostyczna, zasadnicza, pozornie nieśmiała, ale zdolna do szaleństwa, to ukłon w kierunku Jacka Fedorowicza jednej z ikon kabaretu, satyryka, wspó³twórcy legendarnego Bim-Bomu. 

Za stronę muzyczną odpowiada wirtuoz wiolonczeli Marcin Zdunik, Nad tymi żywiołami męskimi mogła zapanować tylko kobieta i to obdarzona taką wyobraźnią i silną osobowością jak reżyserka Magda Piekorz, której film Pręgi był polskim kandydatem do Oscara. 

Jan Bończa-Szabłowski

bilety: 75 zł w kasie ChCK

21 sierpnia (sob) o 15:00 w Skansenie Chorzowski Teatrzyk Ogródkowy Teatr Trip Na tropie zaginionej opowieści

teksty: Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Maria Konopnicka
scenariusz: Anna Bączek-Lieber
scenografia: Anna Bączek-Lieber
reżyseria: Aneta Gurdek
kostiumy: Anna Bączek-Lieber
muzyka: Paweł Szymkowiak
występują: Marcin Lieber, Joanna Pelon / Ewelina Wojtak, Anna Bączek-Lieber / Aleksandra Fielek

Trzy wesołe Mole Książkowe zapisują, odpisują, liczą, przeglądają i sprawdzają stan wszystkich książek. Pewnego dnia Zakładka odbiera anonimowy telefon. W nocy z półek spadają wszystkie książki, a Wersik skarży się na dziwaczne sny. Efektem tych tajemniczych wydarzeń jest zniknięcie pewnej bardzo starej i cennej książki. Dzielna Syllabinka postanawia wszcząć śledztwo.

Wstęp wolny (także na godzinę przed spektaklem do Skansenu)

22 sierpnia (n) o 19:00 w Sztygarce Teatr Bez Sceny Szczęście

tekst: Eric Assous
przekład: Barbara Grzegorzewska
reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Andrzej Dopierała
kostiumy: Ewa Dopierała
zdjęcia filmowe: Anna Dopierała
czas trwania: 85 minut
na scenie: Anna Kadulska (Luiza), Andrzej Dopierała (Aleksander)

Czy weekendowy romans kobiety po przejœciach i mężczyzny z przeszłością ma szansę przerodzić się w trwałe uczucie? Czy mimo że bohaterowie nie mają już dwudziestu lat, zawalczą o swoją porcją tytułowego szczęścia?
Odpowiedzi na te pytania i mnóstwo innych w zabawnej i mądrej komedii z popisowymi rolami aktorskimi.

bilety: 30 zł w Sztygarce

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest