Znamy już datę otwarcia Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Znamy już datę otwarcia Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

26 września 2021 Wyłączono przez redakcja

Uroczystości otwarcia Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zaplanowane są na 3 dni. Otwarcie obiektu dla zwiedzających zaplanowano na 27 i 28 listopada (sobota i niedziela).

Podczas Festiwalu Otwarcia najważniejszą z atrakcji będzie możliwość zwiedzenia wystawy stałej, która zatytułowana jest „Królestwo żelaza”. Przez wystawę odwiedzających poprowadzą byli pracownicy i pracownice hut, których wspomnienia, utrwalone na filmach, pozwalają zrozumieć czym jest praca w hutnictwie. Na wystawie zaprezentowane zostaną w przystępny i atrakcyjny sposób zarówno kwestie technologiczne omawiane za pomocą zgromadzonych eksponatów, w tym wielkogabarytowych urządzeń, jak i codzienność pracy i życia w hutniczych rodzinach. Tak pomyślana wystawa podzielona została na dwie zasadnicze części – „strefę pracy” oraz „strefę życia”.

W przestrzeni hali byłej elektrowni Huty Królewskiej z 1895 r., w którym zlokalizowane zostało Muzeum Hutnictwa dominuje 7 wielkich urządzeń; młoty hutnicze, walcarka, prasa
i prostownica do szyn kolejowych. Pracujemy nad tym, aby część maszyn mogła być bezpiecznie uruchamiana na potrzeby pokazów dla zwiedzających. Opowieść o hucie i hutnictwie dopełnia film w niezwykłym kinie, z półokrągłym ekranem, w którym będzie można nie tylko zobaczyć hutę i jej historię, ale nawet ją poczuć.

W centrum zainteresowania tej placówki pozostają huty Kościuszko i Batory, ale to zarazem uniwersalna opowieść o wszystkich hutach. Muzeum Hutnictwa będzie zatem muzeum o zasięgu co najmniej regionalnym. Narracja w muzeum ma dwa filary. To ludzie pracujących w hutnictwie i maszyny, które towarzyszyły im w tej pracy.

W nowym Muzeum Hutnictwa nie zapomnieliśmy o najmłodszych. W Muzeum przygotowana będzie specjalna ścieżka dziecięca, której patronem i przewodnikiem będzie „Przetopek”. Jak głosi legenda, jest to nowo zamieszkały w Muzeum Hutnictwa dobry duch tego miejsca, który na jednej z muzealnych ścian, nie wiedzieć kiedy pozostawił swoją podobiznę. To on poprowadzi dzieci przez wystawę stałą.

Dwa dni Festiwalu Otwarcia to moc atrakcji. Przygotowanych zostanie szereg wydarzeń – warsztatów, pokazów, koncertów, doświadczeń i eksperymentów, a wszystko to i o wiele więcej w akompaniamencie huku armat, okolicznych młotów kuźniczych i hutniczych orkiestr dętych.

Szczegóły organizacyjne zostaną podane do publicznej wiadomości na początku listopada na powstającej właśnie stronie internetowej muzeumhutnictwa.pl. W chwili obecnej zachęcamy do śledzenia profilu Muzeum Hutnictwa w serwisie społecznościowym: facebook.com/muzeum.hutnictwa

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest