Muzeum Hutnictwa z międzynarodowym partnerem

Muzeum Hutnictwa z międzynarodowym partnerem

28 października 2021 Wyłączono przez redakcja

ArcelorMittal Poland będzie współpracował z Muzeum Hutnictwa  w Chorzowie, by promować hutnictwo w Polsce

ArcelorMittal Poland i Muzeum Hutnictwa w Chorzowie podpisały list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz popularyzacji wiedzy o historii, teraźniejszości i przyszłości hutnictwa oraz kultury przemysłowej w regionie. Planują też realizować wspólne działania edukacyjne. Zakłady ArcelorMittal Poland na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim: Huta Królewska, dawna Huta Florian i Huta Katowice już wsparły zasoby tworzącego się muzeum.

Muzeum Hutnictwa, które powstaje przy ul. Metalowców 4a w Chorzowie to liczący ponad 2,5 tys. m kw. kompleks wypełniony po brzegi materialnymi śladami historii metalurgii i produkcji stali w Polsce. Jedną w głównych atrakcji muzeum jest wystawa stała „Królestwo Żelaza”,
na której będzie można podziwiać maszyny, archiwalne fotografie oraz liczne pamiątki. Główną osią wystawy są wspomnienia byłych hutników.

– Kolekcja zgromadzona w naszym muzeum jest naprawdę imponująca. Zawiera zarówno duże eksponaty, takie jak maszyny hutnicze, jak i całe mnóstwo zdjęć, historycznych rysunków czy planów technicznych. Prace związane z przygotowaniem wkładu merytorycznego wsparł ArcelorMittal Poland. Jedno ze stanowisk ekspozycyjnych nabrało swojego ostatecznego kształtu również dzięki współpracy z koncernem. Jesteśmy przekonani, że powstała ekspozycja  pozwoli w namacalny sposób wczuć się w klimat epoki i zrozumieć, jak powstawało i zmieniało się hutnictwo na przestrzeni wieków – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa
w Chorzowie.

Muzeum poświęcone hutnictwu żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej otwarte zostanie pod koniec listopada w hali ponadstuletniej elektrowni Huty Królewskiej. Wedle ambicji organizatorów muzeum ma mieć istotne znaczenie dla branży hutniczej i dla edukacji kolejnych pokoleń.

– To bardzo ważne miejsce na mapie Górnego Śląska, które będzie upowszechniać wiedzę
o hutnictwie i kształtować kompetencje techniczne młodych ludzi. Warto wspomnieć również o roli dawnej Huty Królewskiej, a obecnie oddziału ArcelorMittal Poland w rozwoju regionu i miasta Chorzów. Podpisując list intencyjny z Muzeum Hutnictwa, chcemy realizować wspólne działania na rzecz popularyzacji przemysłu stalowego. Stal ma olbrzymi potencjał – budowanie zrównoważonej przyszłości, również w drodze dekarbonizacji, będzie oparte na szerokim wykorzystaniu stali. Mamy nadzieję, że inicjatywa zachęci także młodzież do rozpoczęcia kariery w hutnictwie. My już teraz poszukujemy zdolnych ludzi, którzy tę przyszłość będą chcieli z nami budować podkreśla Sanjay Samaddar, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

ArcelorMittal Poland przekazał na wystawę stałą tworzącego się muzeum liczne artefakty: Huta Królewska w Chorzowie i Huta Florian w Świętochłowicach – rysunki techniczne, urządzenia, jak
i drobne pamiątki. Częścią wystawy „Królestwo żelaza” jest również pokaz w sali kinowej. Prezentowany w niej 8-minutowy film opowiada o historii i roli żelaza i stali w zbudowaniu świata jaki znamy. Jedną z głównych ról odegrały wnętrza pracującej huty ArcelorMittal Poland
w Dąbrowie Górniczej – dawnej Huty Katowice.

W ramach współpracy na rzecz integracji lokalnej społeczności ArcelorMittal Poland wsparł również inny muzealny projekt – utworzenie wyjątkowej, zielonej przestrzeni wokół placówki – wertykalnego, społecznego, hutniczego ogrodu.

Nawiązanie współpracy naszego Muzeum z największym potentatem stalowym na świecie
to naprawdę duże wydarzenie. W końcu wszyscy pracujemy na wspólny sukces naszej placówki, dobry wizerunek branży hutniczej i zachowanie naszego industrialnego dziedzictwa. Dzięki współpracy z ArcelorMittal, ale też innymi podmiotami, muzeum zyska i nabierze charakteru placówki nie tylko regionalnej, ale i godnej uwagi na arenie krajowej i europejskiej. Jesteśmy to winni pokoleniom hutników, którzy to właśnie z tym miejscem wiązali często całe swoje zawodowe życie – mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Kontakt / informacje dodatkowe:

Sylwia Winiarek-Erdoğan, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland
tel. +48 32 776 76 30
e-mail: sylwia.winiarek-erdogan@arcelormittal.com

Marzena Rogozik
tel. +48 12 290 40 25
e-mail: marzena.rogozik@arcelormittal.com

O ArcelorMittal Poland

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia blisko 50 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 10 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 000. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.

Firma zmieniła polskie hutnictwo. Zainwestowała 7 mld złotych, unowocześniając każdy etap produkcji. Ograniczyła częstotliwość wypadków o 90 proc., znacząco podnosząc standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmniejszyła emisję CO2 o 37 proc., dzięki czemu zakłady ArcelorMittal Poland stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Firma jednym z trzech na świecie producentów szyn o długości 120 m.

ArcelorMittal Poland konsekwentnie angażuje się we wspieranie społeczności lokalnych, realizując liczne programy edukacyjne, ochrony zdrowia czy poprawiające bezpieczeństwo. W ciągu minionych lat firma przeznaczyła na te cele ponad 21 mln złotych.

Więcej informacji o ArcelorMittal Poland można znaleźć na stronie internetowej: poland.arcelormittal.com

O ArcelorMittal


ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i lider sektora górniczego, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 18 z nich. Kierując się filozofią bezpieczeństwa produkcji, zrównoważonej produkcji stali, firma jest liderem we wszystkich czołowych sektorach rynku stali, w tym motoryzacyjnym, budowlanym, artykułów gospodarstwa domowego i opakowań. Zajmuje wiodącą pozycję w obszarze badań i rozwoju, jak również posiada rozbudowaną sieć dystrybucji.

Wyznając kluczowe dla firmy wartości: zrównoważony rozwój, jakość i przywództwo, ArcelorMittal prowadzi swoją działalność w sposób odpowiedzialny, dbając o zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt pracowników oraz kontrahentów firmy, a także troszczy się o społeczności lokalne, wśród których działa.

Stal jest dla ArcelorMittal materiałem życia, jako że z niego tworzone są podstawy współczesnego świata: od linii kolejowych, przez samochody, po pralki. Firma stale poszukuje nowych rozwiązań technologicznych i rozwiązań koncepcyjnych, dzięki którym produkty i komponenty, używane na co dzień są coraz bardziej energooszczędne.

ArcelorMittal jest jednym z pięciu największych producentów rudy żelaza oraz węgla metalurgicznego, a działalność górnicza stanowi istotną część strategii wzrostu firmy. Posiadając zróżnicowane pod względem geograficznym złoża rudy żelaza oraz węgla, firma jest strategicznym dostawcą zarówno dla własnej sieci hut stali, jak i dla rynku zewnętrznego. Pomimo, że huty ArcelorMittal są kluczowymi klientami, to jednak popyt na rynku zewnętrznym wzrasta wraz z rozwojem firmy.

W 2020 roku obroty ArcelorMittal sięgnęły 53,3 miliarda dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 71,5 miliona ton, zaś produkcja rudy żelaza osiągnęła poziom 58 milionów ton.

ArcelorMittal jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku (pod symbolem MT), Amsterdamie (MT), Paryżu (MT), Luksemburgu (MT) oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji (MTS).

Więcej informacji o ArcelorMittal można znaleźć na stronie: www.arcelormittal.com

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest