Mój Krajcok, mój dom…

Mój Krajcok, mój dom…

2 listopada 2021 Wyłączono przez redakcja

…gdzieś tam za rzeką jest łatwiej niż tu, lecz wolę ten kamień bo mój…

2 listopada 2007 roku Mirek Breguła odszedł. Gitarzysta, wokalista i kompozytor. Prochy muzyka zostały pochowane 7 listopada na cmentarzu przy kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. Pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny.

Mirosław Breguła urodził się 10 lutego 1964 roku w Świętochłowicach. Po śmierci mamy, w wieku 9 lat przeprowadził się do Chorzowa Starego do dziadków. Wychowywał się od tego momentu przy Placu Piastowskim 10. Również tutaj podjął naukę w Szkole Podstawowej nr 27.

Mirosław Breguła miał 17 lat, gdy wpadł na pomysł założenia zespołu. Gdy poznał Henryka Czicha, obaj doszli do wniosku, że nazwa zespołu powinna nawiązywać do legendarnej grupy „The Beatles”. Spodobała im się kompozycja Johna Lennona i Paula McCartneya pt. „Across the Universe” i bez namysłu uznali, że odtąd będą nazywali się „Universe”. W 1982 r. po raz pierwszy wystąpili publicznie. Do roku 2000 Universe  nagrali razem 11 albumów i praktycznie nieprzerwanie koncertowali w całej Polsce.

Nadszedł rok 1983. Przełomowy jak się miało okazać dla duetu Universe. Antoni Kopff zaprosił duet na festiwal w Opolu. Zagrali Mr. Lennona, zdobyli w Konkursie Promocji drugie miejsce, ogólnopolską sławę i… rzesze fanów.

W 1983 grupa ta zwyciężyła na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1988 r. zespół zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu za piosenkę „Tacy byliśmy”. Cztery lata później na opolskim festiwalu grupa zdobyła I nagrodę w konkursie premier za piosenkę „Daj mi wreszcie święty spokój”.

bregula_pomnikFani twórczości Mirka Breguły zintegrowani po jego tragicznej śmierci na forum przy oficjalnej stronie internetowej zespołu Universe /www.universe.pl/postanowili zwrócili się do władz miasta Chorzowa z propozycją upamiętnienia Mirka tablicą pamiątkową.

Utwór „Krajcok” z płyty „Latawce” kończy się słowami:”…gdzieś tam za rzeką jest łatwiej niż tu, lecz wolę ten kamień bo mój „. 26 listopada 2009 roku chorzowscy radni zgodzili się na sesji Rady Miasta, aby postawić Mirkowi Bregule pomnik.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest