W Polsce powstaje cyfrowe muzeum sprzyjające kreatywnej edukacji i rozrywce

W Polsce powstaje cyfrowe muzeum sprzyjające kreatywnej edukacji i rozrywce

15 grudnia 2021 Wyłączono przez redakcja

Muzea sztuki cyfrowej przyciągają ludzi z całego świata i zmieniają sposób postrzegania konwencjonalnego muzeum, w którym obowiązują zakazy i nakazy. W Polsce na powierzchni ponad 4000 mkw. powstaje Funzeum, gdzie będzie można uwolnić wyobraźnię i kreatywność, bawić się światłem, kolorem oraz elementami interaktywnej wystawy.

Tradycyjne muzea mają nam do zaoferowania przede wszystkim w większości pasywny kontakt z eksponatami, które możemy podziwiać bez ich dotykania. Odwiedzając placówki muzealne przeważnie nie mamy szansy, aby uczyć się przez praktykę, interaktywnie doświadczać rzeczywistości i pobudzać do eksploracji wszystkie zmysły. Taką możliwość oferują muzea sztuki cyfrowej, w których możemy zanurzyć się w wirtualną rzeczywistość, doświadczać niezwykłych efektów wizualnych i robić bez ograniczeń zdjęcia w unikalnej scenerii. Takim miejsce na mapie Polski ma być właśnie Funzeum powstające w Gliwicach. Otwarcie obiektu jest planowane na początek 2022 roku.

Trudno opisać słowami wszystko, co przygotowaliśmy dla odwiedzających Funzeum. To miejsce wyłamuje się całkowicie ze schematu placówki muzealnej. Tworząc ten obiekt o charakterze edukacyjno-rozrywkowym chcieliśmy, aby zwiedzający mógł wypróbować niemalże każdy pomysł, jaki przyjdzie mu do głowy pod wpływem zwiedzania. W przeciwieństwie do tradycyjnego muzeum, gdzie zazwyczaj eksponatów nie wolno dotykać, w Funzeum można doświadczać wystawy pod każdym kątem. Tutaj chodzi o to, aby goście sami odkryli, co można zrobić z danymi elementami wystawy. – mówi Adam Wicher, pomysłodawca i dyrektor Funzeum.

Funzeum wykorzystuje cyfrowe technologie, żeby zaoferować odwiedzającym niezwykłe efekty wizualne oraz interaktywną zabawę. Jest stworzone zgodnie z hasłem bawimy ucząc, uczymy bawiąc„. To nietypowe muzeum, złożone z kilkudziesięciu instalacji, jest inspirowane m.in. TeamLab Borderless w Tokio, czyli największym muzeum sztuki cyfrowej na świecie. Kreatywna przestrzeń Funzeum ma sprzyjać zabawie światłem i kolorem oraz sprawić, aby człowiek poczuł się zainspirowany do wyjścia poza konwencjonalne myślenie i mógł uwolnił swoją wyobraźnię.

Jednym z zaskakujących elementów, udostępnionych w obiekcie będzie na przykład największe w Polsce pianino podłogowe, mierzące prawie 12 metrów długości. Aby zagrać na tym interaktywnym instrumencie z podświetlanymi klawiszami będzie trzeba nieźle się nabiegać, aby wydobyć z pianina dźwięk. Innym „nietypowym eksponatem” dostępnym w przestrzeni Funzeum będzie interaktywne akwarium, w którym zwiedzający będzie mógł ożywić narysowaną przez siebie rybkę. Wśród dostępnych scenerii magicznej wystawy znajdzie się m.in.: fluorescencyjny las, planeta przerośniętych kwiatów czy sala księżycowa wraz z innymi planetami. Do dyspozycji gości będzie ponad 50 multimedialnych instalacji, wykorzystujących różne źródła światła i tworzących scenerie do wyjątkowych zdjęć.

Funzeum to muzeum na odwrót, czyli przestrzeń w której jedyną obowiązującą zasadą jest zakaz zakazywania.

W Funzeum będzie można doświadczyć na własnej skórze i zrozumieć działanie światła oraz kolorów. Nie znajdziemy tu zamkniętych gablot, tylko instalacje tworzące interaktywną ekspozycję i kreatywną przestrzeń do nauki przez zabawę. Projektując to miejsce chcieliśmy, aby zdobywanie wiedzy było niezwykłą przygodą. – wyjaśnia Adam Wicher dyrektor Funzeum.

Muzea przyszłości to muzea interaktywne, które łączą edukację z dobrą zabawą. Funzeum, które już niedługo zostanie otwarte w Gliwicach w kompleksie C.H. Europa Centralna będzie niezwykłym i wyróżniającym się miejscem na polskiej mapie obiektów edukacyjno-rozrywkowych.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest