Dyżur telefoniczny i szkolenie dla przedsiębiorców poszkodowanych w związku z wojną w Ukrainie

Dyżur telefoniczny i szkolenie dla przedsiębiorców poszkodowanych w związku z wojną w Ukrainie

11 marca 2022 Wyłączono przez redakcja

Chorzowski ZUS organizuje dyżur telefoniczny i szkolenie dla przedsiębiorców poszkodowanych w związku z wojną w Ukrainie 

Konflikt zbrojny w Ukrainie dotknął m.in. przedsiębiorców działających w tym kraju i w Polsce. Dlatego też płatnicy składek, którzy w związku z tym mają trudności z terminowym opłaceniem składek na ubezpieczenia, mogą skorzystać z pomocy w spłacie należności oferowanej przez ZUS.

18 marca i 28 marca odbędzie się dyżur telefoniczny chorzowskiego ZUS w tym temacie, a 21 marca – szkolenie na temat form wsparcia dla podmiotów dotkniętych konfliktem zbrojnym w Ukrainie.

Firmy, które mają problemy z bieżącym opłaceniem składek mogą ubiegać się o odroczenie terminu płatności składek, natomiast te, którzy ich nie opłacili i pojawiła się zaległość na koncie mogą skorzystać z rozłożenia tego długu na raty. W wyjątkowych przypadkach po spełnieniu określonych warunków składki mogą być także umarzane.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia, warunków przyznania, a także dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy będzie można uzyskać w bezpośredniej rozmowie telefonicznej z ekspertem chorzowskiego ZUS już 18 marca ( w piątek) i 28 marca ( w poniedziałek) w godz. 12:00 – 14:00, dzwoniąc pod nr tel. 32 34 90 626.

Natomiast 21 marca ( w poniedziałek) w godz. 10:00 -12:00 odbędzie szkolenie z form wsparcia ZUS dla podmiotów dotkniętych konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Zapisy na szkolenia prowadzone są przez specjalny formularz.  – Szczegółowe informacje o szkoleniu można znaleźć na stronie internetowej ZUS www.zus.pl , w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”, po wpisaniu w rubrykę miejscowości „Chorzów” wyświetli nam się informacja o szkoleniach organizowanych przez oddział i sposobie rejestracji na nie. Wszystkie szkolenia organizowane przez ZUS są bezpłatne, zachęcamy do skorzystania, bo jest to wiedza z „pierwszej ręki”, od osób, które na co dzień pracują z danymi zagadnieniami – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa ślaskiego.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest