Konflikt na Ukrainie: kolejne fałszywe obrazy udostępniane online

Konflikt na Ukrainie: kolejne fałszywe obrazy udostępniane online

5 marca 2022 Wyłączono przez redakcja

Podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę towarzyszą kolejne fałszywe lub wprowadzające w błąd obrazy w mediach społecznościowych, które twierdzą, że pochodzą z konfliktu.

Niektóre pokazują działania wojskowe podjęte w starszych konfliktach, podczas gdy inne wirusowe filmy okazały się trudne do zweryfikowania. Jeden klip wideo obejrzany przez BBC i mający kilka lat został obejrzany ponad 27 milionów razy w ciągu jednego dnia, podczas gdy inny zawierał materiał z gry wideo.

Nagraniu z powietrznej walki powietrznej towarzyszy napis „MiG-29 Sił Powietrznych Sił Zbrojnych niszczy „niespotykany” Su-35 rosyjskich okupantów”.

Jest to jednak materiał z gry wideo z gry Digital Combat Simulator World. To nie pierwszy raz, kiedy materiał z gry został wykorzystany do zilustrowania działań wojskowych. Jeden klip ze starego i niepoprawnie oznaczonego materiału obejrzano ponad 18 milionów razy na platformie do udostępniania wideo TikTok. Twierdzi, że pokazuje wojska ukraińskie „zmagające się” z rosyjskimi żołnierzami w bazie lotniczej.

Chociaż pokazuje konfrontację między siłami ukraińskimi i rosyjskimi, weryfikatorzy faktów logicznie ustalili, że nagranie zostało nakręcone w 2014 roku podczas aneksji Krymu i zostało nakręcone w bazie lotniczej Belbek niedaleko Sewastopola.

Ten sam materiał został wówczas wyemitowany przez BBC Turkish, po tym jak został wyemitowany przez turecką telewizję. Jeden film, który został opublikowany zarówno na Facebooku, jak i Twitterze, pochodzi z nieoficjalnego konta wspierającego ukraińskie siły zbrojne, twierdzi, że pokazuje niszczenie rosyjskiego personelu i sprzętu na Ukrainie, widziane przez celownik drona.

Jest to jednak nagranie z Syrii nakręcone w 2020 roku. W nowej wersji obraz jest odwrócony, być może w celu uniemożliwienia weryfikacji za pomocą narzędzi wyszukiwania odwrotnego obrazu. Post na Twitterze został następnie usunięty. Inny błędnie oznaczony klip na Twitterze twierdzi, że rosyjski nalot lotniczy na Ukrainę „spowodował reakcję łańcuchową w elektrowni w Ługańsku”.

Różne przesłane klipy były oglądane setki tysięcy razy.

Nagranie pokazuje nagranie z 12 sierpnia 2015 r. wybuchu w Tianjin w Chinach, w którym zginęło około 173 osób, gdy kontener zawierający chemikalia eksplodował w porcie. Raport BBC o chińskim incydencie można obejrzeć tutaj .

Wirusowość TikTok

Jeden film TikTok został obejrzany 27,5 mln razy i udostępniony przez tysiące użytkowników, którzy założyli, że pochodzi z Ukrainy.

Klip pokazuje niektórych mężczyzn w wojskowych mundurach, krzyczących i śmiejących się po rosyjsku, gdy skaczą ze spadochronem nad polami uprawnymi.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest