Podsumowanie 100 dni Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Podsumowanie 100 dni Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

15 marca 2022 Wyłączono przez redakcja

Za nami pierwsze 100 dni funkcjonowania Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Tysiące odwiedzających, 5 gwiazdek wg opinii przyznanych w wyszukiwarce Google, setki wysłuchanych hutniczych wspomnień i dziesiątki podarowanych Muzeum pamiątek.

To wszystko pokazuje, że na mapie regionu pojawiła się nowa instytucja, doskonale odpowiadająca potrzebom kulturalnym mieszkańców całego regionu.

7 tysięcy i 5 gwiazdek. Podczas 100 dni funkcjonowania Muzeum Hutnictwa odwiedziło ponad 7 tysięcy osób.
W wyszukiwarce Google Muzeum oceniane jest na 5 gwiazdek w pięciostopniowej skali. Wierzę, że opowieść o hutnictwie, którą zaproponowaliśmy publiczności wypełniła istotną lukę w szeroko pojętej ofercie związanej z dziedzictwem kultury przemysłowej. Dziedzictwo hutnicze jest chorzowską specjalnością, a dla wielu z naszych gości stanowi zupełnie nowy temat. Niejeden z nich właśnie tu zaczyna swoją podróż w świat hutniczej pracy i kultury. Cieszę się, że są między nimi również liczne grupy dziecięce – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Muzeum ma już i swój Oddział Od 1 stycznia Muzeum Hutnictwa poszerzyło się o Oddział Historii Miasta i Regionu przy ul. Powstańców 25 w Chorzowie. Jest to wynik decyzji władz miasta z 2021 r., które postanowiły połączyć w jedną instytucję b. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji) i b. Muzeum w Chorzowie. W nowej formule kontynuowana będzie dotychczasowa działalność merytoryczna placówek, a łącząc i wykorzystując potencjały obu instytucji możliwe będzie zaproponowanie odwiedzającym jeszcze lepszej oferty. Odwiedź pierwsze wystawy czasowe

W Muzeum i jego Oddziale przygotowano dla publiczności dwie wystawy czasowe.
§  Od 25 lutego do 29 kwietnia w Oddziale Historii Miasta i Regionu prezentowana jest wystawa pt. „«Całkiem nowy wujek». Malarstwo Piotra Naliwajki”. Prezentowane są na niej wyłącznie niewystawiane dotąd publicznie prace artysty. Wystawie towarzyszy szereg aktywności skierowanych zarówno do rodzin z dziećmi (warsztaty), jak i dla pasjonatów sztuki (prelekcje).

§  Od 8 do 27 marca w Muzeum Hutnictwa prezentowana jest pierwsza wystawa czasowa pt. „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”. To mobilna wystawa w postaci wielkoformatowych memów, przedstawiających 30 bohaterek z przełomu XIX i XX w., w szczególny sposób związanych z burzliwą historią Górnego Śląska. Wystawa jest częścią wieloletniego projektu, zapoczątkowanego w 2019 r. w Centrum Dziedzictwa Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (obecnie Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego), którego celem jest wprowadzenie do głównego nurtu opowieści o historii Górnego Śląska postaci kobiecych. Kuratorką wystawy jest dr Małgorzata Tkacz-Janik, autorką memów: Marta Frej.
Sprawdź nowości w ofercie

Muzeum Hutnictwa można już zwiedzać z przewodnikiem. Po przeprowadzonym naborze sześć osób, których życie w różny sposób związane było lub nadal jest z hutnictwem, podjęło wyzwanie stania się przewodnikami po wystawie stałej „Królestwo Żelaza”. Warto sprawdzić jak fascynujące historie kryją się za pracą w hutnictwie.
Muzeum Hutnictwa można nie tylko zwiedzać, ale również zorganizować w jego przestrzeniach własne wydarzenie. Dla zainteresowanych krótkoterminowym wynajęcie sal na różnego rodzaju spotkania przygotowano ofertę, która jest również dostępna na stronie internetowej placówki.
Pomysły przekuwamy w działania!
Muzeum opracowało wyjątkową ofertę edukacyjno-animacyjną dla różnych grup wiekowych. Na grupy przedszkolne, szkolne oraz klasy ponadpodstawowe czeka aż 8 tematycznych, innowacyjnych propozycji warsztatów. Edukujemy poprzez wspólną zabawę, doświadczanie
i spotkanie z drugim człowiekiem. Czerpiemy z mądrości i pamięci dorosłych, ale też wybiegamy w przyszłość z myślą o młodych innowatorach. W końcu stal to tworzywo jutra! Szczegóły dostępne na stronie: muzeumhutnictwa.pl

Ta wiosna w Chorzowie będzie hutnicza
Przed nami intensywne wiosenne miesiące – mówi dyrektor Kowalski. Pod koniec kwietnia, dzięki współpracy z ArcelorMittal Poland ruszamy z ogrodem społecznym, w którym pokażemy w praktyce, jakie rośliny towarzyszyły codziennej hutniczej pracy i życiu. Oczywiście 4 maja zadbamy o należyte uczczenie Dnia Hutnika, a 7 maja odbędzie się pierwszy „Florianfest”. Tydzień później organizować będziemy wyjątkową Noc Muzeum. Wyjątkową dlatego, że towarzyszyć jej będzie wernisaż, moim zdaniem naszej najważniejszej w tym roku wystawy czasowej. Jest nią ekspozycja fotografii industrialnej autorstwa Viktora Máchy, wybitnego czeskiego fotografa, który od 2006 roku podróżuje po świecie, dokumentując obiekty przemysłu ciężkiego.
W Muzeum trwają również prace nad przygotowaniem konkursu ofert na najemcę lokalu gastronomicznego. Jestem przekonany, że hutnictwo może być również inspirujące kulinarnie, a surówka może mieć wiele znaczeń. Hutnicze, ogniste barwy, kultura robotnicza, ogień to motywy, które chętnie widzielibyśmy w naszym muzealnym bistro – dodaje dyrektor Muzeum.

Nowiny i informacje o najnowszych wydarzeniach znajdą Państwo na stronie: muzeumhutnictwa.pl i profilu Muzeum na FB.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest