Ban Orban – europosłowie Łukasz Kohut i Bartosz Arłukowicz chcą odebrania Węgrom głosu w Radzie UE!

Ban Orban – europosłowie Łukasz Kohut i Bartosz Arłukowicz chcą odebrania Węgrom głosu w Radzie UE!

24 kwietnia 2022 Wyłączono przez redakcja

Ban Orban – europosłowie Łukasz Kohut i Bartosz Arłukowicz chcą odebrania Węgrom głosu w Radzie UE! Chodzi o blokowanie sankcji energetycznych na Rosję przez Budapeszt.

Łukasz Kohut i Bartosz Arłukowicz są autorami listu do przewodniczącego Rady Europejskiej, Charlesa Michela, w którym domagają się pilnego kontynuowania procedury z artykułu 7. Traktatów, w związku z możliwością blokowania unijnych sankcji na rosyjską ropę i gaz przez rząd węgierski. W liście wskazano szereg prorosyjskich działań rządu Orbana, których  jasrawymi przykładami są deklaracje o gotowości płacenia za gaz rosyjski w rublach, propaganda rosyjska w węgierskich mediach, czy zapowiedzi o braku zgody na sankcje energetyczne.

„Po ostatniej deklaracji Jarosława Kaczyńskiego, mówimy: sprawdzam. Jeśli prezes PiS faktycznie krytycznie ocenia politykę Orbana i jest zwolennikiem ostrego kursu wobec Rosji, to nie będzie przeciwko pozbawieniu głosu pro-putinowskiego rządu Węgier. Stawką jest bezpieczeństwo, które oby nie zostało poświęcone w imię interesu innego państwa. Ban Orban!” – mówi europoseł ze Śląska Łukasz Kohut.

Procedura z artykułu 7. wobec Węgier jest prowadzona na wniosek Parlamentu Europejskiego od 2018 roku. Obecnie utknęła w Radzie, która ma możliwość poddania jej pod głosowanie. Pozbawienie głosu jest możliwe jeśli 26 państw członkowskich wyrazi na to zgodę. Obecnie trwa zbieranie poparcia w Parlamencie Europejskim pod inicjatyw

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest