W święta na drogach będzie więcej policyjnych patroli, w tym grupy SPEED

W święta na drogach będzie więcej policyjnych patroli, w tym grupy SPEED

15 kwietnia 2022 Wyłączono przez redakcja

W okresie świątecznym na drogach będzie więcej policyjnych patroli, w tym wyposażone w laserowe mierniki prędkości oraz wideorejestratory – poinformował PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Dodał, że na drogi wyjadą też policjanci z grup SPEED.

Jak przekazał kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w okresie świątecznym – od piątku do poniedziałku – na drogach w całym kraju pojawi się więcej policyjnych patroli. Więcej policji ma być szczególnie w trakcie wyjazdów i powrotów.

„Będziemy kłaść szczególny nacisk nie tylko na widoczność patroli, ale też na działania, które mają na celu pomoc uczestnikom ruchu drogowego, oraz na zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych w kraju, w miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień” – wyjaśnił kom. Opas. Dodał, że policjanci w niektórych miejscach będą też kierować ruchem. Podkreślił, że funkcjonariusze będą egzekwować przede wszystkim przestrzeganie ograniczeń prędkości.

„Na drogach pojawią się nie tylko policjanci z laserowymi miernikami prędkości, z rejestracją obrazu, ale także pojazdy policji wyposażone w wideorejestratory, w tym oczywiście policjanci grup SPEED” – zaznaczył.

Dodał, że policjanci będą zwracać uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz na właściwe przewożenie dzieci w pojazdach. „Będziemy również patrzeć na zachowania kierujących pojazdami wobec pieszych, szczególnie w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych” – powiedział. Wskazał, że należy też zwrócić uwagę na obywateli Ukrainy, którzy będąc w Polsce uczestniczą głównie w ruchu pieszym.

Z danych KGP wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano znaczący spadek wykroczeń kierujących popełnianych wobec pieszych – 16 628, dla porównania w 2021 roku było to 19 217 wykroczeń. Mniej wykroczeń w ostatnim kwartale popełnili również sami piesi – nieco ponad 52 tys. W zeszłym roku było to ponad 64 tys.

Zmniejszyła się również liczba przekroczeń dozwolonej prędkości – 619 949 wobec 633 429 w 2021 roku. Policjanci ruchu drogowego zarejestrowali też blisko 50-procentowy spadek liczby wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym – 7063 wobec 14 035 w 2021 roku. Jednakże w pierwszych trzech miesiącach tego roku zarejestrowano 4136 wypadków – o 441 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Niestety zanotowano więcej wypadków w rejonie samych przejść dla pieszych. W tym roku, w niemal 800 wypadkach zginęło 48 pieszych. Dla porównania w pierwszym kwartale ubiegłego roku doszło do 518 wypadków, w których zginęło 33 pieszych.

Z kolei z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że podczas ubiegłorocznych Świąt Wielkanocnych – od piątku do poniedziałku, w 153 wypadkach drogowych zginęły 22 osoby, a 181 osób zostało rannych.

Jak powiedział kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, zdarzenia notowane w okresie świątecznym spowodowane były głównie nadmierną prędkością i nieprawidłowym zachowaniem wobec pieszych. „Generalnie w czasie świąt ludzie przemieszczają się poza miasta – tam, gdzie na co dzień nie jeżdżą i często nie są przygotowani do takiego ruchu. Poza tym do wypadków często dochodzi już w pobliżu celu podróży, nierzadko kilka kilometrów przed miejscem spędzenia świątecznego spotkania lub – jeśli to jest powrót – blisko domu” – powiedział Opas.

Dodał, że policja w czasie świąt zintensyfikuje kontrole stanu trzeźwości i stanu psychofizycznego. Kierującym zalecił, by w przypadku podróży na dłuższych dystansach – zależnie od swoich umiejętności i od swojego organizmu – co 1,5 lub 2 godz. zrobić krótką przerwę.

Policja przypomniała również, że w okresie wielkanocnym obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz ten 16 kwietnia będzie obowiązywał w godz. 18-22, zaś 17 i 18 kwietnia w godz. 8–22. Z zakazu wyłączone są m.in. autobusy i pojazdy posiadające zezwolenie na przewóz w tym czasie.

1 stycznia 2022 r. weszły w życie nowe przepisy, które m.in. podwyższają maksymalną wysokość grzywny, jaką może nałożyć sąd – z 5 do 30 tys. zł – oraz zwiększają wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant – z 500 zł do 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł.

Nowe stawki mandatów określa rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z dokumentem, mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 zł, a dalej – o 41-50 km/h – 1 tys. zł; o 51-60 km/h – 1,5 tys. zł; o 61-70 km/h – 2 tys. zł; o 71 km/h i więcej – 2,5 tys. zł.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest