Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Sportu wręczone!

Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Sportu wręczone!

21 maja 2022 Wyłączono przez redakcja

Do najlepszych sportowców i działaczy z Chorzowa ponownie trafiły Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Sportu.

Nagrody przyznano trzech kategoriach: za wybitne osiągnięcia sportowe w 2021 roku, za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej w 2021 roku i za osiągnięcia w zakresie organizacji sportu i rekreacji w mieście w 2021 roku.  W wydarzeniu uczestniczył Antoni Piechniczek, Honorowy Obywatel Chorzowa. Była to okazja do uczczenia 80. urodzin wybitnego trenera.

Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Sportu

Kategoria za wybitne osiągnięcia sportowe w 2021 roku

KAJETAN DUSZYŃSKI

Absolwent chorzowskiej Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Janusza Kusocińskiego oraz Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda w Chorzowie. Swoją przygodę z lekkoatletyką rozpoczął w chorzowskim klubie Towarzystwa Sportowego AKS. Wraz z trenerem Krzysztofem Podchulem zaczął treningi z biegów na dystansie 300 m przez płotki, ale jako specjalizację wybrał bigi na 400 m. Już w 2012 r. jako junior młodszy na Mistrzostwach Polski w biegu na dystansie 400 m przez płotki z czasem 53,34 s uzyskał rekord Śląska.

W 2013 r, podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów w Spale Kajetan zdobył swój pierwszy brązowy medal w biegu na 400m. Na arenie zagranicznej Kajetan wystartował po raz pierwszy w 2014 r. na Mistrzostwach Świata Juniorów w Eugene w Stanach Zjednoczonych, następnie na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w 2015 r. w Tallinie zdobył srebrny medal w sztafecie 4×400 m, natomiast w 2017 r. w Bydgoszczy zdobył młodzieżowe wicemistrzostwo Europy w sztafecie  4×400 m. Później były kolejne występy i sukcesy. Podczas Uniwersjady w 20217 r. w Tajpej zajął 4 miejsce w biegu na 400 m, a w 2018 r. podczas Mistrzostw Europy w Berlinie w sztafecie 4×400 m uplasował się na piątym miejscu, natomiast w 2021 r. na stadionie Olimpii w Poznaniu zdobył pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Polski Seniorów. Najważniejszym sukcesem młodego lekkoatlety był udział w letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, gdzie w sztafecie mieszanej 4×400 m wraz z Natalią Kaczmarek, Justyną Święty-Ersetic i Karolem Zalewskim wywalczył złoty medal olimpijski. Bieg ten był potrójnym rekordem: olimpijskim, Europy i Polski.
Obecnie z powodzeniem łączy dwie pasje: sport i naukę. Jako doktorant na Politechnice Łódzkiej zajmuje się krystalografią.

AGATA SITKO

Chorzowianka, absolwentka chorzowskiego Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda, studentka matematyki Politechniki Ślaskiej w Gliwicach. Od 2019 r. zawodniczka Uczniowskiego Klubu Sportowego Pover Kuźnik, gdzie trenuje trójbój siłowy i wyciskanie sztangi leżąc, członkini kadry narodowej Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego. Pierwszymi jej zawodami były Mistrzostwa Polski z kwietnia 2019 r., podczas których zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Junior i drugie miejsce w kategorii Senior. Również podczas zawodów międzynarodowych Agata nie miała sobie równych, co udowodniła zdobywając w sierpniu 2021 r. pierwsze miejsce na European Women’s Equipped Powerlifting Championships w czeskim Pilźnie w kategorii Junior, bijąc rekord świata juniorek w martwym ciągu z wynikiem 215 kg. Natomiast we wrześniu 2021 r. w szwedzkim miasteczku Halmstad podczas Mistrzostw Świata Juniorek w Trójboju Siłowym Klasycznym wywalczyła wicemistrzostwo i srebrny medal. Jednak najwyższym dotychczas osiągnięciem Agaty to pierwsze miejsce i zdobyty złoty medal podczas Mistrzostw Świata Seniorów w Trójboju Siłowym w kategorii wagowej do 76 kg, jakie odbyły się w listopadzie 2021 r. w norweskim Stavanger. Od 2021 r. zawodniczka Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Śląskiej, w którym od razu została Akademicką Mistrzynią Śląska w wyciskaniu leżąc klasycznym i najlepszą zawodniczką Akademickich Mistrzostw Śląska w wyciskaniu leżąc klasycznym.

Kategoria za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej za rok 2021

AGNIESZKA CYL

Pochodzi z Jeleniej Góry, gdzie od 1998 r. była zawodniczką Międzyszkolnego Klubu Sportowego, gdzie trenowała biathlon. Jest absolwentką Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie, Kolegium karkonoskiego w jeleniej Górze, a także Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Największym sukcesem Agnieszki Cyl była siódma lokata w biegu na 15 km na Igrzyskach Olimpijskich z 2010 r. w kanadyjskim Vancovuer. Zdobyła również srebrny medal w sztafecie podczas Mistrzostw Europy Juniorów 2005 w Nowosybirsku (Rosja), a także brązowy medal w sprincie podczas Uniwersjady 2009 w Harbin (Chiny).

Po zakończeniu kariery zawodniczej w 2013 r. zaangażowała się w pracę trenerską. Wieloletnia trenerka Uczniowskiego Klubu Sportowego Biathlon Chorzów, gdzie wraz ze swoimi podopiecznymi wywalczyła kilkadziesiąt medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Tylko w 2021 r. jej zawodnicy zdobyli 89 medali podczas zawodów ogólnopolskich, z czego 36 złotych. Jej zaangażowanie w rozwój biathlonu na Śląsku przynosi wspaniałe rezultaty. Widać to zwłaszcza po wynikach jakie osiągają uczniowie i zawodnicy trenujący w powstałej dzięki wysiłkom Agnieszki Cyl klasach biathlonowych w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie. Szkoła pod względem wyników plasuje się na drugim miejscu spośród czterech utworzonych w Polsce szkół i centrów biathlonu. Ogromnym sukcesem Agnieszki Cyl jest powołanie jej do sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski kobiecej kadry seniorów w biathlonie, jako asystentkę trenera.

KRZYSZTOF PODCHUL

Nauczyciel wychowania fizycznego, trener lekkoatletyki, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w AKS Chorzów. Trenował biegi sprinterskie na 100 m i biegi sztafetowe. W czasie studiów reprezentował barwy AZS AWF Katowice. Na Akademickich Mistrzostwach Polski w sztafecie 4×100 m z drużyną zdobył srebrny medal.

Od 2003 r. pracuje jako nauczyciel w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Chorzowie. Jednocześnie w tym samym roku rozpoczął współpracę z Towarzystwem Sportowym AKS na stanowisku trenera lekkoatletyki.

Współpracuje również z klubem UKS Ruch Chorzów, kształtując motorykę wśród adeptów szkółki piłkarskiej. Krzysztof Podchul od lat jest współorganizatorem Miejskiego Biegu Przełajowego im. Janusza Kusocińskiego dla chorzowskich szkół, a także wielu szkolnych zawodów lekkoatletycznych m.in. w takich dyscyplinach jak: sztafetowe biegi przełajowe, czwórbój lekkoatletyczny, biegi drużynowe, czy biegi na orientację propagując lekkoatletykę wśród chorzowskich dzieci i młodzieży.

Wychowankami Krzysztofa Podchula są Aleksandra Kokowska, która w rzucie młotem zapoczątkowała swoją karierę sportową już w drugiej klasie Gimnazjum Sportowego Nr 11 w Zespole Szkół Sportowych nr 1 (obecnie Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie) zdobywając w 2010 r. złoty medal w tej dyscyplinie, Kajetan Duszyński obecny Mistrz Olimpijski z Tokyo 2020. Współpracuje również z Uczniowskim Klubem Sportowym Ruch Chorzów, gdzie kształtuje motorykę młodych piłkarzy.

Kategoria za osiągnięcia w zakresie organizacji sportu i rekreacji w mieście za rok 2021

ADAM LEMPA

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, od 1991 r. nauczyciel w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Chorzowie Batorym, od 36 lat czynnie związany z chorzowskim Oddziałem Miejskim Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Początkowo jako ratownik pracował na basenach, w tym wiele lat na kąpielisku Fala, później jako aktywny działacz i członek Zarządu angażujący się w popularyzację pływania wśród Chorzowian oraz szerzenie wiedzy o bezpiecznym zachowaniu się nad wodą i udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Funkcję Prezesa chorzowskiego Miejskiego Oddziału WOPR pełni już od 30 lat. W tym czasie organizował i koordynował wiele imprez sportowych na terenie Chorzowa. OM WOPR Chorzów pod jego opieką zorganizował sztafetę nurkową „Zdobywamy Głębię Challengera”, w której wzięło udział 350 Chorzowian. Organizował również liczne imprezy i zawody dzieci i młodzieży, były to m.in. Mistrzostwa Chorzowa w pływaniu dla szkół ponadgimnazjalnych, zawody Mikołajkowe, zawody z okazji Dnia Dziecka, czy Potyczki Dziecięcych Grup Ratowniczych. Koordynował akcję „Życie w Twoich rękach”, podczas której szkolono z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Od lat współpracuje z Wydziałem Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów podczas organizacji imprez sportowych oraz prac komisji społecznych. Jako prezes chorzowskiego Oddziału Miejskiego WOPR zajmuje się również promocją pływania oraz propagowaniem bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz czuwa nad szkoleniem i integracją ratowników chorzowskiego Oddziału.

Jest powszechnie cenionym i lubianym chorzowskim działaczem. Poza pracą zawodową i sportową jego pasją jest malarstwo. Wykonuje przede wszystkim grafiki i akwarele malowniczych zakątków naszego miasta.

SEWERYN SIEMIANOWSKI

Wychowanek i zawodnik Ruchu Chorzów, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, trener i były nauczyciel wf, od 2019 r. prezes Ruchu Chorzów S.A. Pod jego kierownictwem klub Ruch Chorzów wszedł na ścieżkę odzyskiwania dawnego blasku, awansował do rozgrywek II Ligi i walczy o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Od wielu lat zaangażowany w organizację i rozwój sportu i rekreacji w mieście. Dzięki kilkuletniej współpracy pomiędzy Uczniowskim Klubem Sportowym Ruch Chorzów i Ruchem Chorzów S.A. 21 czerwca 2021 r. powstało Centrum Szkolenia Ruchu Chorzów – projekt mający na celu wspólne dążenie obydwu klubów do zwiększenia efektywności działania w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży. Dzięki szerokiej działalności Seweryna Siemianowskiego został również wdrożony projekt ukierunkowany na rozwój sportowy adeptów piłki nożnej, tj. Centrum Szkolenia Bramkarzy czy uruchomienie treningów indywidualnych, a dla najmłodszych i początkujących uruchomiona została akcja „Niebieskie Przedszkole”, podczas której trenerzy i zawodnicy Ruchu Chorzów zachęcają dzieci do uprawiania sportu, zwłaszcza piłki nożnej. Ponadto Seweryn Siemianowski w 2021 r. był koordynatorem m.in. takich wydarzenia jak: całodniowe zajęcia sportowe wraz z dodatkowymi atrakcjami „AdleRkowe FeRie ExtRa”, turnieju „Chorzowskie Mini Euro” na stadionie Miejskim przy ul. Cichej 6, cyklicznych treningów piłkarskich pn. „Wakacje z Ruchem”, a także całodniowych zajęć sportowych wraz z wycieczkami „Niebieski Tydzień Extra”.

źródło: Tomasz Breguła – Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest