Zmiany w dotacjach dla niepublicznych żłobków w Chorzowie

Zmiany w dotacjach dla niepublicznych żłobków w Chorzowie

28 maja 2022 Wyłączono przez redakcja

Nie 550 zł, a 750 zł na każde dziecko – tyle od września będzie wynosiło wsparcie finansowe dla żłobków niepublicznych w Chorzowie.

Dzięki ustawie o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, rodzice mogą otrzymać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 400 zł miesięcznie, na pierwsze dziecko. Na pokrycie wydatków związanych z opieką nad drugim i kolejnym dzieckiem, między 12 a 35 miesiącem życia, zgodnie z RKO każdy rodzic może otrzymać jeszcze 12 tys. zł, bez względu na dochód. Łącznie, dopłata do miejsca w żłobku niepublicznym wyniesie 750 zł każdego miesiąca – 400 zł wypłaci ZUS i 350 zł Miasto Chorzów.

Po zmianie przepisów Miasto mogło nieco zmniejszyć dopłatę gminną, realizowaną od 2018 roku, a środki te przeznaczyć na wsparcie innych obszarów związanych z pomocą społeczną, które na skutek rosnących kosztów, znajdują się w coraz trudniejszej sytuacji. Taką uchwałę przyjęła dziś Rada Miasta.

Dzięki dotacjom do niepublicznych placówek, miejsc w chorzowskich żłobkach znacząco przybyło. Jeszcze w 2016 roku było ich zaledwie 230. Obecnie jest ponad 740.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest