Latem nie zapominajmy o nawodnieniu organizmu. Owoce i warzywa też wspomagają ten proces

Latem nie zapominajmy o nawodnieniu organizmu. Owoce i warzywa też wspomagają ten proces

28 czerwca 2022 Wyłączono przez redakcja

Dbanie o nawodnienie organizmu to ważny, zdrowy nawyk. Latem powinniśmy przykładać do niego szczególną uwagą ze względu na wyższą temperaturę powietrza.

Prawidłowe nawodnienie jest istotne dla naszego zdrowia, gdyż m.in. wspiera procesy metaboliczne, trawienie i ułatwia koncentrację. Pamiętajmy jednak, że nawadniać organizm możemy nie tylko wodą i napojami, ale także dietą bogatą w owoce i warzywa. Po które z nich warto sięgać, gdy chcemy nawodnić organizm podpowiada dietetyk.

Picie wody umożliwia przeprowadzenie wielu niezbędnych procesów w organizmie człowieka i wspiera prawidłowe funkcjonowanie ludzkich narządów. Lista korzyści wynikających z regularnego nawadniania organizmu jest długa. O tym jednak ile wody powinniśmy pić dziennie decyduje sporo czynników, jak na przykład płeć, wiek, masa ciała, aktywność fizyczna, ale też skład naszej diety, czy również klimat, w którym żyjemy.

Uśredniając zalecenia podawane przez różne źródła można przyjąć, że powinniśmy wypijać około 8 szklanek (250 ml) dziennie. Aby obliczyć indywidualne dzienne zapotrzebowanie na wodę można skorzystać z prostego wzoru uwzględniającego masę ciała. Zakłada on, że na 1 kg przypada ok. 30 cm3 (lub ml) wody na dobę na co dzień, a w upalne dni można zakładać nawet 40-45 cm3. Oznacza to, że osoba ważąca 60 kg potrzebuje 1800 ml, lub bazując na cm3: 60 kg x 30 cm3 = 1,8 l wody każdego dnia (2,4 l – 2,7 l w upalny dzień). Można również skorzystać z innego sposobu obliczania zapotrzebowania na wodę, gdzie na pierwsze 10 kg naszej masy powinno przypaść po 100 ml wody, na kolejne 10 kg po 50 ml, zaś na każde kolejne 10 kg po20 ml. Dobrym rozwiązaniem zamiast realizacji własnych obliczeń jest także skorzystanie ze sprawdzonych źródeł na przykład Instytutu Żywności i Żywienia, który szczegółowo podaje zalecenia na temat tego, ile dziennie pić wody, w oparciu o płeć i wiek oraz inne czynniki.

Podawane wskazania dotyczą zarówno spożycia wody pochodzącej z napojów zakładając, że będziemy spożywać odpowiednią ilość warzyw i owoców w ciągu dnia. Spożywając regularnie odpowiednie ich ilości, dbamy nie tylko o dostarczenie do naszego organizmu cennych substancji odżywczych, ale umożliwiamy także dostarczenie odpowiedniej ilości wody. – wyjaśnia Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Jak wynika z danych Instytutu Żywności i Żywienia, spośród produktów stałych najwięcej wody zawierają właśnie warzywa (do 95%) i owoce (do 87%).

Jeśli chcemy nawodnić organizm, szczególnie warto sięgać na przykład po arbuzy i truskawki, gdyż zawierają nawet 92% wody, grejpfruty – 91% zawartości wody, melony – 90% zawartości wody, brzoskwinie i nektarynki – 88% wody. Wśród obfitych w witaminy owoców znajdziemy zarówno te sezonowe, jak również egzotyczne, dostępne przez cały rok. Dzięki czemu możemy komponować bez problemów swoją dietę tak, aby efektywnie dostarczać organizmowi wody spożywając również ulubione owoce. Czasami pomagają nam w tym też pracodawcy, zamawiając na przykład do biur czy zakładów pracy dostawy owoców dla pracowników. Zdrowe nawodnienie organizmu to podstawa, aby dobrze funkcjonować. – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny

Warto mieć zawsze pod ręką czy w domu czy w pracy ulubione warzywa i owoce. Sięgając po nie regularnie dbamy o zdrowie, urozmaiconą dietę, ale również nawadniamy organizm i dostarczamy mu odpowiedniej ilości energii. Numerem jeden na liście produktów nawadniających jest oczywiście woda, ale do diety warto także włączyć owoce i warzywa o wysokiej zawartości wody. Gdy mówimy o warzywach w kontekście nawadniania organizmu, naszym pierwszym wyborem powinien być ogórek zawierający 96% wody, cukinia – 96% wody i rzodkiewka – 95% wody. Uwzględniając w naszej diecie owoce i warzywa ustrzeżemy się przed przykrymi konsekwencjami odwodnienia, które może skutkować na przykład spadkiem koncentracji, bólami głowy czy spadkiem energii.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest